» Poradna » Programy

Antivir pro Linux - který pro instalaci laika

Který free-antivir (AVG, AVAST, F-Prot ...) se pokusit instalovat na openSUSE.
Nutnou podmínkou, aby instalace byla pro laika.
Problém je i s proxy, blokuje například updaty openSUSE.
Nejlépe rozbalit - spustit.

Odpovědi na otázku

Poněkud nechápu dotaz... Pokud je to na osobní počítač (jak vyplývá i z použité distribuce), tak antivir není potřeba. Viry z Windows nejsou moc funkční ani pod Wine, pro Linux se téměř nevyskytují, a pokud, tak nenapáchají tolik škody. Ty antiviry, u kterých se uvádí, že jsou pro Linux, bývají takové, které třeba skenují poštu, která se dál někam přeposílá.

Logika je jednoduchá.
- odvšivení USB-flash disků (i přátel),
- test CD/DVD, zda nejsou zaneřáděny,
- mám dual-boot s WindowsXP a lépe se WinXP odvšivují (zatím přes ně nepřistupuji na NET, takže jsou bez malware, ale prevence je prevence).
Doma mám takto distribuci UBUNTU s F-Prot a velmi se to osvědčuje (někteří se až diví, co za malware šíří svými Flash-disky). Ale u rodičů jsem na Wi-Fi s velmi blokovanou proxy. Proto tam je instalováno openSUSE z DVD (plná konfigurace). Proxy je tak blokována ze strany velmi levného providera, že ani nejde spustit aktualizace, ikdyž repozitáře mám nastavené.

Hmmm. Díky. Diskuse se rozběhla zajímavě, ale ne pro řešení mého problému.
- jsem IT uživatel, tedy, IT laik,
- nemám možnost stahovat z repozitářů, co není na instalačním DVD, je nedostupné.

Zatím jediným plodným výsledkem diskuse je:
- ano, clamav je instalován, ale nevím jak ho užít k odvšivování připojitelných nosičů dat,
- naznačeno uživatelské řešení v podobě Klamav (viz někde níže v diskusi.

*** openSUSE 10.3 s KDE 3.5.7 ***
Má někde ještě chuť mi pomoci:
a) odkud stáhnout Klamav,
b) jak jej potom instalovat (pravděpodobně kromě zdroje na DVD přidat ještě zdroj z disku kde bude stažený .rpm balíček)
c) Klamav je grafická nadstavba pro KDE s laickým používáním - označím soubor či zařízení a to se oskenuje?

Stáhnul jsem klamav-0.44-installer.tar.gz
Podle návodu spuštěno - výpis:
***** Dazuko
***** Running configure (./configure)...
checking host system type... Linux
checking for make utility... ok (make)
checking for C compiler... ok (cc)
kernel source in /lib/modules/2.6.22.5-31-default/source... no
kernel build source in /lib/modules/2.6.22.5-31-default/build... no
kernel build source in /usr/src/linux... no
kernel source in /usr/src/linux... no
error: no kernel source files found
***** Return value 1
V čem mám problém?
Stáhnout jinou verzi?

jo Klamav je grafická nadstavba pro clamav v KDE, ovládá se fakt jednoduše, akorát momentálně netuším, zda je česky. Jo, mělo by to fungovat tak jak říkáš.

Rpm stáhneš tady:

Klamav
A KDE front-end for the Clam AntiVirus antivirus toolkit.
Opensuse i686
popis + závislosti (co to všechno chce, v Suse toho asi většina bude)
rpm.pbone.net ...
přímý odkaz:
ftp://ftp.pbone.net/mirror/ftp.opensuse.org/d...

Clamav
oficiální suse balíček
ftp://ftp.suse.com/pub/projects/clamav/clama...

instalaci - nejdřív clamav
instalovat asi přes KPackage, pokud ho tam máš (nebo doinstnout z dvd), nebo přes konzoli (spuštíš někde v KDE, příp. start menu a "Spustit" - snad je to i v suse):

rpm -i nazevbalicku.rpm
(napíšeš to první a pak můžeš místo vypisování názvu balíčku chytnout ten rpm soubor myší a do konzole ho přetáhnout)

nějaké další info:
www.root.cz ...

Tak jsem provedl stažení a v terminálové konsole provedl příkazy:
su root (heslo)
rpm -i klamav-0.44-29.src.rpm

Nevypsala se chyba ani, že proběhlo OK.
V "Hlavní nabídce" nic není.
Jak dál pokračovat?

Jen jsem našel v:
/usr/src/packages/SOURCES
klamav-0.44-source.tar.bz2
klamav-gcc43.diff
external-sqlite.diff
disable-klammail.diff
build-c.diff

/usr/src/packages/SPECS
klamav.spec

V README u klamav-0.44-source.tar.bz2 jsem si přečetl:
./configure && make && su -c 'make install'

problém je v tom, žes stáhnul zdrojové kódy ("source") nikoliv zkompilovaný program - proto je v názvu balíčku "SRC". Stáhni normální rpm - odkaz byl myslím vpravo, případně použij ten přímý odkaz ode mne o pár příspěvků výš.

oprava, odkaz je vlevo pod "Authors"

přímý tu:

ftp://ftp.pbone.net/mirror/ftp.opensuse.org/d...

Věděl jsem že to nebudde jednoduché.
Po zadání:
rpm -i klamav-0.44-29.i586.rpm

VÝPIS chyby v závislostech:
error: Failed dependencies:
libclamav.so.4 is needed by klamav-0.44-29.i586
libclamav.so.4(CLAMAV_PUBLIC) is needed by klamav-0.44-29.i586
rpmlib(PayloadIsLzma) <= 4.4.2-1 is needed by klamav-0.44-29.i586
autocont:/home/user #

Na adrese:
rpm.pbone.net ...
ale neumím vyhledat - libclamav.so.4
pro 32bit.
Pomůžeš ještě?

zdar,
nebyl jsem už na netu, tak píšu až nyní.

To je hrozně divné, že chybí tahle knihovna, protože by měla bát součástí balíčku clamav, který jsi říkal, že máš nainstalovaný

pokud máš OpenSuse 11, tak to má být na dvd 1:
www.novell.com ...

Version: 0.93
Release: 19.1
Medium: DVD1
Path: /suse/i586/clamav-0.93-19.1.i586.rpm

tady je celý balíček Clamav - pro OpenSuse 11
rpm.pbone.net ...

obsahuje toto:
libclamav.so.4
libclamav.so.4(CLAMAV_PRIVATE)
libclamav.so.4(CLAMAV_PUBLIC)
libclamav.so.4(libclamav.so.4)
libclamunrar.so.4
libclamunrar.so.4(CLAMAV_PRIVATE_UNRAR)
libclamunrar.so.4(libclamunrar.so.4)
libclamunrar_iface.so.4
libclamunrar_iface.so.4(CLAMAV_PRIVATE)
libclamunrar_iface.so.4(libclamunrar_iface.so.4)
clamav

k tomu rpmlib - je potřeba nainstalovat toto:
download.opensuse.org ...

viz diskuze:
www.abclinuxu.cz ...

po zadání:
rpm -i rpm-4.4.2-214.i586.rpm

Výpis:
soubor /usr/lib/rpm/rpmi z instalace rpm-4.4.2-214 koliduje se souborem z balíčku rpm-4.4.2-140

Asi musím zadat jiný parametr, aby se přepsala verze 140, ale nevím jaký.
Jinak předem - měl bych postupně:
rpm -i rpm-4.4.2-214.i586.rpm (stáhnul jsem dle tvého odkazu)
rpm -i clamav-0.93-19.1.i586.rpm (mám na DVD openSUSE 11)
rpm -i klamav-0.44-29.i586.rpm (stáhnul jsem dle tvého odkazu)
Ten parametr "-i" asi bude nepostačující, protože mi budou chodit hlášky, že kolidují se staršími soubory.

POZOR:
Na tom DVD není nic z knihovny:
libclamav.so.4
libclamav.so.4(CLAMAV_PRIVATE)
libclamav.so.4(CLAMAV_PUBLIC)
libclamav.so.4(libclamav.so.4)
libclamunrar.so.4
libclamunrar.so.4(CLAMAV_PRIVATE_UNRAR)
libclamunrar.so.4(libclamunrar.so.4)
libclamunrar_iface.so.4
libclamunrar_iface.so.4(CLAMAV_PRIVATE)
libclamunrar_iface.so.4(libclamunrar_iface.so.4)
Jak to mám chápat.
Díky za stálou pomoc.

k tomu rpm - zkus nejdřív přes Yast odinstalovat ten rpm-4.4.2-140, mělo by to snad jít, i když to není píchlý k netu. Pak by ten novější měl jít nainstalovat normálně.

Zkusil jsem "rpm" smazat v YaST2.
Vypsalo to spoustu: "xxxxxxx má nesplněné závislosti"

no s tím rpm zkus ještě tohle:

rpm -U novy.rpm

přičemž za "novy.rpm" dáš kompletní název toho balíčku s novější verzí rpmlib, který sis stahoval. Nicméně tenhle příkaz jsem fakt nikdy nezkoušel.

k tomu clamavu:
pokud máš tedy ten balíček clamav 0.93.1 (clamav-0.93.1-2.1.i586.rpm) - třeba odtud (už trochu ztrácím přehled):
rpm.pbone.net ...

tak to znamená, že balíček v sobě už má tyto součásti (ty se ti nainstalují):
libclamav.so.4
libclamav.so.4(CLAMAV_PRIVATE)
libclamav.so.4(CLAMAV_PUBLIC)
libclamav.so.4(libclamav.so.4)
libclamunrar.so.4
libclamunrar.so.4(CLAMAV_PRIVATE_UNRAR)
libclamunrar.so.4(libclamunrar.so.4)
libclamunrar_iface.so.4
libclamunrar_iface.so.4(CLAMAV_PRIVATE)
libclamunrar_iface.so.4(libclamunrar_iface.so.4)
clamav

to znamená, že by posléze, až budeš instalovat Klamav, tak by neměl řvát, že mu chybí třeba "libclamav.so.4", protože už bude nainstalovaná.

good luck

Zadny AV nepotrebujete.
AV se v linuxu pouzivaji vicemene jen na postovnich serverech, kde cisty postu pro windowsi uzivatele.
(Napr. firemni linuxovy postovni server hlida postu, ktera je pak predavana na windowsi PC jednotlivych zamestnancu. Sam o sobe ten server zadny AV nepotrebuje, jen brani nakazeni win stanic...)

Ja Vam zas radim abyste si ho nainstaloval a to hned dva!

Protoze zbylych 85-90% vsech uzivatelu PC na planete jeste Linux neznaji a zatim nepouzivaji a pokud zacnou pouzivat a k tomu bez AV (protoze je ten system tak stabilni, rychly a na nej nejsou viry), tak do roka bude nejoblibenejsim operacnim systemem a kazdy bude mit PC s Linuxem pak tady bude tak 100x vice viru pro nej nez pro Windows!!! To si zapamatujte a radeji instalujte free protoze pak budou komercni verze !

Ach bóže.

jj gogo baby :) dalsi lamalinux ?

Než něco plácneš, tak si o Linuxu něco zjisti! Viry pro Linux sice budou možná někdy existovat, ale rozhodně nebudou nikdy takovou hrozbou, jakou jsou widlácké viry pro widle. Linux není Windows a je postaven tak, že je mnohem, mnohem bezpečnější.

"Viry pro Linux sice budou možná někdy existovat" ??? Tak proč existují antiviry pro linux Einsteine ?

Neumis cist? Odvsivuji treba postu na mailserverech, nebo skenuji windowsovske disky.

clamav ked uz tak

Dej tam aspoň Clam a nedej na kecy. Do linuxu proudí viry stejně jako do windows akorát že většina ti moc neublíží narozdíl od windows. Lepší je ale nemít v PC žádné.

Jo Clam je dobrej a v Mandrivě je defaultně.
Předpokládám, že v Suse taky.
Tak ho nebudeš muset stahovat.

Do linuxu proudí viry stejně jako do windows - rozveď tuhle myšlenku prosím

možná tím myslel, že ten vir stáhnu z netu stejně jako ve woknech, i když nic neudělá.

Nicméně bych spíš řekl, že je to blbost. vzhledem k tomu, že 99% virů je win32, které si v linuxu ani nevrznou a z těch wokenních cca 90% pro Mrkvošrot Oppice, které OpenOffice nebere na vědomí, tak viry pro linux skoro nestojí za řeč.

Navíc jsou rozdíly jednotlivých distribucí (pro laika něco jako variant) linuxu takové, že i linuxové viry mají dost omezené možnosti a ne všude vůbec fungují.

jo, tak by to mohlo být

Pro Linux je nejlepší dvojitý formát,potom si nainstaluj operační systém,XPéčka jsou nejvýhodnější.

pokud máš (jako, že nejspíš jo) prostředí KDE (výchozí v OpenSuse), tak rozhodně doporučuju tento:

Klamav
- je to Clamav + grafická klikací nadstavba
- pár obrázků je tady:
klamav.sourceforge.net ...

měl by určitě být v repozitáři, takže ho nainstaluješ normálně z netu pomocí správce balíčků - tj. asi přes Yast -nemám suse, tak nevím, zda nemusíš samostatně nainstalovat i clamav.
Prostě si necháš v Yastu vyhledat balíček klamav (příp. nejdřív clamav), vybereš ho k instalaci a odklikáš instalaci. Vše ostatní by měl udělat YAST, včetně vytvoření zástupce v menu a dalších blbostí, ten antivir je naprosto jednoduchý a klikací.

PS: návod k instalaci v Yastu (anglicky) je třeba tu:
en.opensuse.org ...

Blbe je ze nemoze instalovat z repozitara takze si to nestiahne cez Yast.