» Poradna » TV, audio a video

Anténa k rádiu - auxin vstup

Ahoj, mám dotaz. Před časem jsem zakoupil nové stolní rádio s tím, že bych chtěl přijímat rozhlasové stanice na dab+. Rádio má anténu (prut), ale když ho umístím na původně plánované místo, doprostřed místnosti, tak mi nenačte žádnou dab stanici. Vzadu nemá speciální vstup pro anténu, ale je tam vstup aux in na 3,5 jack. Otázka zní - můžu na tento vstup napojit externí anténu a bude funkční? Má s tím někdo zkušenosti? Děkuji za reakce a odpovědi. Karel

Odpovědi na otázku

Ne, to neni antenni vstup, takze to fungovat nebude. Snadno se to pozna z jeho nazvu.

Ne

Nestačí jen chtít ... DAB se vysílá jen někde.

A zkontroloval jste si před nákupem že je ve Vší lokalitě pokrytí DAB+ signálem?http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html

Asi takto, dab u nás běží, ale jak jsem zjistil, musel bych s rádiem blíže k oknu. Myslel jsem na nějakou anténu, nebo pak police na zeď a celé to pošoupnu. U okna chytím 22 stanic, o 3 metry směrem do obýváku už žádnou ... Až tak jsem to neštudoval. Myslel jsem, že už je to pokryté, když to tak na ČR propagují. No není. Možná je problém, že bydlím v paneláku. Ale FM rádio šlape normálně. Jinak děkuji za reakce.

Asi takhle, když před lety začínalo DVB-T taky jsem musel pro jeho příjem použít kvalitní venkovní anténu směrovanou na příslušný TV vysílač.Dnes po x- letech chytím DVB-T (2) i na obyčejnou pokojovku.Tomu se říká postupné rozšiřování kvality signálu pomocnými vysílači

Také doufám, že než umřu, bude dab+ standard. Možná, až na to přejdou všechny ty rááádia (komerční), tak se rozšíří víc (signál). Mě láká ta paleta stanic od Českého rozhlasu.

Jen jestli v době internetových rádií již není DAB přežitkem.

rádio z aktuální generace poslouchá málokdo a DAB se evidentně moc nechytl - přijímače jsou drahé, pokrytí prachbídné a lepší kvalitu proti FM ocení málokdo s ohledem na výše zmíněné... A na doma jsou streamovací služby a internetová rádia.

Český rozhlas má pokrytí DAB + prakticky v celé republice.Pravda, mám lepší hybridní přijímač (FM/DAB) s anténním vstupem (F konektor). https://digital.rozhlas.cz/jak-poslouchat-dab-7228484Ale že by to byla lepší kvalita oproti FM - to se mi nezdá ani trochu.----https://www.lupa.cz/n/dab/

Kazde radio ma jinou citlivost. Jine by treba hralo lepe, nekdy staci jinak natocit antenu...

Pokud bys byl schopen to otevřít a připojit koax či lépe konektor ke vstupu (tam, kam vede drátek z toho "proutku" + zem, tak bys získal anténní vstup.Nebo můžeš ven umístit vhodnou anténu a koax od ní alespoň nouzově připojit k zataženému "proutku".

Konečně rada k věci, kam ale připojit tu "zem" neboli opletenou část koaxiálního přívodu???

OK, nechtěl bych, aby to vypadalo jako nějaké "švihadlo". Něco zkusím. Oni prodávají různý udělátka. Když to nepůjde, hodím ho k tomu oknu.

AUX-IN je linkový vstup, ne vstup pro anténu.

OK, vím, o co jde. Jen jsem doufal, že třeba kdybych tu anténu píchnul do aux-in, nebo do vstupu pro sluchátka, tak se to nějakým způsobem třeba do toho rádia dostane.

To už je lepší to připojit na ten proutek (zatažený).

JJ, uvidíme ... Děkuji všem za reakce.

Aux*in je analogový linkový VSTUP.To pro sluchátka je VÝSTUP, nikoli vstup, protože signál jde VEN z toho radia. A opravdu ani ten nejde použít pro anténu, protože není zapojený na VF vstup tuneru, ale je zapojený na NF výstup výstupního audio zesilovače,

OK, děkuji za odpověď. Ve "střevech" se u těchto přístrojů neorientuji, jsem jen uživatel.

Jasne. V aute taky lejete glacidet do palivove nadrze a doufate, ze se nejakym zpusobem treba do tech ostrikovacu dostane?Je to totiz uplne stejna ptakovina. :o(

Na jeho obranu bych uvedl, ze nektere telefony s integrovanym radiem pouzivaly sluchatka jako antenu. Uplny nesmysl to neni, ale ten jeho pristroj tak zapojeny skoro urcite nebude.

Nehledejte v DAB nějaký zázračný recept na rádio. Všechny tyhle snahy jsou téměř výhradně o tom, aby se do éteru dostalo víc bezvýznamných a zbytečnosti produkujících stanic a zabraly menší pásmo, takže to uvolněné se dá znovu prodat někomu kdo bude platit. Nejlepší příjem měly vždycky dlouhé vlny, kde dva vysílače pokryly celou republiku, včetně většiny sklepů. VKV a frekvenční modulace byl samozřejmě velký krok ke kvalitnějšímu příjmu, ale pořád to je analogové a analogové věci když mají horší/špatný signál, pořád přecejen nějak fungují. Digitál když ty bajtíky neposkládá všechny, tak prostě mlčí, protože mu nic jiného nezbývá. A když funguje, zlepšení proti FM není nijak zázračné, protože už FM na VKV je schopné docela slušného přenosu a často bývají slabším článkem spíš samotné přijímače a jejich audiosystém a občas také reozhlasové stanice a jejich zdroje příliš komprimovaného signálu. DAB+ bude vždycky náročnější na kompletnost přijímaného signálu, aby vůbec začalo hrát, když bude hrát, bude to podobné jako FM, akorát možná chytíte víc stanic. Bohužel možná jen na anténu na střeše. Jsem zvědavý jak to bude s autorádii mimo hlavní tahy. Ale pokrok nezastavíš. I kdyby to znamenalo zhoršení. Poplatky za pásma jsou důležitější než plošné pokrytí signálem. Zvlášť když ty poplatky dostane stát, ale veškeré náklady platí vysílací a přijímací strana. Nehledě na související změny legislativy, co pošlou do šrotu hromadu funkčního zařízení, které se přestane smět provozovat.

Přesně Hodně záleží na "ne-kvalitě" přijímačeVe druhém autě jsme měli stařičké rádio Kenwoord bohužel jen na audio CD bez MP3 manželka chtěla rádio s MP3 a BT připojením k mobilu s tím že rádio jako takové moc neposlouchá. Koupil jsem nějaké obyčejné Sencor s UBS a BT svůj účel to splnilo, ale pokud porovnám příjem FM z cca 15 let starého Kenwooda a tohohle nového, tak je to nebe a dudy, tam kde Kenwood v pohodě hraje, novej Sencor už šumí a začíná přelaďovat.

Konkrétně multiplex Českého rozhlasu už má pokrytou celou republiku. Onehdá jsem jel okreskama po Moravě ze severu na jih a výpadky jsem zažil akorát v Luhačovicích při průjezdu městem.

To jste ale jezdil po hlavních tazích, ne?Ale třeba se překonali, i když by mě to dost překvapilo. Zvlášť vzhledem ke zkušenosti tazatele a to není zdaleka jediný.

Vysílače DAB+ multiplexu Českého rozhlasu jsou rozmístěny v podstatě stejně jako byly vysílače FM http://www.digitalradiodab.cz/mapy-pokryti.html takže jde spíš o to jestli cesta vede strmým zalesněným údolím nebo někde uprostřed volné krajiny (ano tudy většinou vedou hlavní tahy). Čili tento konkrétní multiplex srovnal v pokrytí krok s klasickým FM. Konkrétněji u nás na Valašsku při jízdě autem u Českého rozhlasu pozoruji lepší příjem DAB než FM.

Tak Valašsko by mohlo být dobrým prubířským kamenem. Já sice taky poslouychán v autě Český rozhlas, ale nemám tam DAB, takže vycházím z testování domácích poličkových rádií a tam jsem na DAB slyšel spíš podobně negativní reakce jako píše tazatel. A jako jsou poslední roky běžné po přechodu na DVB-T2, které opět některým místům sebralo možnost příjmu terestriálního vysílání televize.

Pokrytí ČRo vysíláním DAB+ je speciálně kolem dálnic velmi dobré. Autorádia nají vesměs obě možnosti: analogové FM i digitální DAB+.Nemluvím o kvalitě programu - to musí každý posoudit sám.

Zázrak opravdu nehledám. Všiml jsem si zatím, že DAB je čistější (u okna nachytám 16-22 stanic), ale musím ho dát více nahlas, než FM. Programová skladba mi vyhovuje - ČR Wave, Plus, Sport a když k tomu budou ještě nějaké další zajímavé kanály (Radio1 atd.), budu spokojen. Nemám televizi, takže rádio je pro mě důležité. Kdysi jsme se sestrou po nocích poslouchali Radio Luxembourg. To byl signál!

No mobily, které mají vestavěný FM Tuner, využívají sluchátka jako anténu. Bez připojených sluchátek ani nelze tu aplikaci spustit.Takže teoreticky by to jít mohlo - nezbývá než vyzkoušet

Konečně alespoň nějaká naděje! Děkuji. Jsem laik, ale myslel jsem, že jak je to vše uvnitř poskládané a pospojované, tak by možná mohla být šance, že když tam toho jacka píchnu, tak něco pochytám. Objednám nějakou anténu a uvidí se.

Ne není to naděje. Na 99,99999999% to v tom radiu tak zapojené nebude, tohle se týká jen mobilů.

U mobilů je to cílená funkce. Jaksi se do nich slušně funkční anténa na FM nechce vejít. U vašeho stolního/poličkového přijímače už anténa je. Pokud to bude nějaké zlepšení, tak nejspíš jen v tom, že té anténě poskytnete lepší protiváhu, ale tu by zase líp udělal třeba radiátor. Pokud chcete používat externí anténu, připojte ji tam, kde to přijímač čeká a umí zpracovat. K prutové anténě. Nejlépe k zasunuté jak už tady zaznělo. Jestli se vám příčí představa krokodýla cvaknutého na prutu antény, asi jste si měl pořídit přijímač s anténím vstupem a nehledat jej tam kde není. Kouzla typu, stoupnu si k rádiu z levé strany, chytbu se futer (kovových), položím ruku na mřížku repráku rádia a stanice co poslouchám přestane šumět, se sice taky konávají, ale obvykle je výsledkem právě zapojení člověka, který by daleko raději seděl v křesle, než dělal anténu v nepohodlné póze.

Ještě připojuji odpověď od odborníka na dab vysílání na můj dotaz ohledně pokrytí našeho bydliště signálem. Možná to bude i pro vás zajímavé.Dobrý den,v prvé řadě se omlouvám za pozdní odpověď z důvodu dovolené.Vaše lokalita je v současné době pokryta signálem multiplexu Českého rozhlasu DAB+ tak na 60 procent – viz. příloha. Tmavě modré plochy značí pokrytí uvnitř budovy, světlé venkovní pokrytí a bílé (bez barvy) bez signálu.V současné době se čeká na schválení zákona o Elektronických komunikací, který řeší multiplex Českého rozhlasu. Na základě tohoto zákona je možné rozšiřovat pokrytí. Již dnes se současné pokrytí vyhodnocuje a připravuje se dokrytí území se špatným signálem. Spuštění nových vysílačů předpokládám v polovině příštího roku. Konkrétní lokality bohužel zatím nejsou známi.

S tím DABem to je a bude pořád všelijaké, i po roce 2022. Průběžně to sleduji jako závislák na rádiu a s uspokojením konstatuju, že FM tu bude s námi ještě dlouho a pokud se do toho neopřou provozovatelé soukromých stanic, tak DAB bude nadále živořit. Nehledě k tomu, že se nedá koupit za rozumný peníz slušné DAB rádio.https://www.televizniweb.cz/2021/06/ministerstvo-kult...

no, jedna moznost by tu bola, nie celkom koser, ale... pouzit aspon 3-prvkovu smerovu (yagi, alebo logaro) antenu niekde v mieste s dobrym signalom (na streche), osadit ju cca 20dB antennym zosilnovacom, idealne s filtraciou DAB pasma (kanala) a na vystupe zakoncit kusom koaxialu so symetrizacnym trafom 75/300Ohm a napajat tym stvrt-vlnny skladany dipol , trebars z kusa instalacneho vodica (2,5mm2). alternativne, miesto symetrizaku a dipolu pouzit ako vysielaciu antenu jednoducho stvrt-vlnny pahyl vrazeny priamo do vystupu zosilnovaca... mozno sa potesia aj susedia