» Poradna » Programy

Anketa: V jakém OS vidíte budoucnost ?

ˇVzhledem k tomu, že na novinkách vyšel článek předního počítačového experta, že Windows 8 bude katastrofa a fiasko http://www.novinky.cz/internet-a-pc/software/27... , tak bych chtěl poradit, zda urychleně koupit Windows 7, dokud je na pultech nebo jít do Linuxu, nebo do něčeho jiného. Co teda koupit ? Windows 7, Lion od Apple (ale ten asi nepůjde na moje staré PC, že ?) , počkat na Windows 9 (ale zde hrozí už to bude celé Metru), nebo jít do Linuxu, nebo jiný alternativní OS ? Děkuji za vaše názory.

Odpovědi na otázku

WINDOWS 8WEB OSBB OS VER. 10OS X je pro iOvce na jejich pc ano ale jinak ne, teď už je pozdě, škoda že to tak před 5ti lety neuvolnily oficiálně aby to mohl instalovat každý a každý si to koupit na jiný pc než je hw OS X(což vlastně jde neoficiálně) teď by měli tak 30%

Měli by tak akorát houby. Ono se strašně dobře píši ovladače pro pár hardwerových konfigurací které aplle máji.To se to pak odlaďuje systém, aby to vše lítalo tak jako z praku. A ne jak jsou na tom windows či linux, jejich systémy musí podporovat tisíce konfigurací a fungovat se všelijakou exotikou co tam uživatele nacpou. Už by to tak úžasný systém nebyl.

Konec konců, z toho těžila například Commodore Amiga. Bohužel, předběhla dobu.PrasatkoPee

Kdybys ten článek četl pořádně, tak bys věděl, že on netvrdí naprosto nic o tom, že by měli být katastrofa samy o sobě, ale bude to katastrofa pro ostatní SW firmy ... nejdříve čti a pak zakládej stupidní ankety ....

Ona to nebude katastrofa jen pro SW firmy, ale i pro všechny vývojáře svobodného softwaru. Už vidím autory jakéhokoliv freesoftu, jak nadšeně platí Microsoftu nemalý poplatek za to, že umístí jeho program na Windows Store. Pro tyto lidi a jejich programátorský koníček nakonec zbude opravdu jen Linux.

No, dejme tomu. A to je dobře nebo špatně ?

Pro Linux určitě dobře. A pro amatérskou programátorskou veřejnost to bude dobré tehdy, až se Linux více rozšíří.

O to přece vždycky šlo Linux není rozšířen, protože schází podpora ... ve všech směrech, takže pro tyhle programátory, je to výzva, nebo ne ?

Jen na Slunečnici je 219GB programů ke stažení zdarma. Takže výzva to opravdu je.

A kolik GB z toho je Trial, Shareware a podobně a kolik z nich je opravdu free ?

On ten Shareware i Trial dává možnost program vyzkoušet, než ho koupím. To na Windows Store nepůjde. Buď zaplať, nebo nic.

Tak, ona to taky nebude jistě jediná možnost ( to Windows Store ) jak získat a vyzkoušet nějaký SW ne ?

Jiná možnost, než Windows Store opravdu nebude (v případě Windows RT). Microsoft bude mít dokonce možnost jakýkoliv program ze všech počítačů, bez souhlasu uživatele, dálkově odinstalovat,pokud se mu nějak znelíbí. To není apríl, stačí si přečíst něco o budoucí politice Microsoftu v oblasti distribuce softwaru. A až v budoucích verzích zařízne Desktop(Windows NT), k freesoftwaru se uživatel jen tak nedostane. A ten dnes tvoří minimálně 80% programového vybavení domácích počítačů.

Ruku na srdce, myslíš si opravdu že si MS pod sebou takto brutálním způsobem uřízne větev ?

MS pod vedením Balmera je toho opravdu schopný. http://extrawindows.cnews.cz/aplikace-ve-windows-8-moh...

No, právě Já myslím že to vůbec nebude tak horké, ale uvidíme, třeba jsou Tvé obavy skutečně namístě, ale to by mi pak otázka z nadpusu přišla zbytečná, odpověď by byla jasná

myslim ze ma dost penez na to, aby si pod tou vetvi postavili betonovy pilir, viz. napr. polatky z androidu

Nebude to robit dialkovo.Model pouzivania vypoctovej techniky sa vracia k starym dobrym casom, kedy boli velke vypoctove strediska a terminaly. Na terminaloch mali uzivatelia vzdy len to, co im IT-ckari schvalili na pouzivanie.Prechadza sa od decentralizovaneho modelu k centralizovanemu, v modernej reci sa tomu hovori Cloud.Niekde sa tomu hovori vyhoda, napr.technolgia tenkych klientov.

jenze terminal ci cloud je vhodny leda tak na uradech ci ve firmach, ne doma k soucasnym ucelum puzivani pocitace, max hrani her v cloudu, aniz bys pak musel porad vylepsovat pocitac

Celni predstavitelia u MS, su zrejme ineho nazoru a povazuju cloud za vynikajuci prostriedok pre odstranie mnohych problemov, napr.problem s prienikmi do systemu a aplikacii.Aby mohol byt nejaky OS povazovany za bezpecny a povedzme dostal certifikaciu na pouzivanie u armady je potrebne prejst na centralizovane orientovany vypoctovy model, kde len vyrobca bude opravneny zasahovat hlbsie do nastaveni systemu a app.Centralizovany model prispeva k tomu, ze uzivatel nemusi vediet uz ani co je to instalacia, natoz aby vedel ci verzia xx_64 pobezi na jeho hardware.

Ano, po bulbline s webem 2.0 tu mame cloudovou bublinu. Jeste rok se o tom bude mektat a za dalsi rok uz to nikdo soudny radeji nebude ani pripominat.

.... máš to už v prvním odstavci, v čem ta "katastrofálnost" spočívá .... kdybys to nemohl najít náhodou .... " „Myslím, že Windows 8 bude katastrofa pro všechny lidi v PC branži,“ uvedl Newell s tím, že některé firmy přijdou o výdělky a jiné opustí trh úplně. Hovořil přitom o uzavřenosti operačního systému v porovnání se staršími verzemi, která výrobcům a vývojářům velmi sváže ruce." ....

Pavelko, když zmizelo tvoje předchozí "Jste stejného názoru, jako autor článku, že WIN 8 bude katastrofa", proč to zase zkoušíš to znovu? Kolikrát ještě budeš řešit staré PC vs nový OS?

Já myslím, že hodně obyčejných počítačových uživatelů řeší stejný problém jako já a do této ankety mohou přispět všichni chytří lidé, kteří mohou mít dobrý odhad, jak se bude trh s operačními systémi vyvíjet. Vždycky Windows se snažil nabízet uživatelům přívětivost, komfort a zpětnou kompatibilitu (vzpomeňme Windows 7 s XP modem), bohužel od verze Windows 8 se lidi kolem Ballmera rozhodli věrným uživatelům zatopit a házet jim a vůbec všem klacky pod nohy, aby novinka napříště nebyla plně kompatibilní se starší hardwarem ani se starším oblíbeným softwarem ! Článek: Rozlučte se: programy, které vám ve Windows 8 nebudou fungovat http://technet.idnes.cz/programy-ktere-ve-windows...

Ty jako budeš provozovat moderní OS a budeš na něm chtít provozovat ten zlomek obstarožních zababonů, pro které existuje mraky moderních alternativ ?

Ukázka dětinské zlomyslnosti současného vedení Microsoftu: Microsoft se vytrvale brání umístění tlačítka START ve Windows 8 - proč? http://www.ddworld.cz/aktuality/software/micros... Cituji z článku: "Důvod je zcela jednoduchý, MS prostě chce prosadit rozhraní METRO, kvůli kterému vlastně celý W8 vzniká. "Ale spotřebitelé snad nebudou ovce a nenachají si vnutit něco, co se jim už teď nelíbí. Nejsme povinni kupovat Windows 8, když se nám nelíbí...

To je velmi hluboká myšlenka, nekupovat něco co se nám nelíbí ....

No ono taky Cloudovy Antivir (free !) je super vec.Odteraz sa budu vzorky nasich dat posielat do cloudu na previerku ...

X let funguju bez AV, myslím že to ještě nějaku dobu vydržím

No ved hej, ja len na margo toho, ze W8 bude viacmenej o cloude...Ale aj v inych odvetviach sa chystaju velke zmeny nielen v IT. Ci dobre alebo spatne mozes posudit:http://diit.cz/clanek/ecall-povinna-sten...

Jo, to už jsem četl, holt profízlovanost je nezbytná ... pro naši ochranu samozřejmě

Já osobně očekávám ve výhledu několika let odklon od OS ve stávající podobě. OS v podání MS nebo Jablka se stává Nerem ve vypalování, prostě molochem, který se snaží pokrýt všechny oblasti IT. Samozřejmě tento model bude mít mnoho následníků, ale zvýší se poměr uživatelů nixových distribucí nad současnou prahovou úroveň.

Kéž bys měl pravdu ...

Zustaň u XP dokud ti pudou psát příspěvky na živě.Až ti příspěvky psát nepudou, nainstaluj některý z běžně používaných linuxů s grafickým prostředím a prohlížečem.Pak čekej a čekej... dokud se ti zas nějaký windows bude líbit.

Mám obavy, že Windows 7 je poslední pěkný a uživatelsky přívětivý operační systém. Posouvat zeleno modré kostičky na obrazovce, abych se někam dobral mě rozhodně nebaví. Až půjde do prodeje Win 8, zřejmě podíl Linuxu a jiných alternativ začne stoupat. Následně Ballmer dostane padáka z postu šéfa MS, až jejich akcie začnou padat...

A to jen kvůli tomu, že nějakému Pavelkovi to nevyhovuje ? To si nemyslím ....

Pokud okusí Linux, už se k woknům nikdy nevrátí jako já.

Podle mne dojde v budoucnu k velké revoluci a současné nekvalitní tablety budou nahrazeny dlouhodobě osvědčenými tablety se systémem Clay OS a recyklovatelnými rákosovými stylusy (nebo čínskými bambusovými). Systém s textovým editorem Cuneiform 1.0 bude ekologický, nenáročný na výrobu a nabídne dokonce i haptické rozhraní, které usnadní čtení potmě.

Budoucnost vidím v Androidu

bastl napsany v jave?, dekuji nechci

ty jsi *****

W7 ultimate 64 bit remove wat

Proč remove watt? To je pak neaktivovaný, ne?

a který den že to vyjde přesně to W8 ?

neoficiálně: tento nebo příští týdenoficiálně: 26. října

nainstaloval jsem virtuálně zkusmo W8. Když na mém 24" S-PVA LCD s rozlišením 1920x1200 na mě vykoukly ty hrůzné barevné obří dlaždice, dostal jsem barevný hranatý tik... grafika - návrat o 40 let zpátky, barvy vypadaly tak, že kdyby můj monitor uměl zobrazit jen 16 barev, tak by to Metru určitě stačilo, ergonomie asi taková, jako byste se zbíječkou pokoušeli opravit švýcarské hodinky...Přesně takhle na mě zapůsobily Win 8. Zařekl jsem se, že mi nikdy a za žádných okolností nesmí do domu, natožpak do kompu... byla to opravdová hrůza... to už radši MS-DOS + Win 3.11 než todle... Taková je moje praktická zkušenost...

Keby som to prelozil do Slovenciny, tak je to uplne moj nazor.Ako sa uz dlho traduje, kazda druhe vydanie Windows je pruser, tak W8 preskocim (ked sa Mayovia pomylili).Win98SEMillenium - pruserWinXPVista - pruserWin7Win8 - pruserWin9 (Linux, Android ... ?)

No ono ani s Linuxom to nieje bohvieco poslednu dobu. Teraz robia jaderne veci v Linuxe novodobi frikulini, ktori o tom co je vobec Unix mozno len citali, ale aj o tom celkom pochybujem, pretoze malokto cita historiu vzniku vypoctovej techniky do detailov natoz aby ju pochopil. Potom ten Linux aj tak vyzera. Pomaly sa ani pracovat v nom neda. Kazdu chvilu aby som skusal, ktore prostredie je lepsie, pretoze to v com som bol zvyknuty pracovat tak super dodr**li, ze je to nepouzitelne.Najhorsia vec aku moze programator urobit je kupit si spickovy sucastny pocitac a programovat systemove veci, ktore maju behat na starych strojoch.

BLACK BERRY OS 10

Ano, na PC a notebooku bude ta Tvoje sranda šlapat jak hodinky šmoulo ....

Podle meho nazoru nakonec zvitezi ten OS, ktery bude zdarma.

nikoliv, vzdy bude vitezit ten, ktery se obevi po zapnuti noveho pocitace, na ktery budou obrazkove navody, pujde na nej nainstalovat cracknuta gamesa ci jiny SW

Ty se skutečně domníváš, že svět, mimo Českou Republiku a pár dalších morálně rozvojových zemí v EU ještě zajímá nějaké crackování ? Při dnešních cenách ?

dobra, tak na kterem pojedou nejnovejsi "herni pecky", spokojen?

A myslíš že na Windows 8 ty "pecky" nepojedou ?

ja jsem psal neco o windows 8?

Ne, nepsal, já tvrdil že ano ? Ale vzhledem k tomu, že přichází na svět Win 8 a pod Linuxem se toho moc hrát nedá, tak mě nenapadá jiná možnost, pod čím hrát "poslední pecky" než pod Win 8 Který OS jsi tedy měl namysli Ty ?

no já si myslim, že v tom našem havlostánu spousta uživatelů krekuje... ono to ani jinak nejde...... pokud W8 pujdou stejn�? lehce kreknout jako nap�?. W7 ....

Bohužel máš pravdu, hloupých šupáčků je v tomhle státě ještě pořád dost .... jen tak dál .....

nejspíše ano ale zdá se že budeš muset znát nějaké seriové číslo, na W7 znát číslo nepotřebuješ

No Ty bys žalostně potřeboval znát alespoň něco, alespoň nutné základy, ale bohužel, schází intelektuální fondy

No já bych řek, že Enterprise by mohli zas už obsahovat nějaké VL key v sobě.Stejně jako u Windows 7 entru.Miluju, když můžu dát někomu key na Windows Windows 7 Enterprise používá tento key: 33PXH-7Y6KF-2VJC9-XBBR8-HVTHH

V klidu bych pockal az prijdou Win8, pockal na reakce a podle toho se rozhodl.MS neprestane prodavat W7 v den nastupu W8.

Tatínek se IT specialista na ministerstvu dopravy a říkal, že jediný operační systém, který má budoucnost je Ubuntu, asi nějaká verze CZ, prostě, no!

Ubuntu je distro pro lamy, píše se to třeba tu:http://www.techradar.com/news/software/operating-s... "The best distro for beginners: Ubuntu"Pokročilejší uživatelé používají Debian nebo Fedoru. Já osobně ujíždím na Debianu. Nejsem přece lama, abych používal Ubuntu.

Win7, jasná volba. Takovej základ. Časem možná OsX, ale stejně jako jiné systémy je to pořád tak akorát vhodné jako další systémy. Mno W8 ještě dlouho budou na běžným pc k ničemu. Mno pokud se takto ptáš, tak asi s linuxem stejně neumíš a možná pro tebe bude nezvyk i OsX. Takže pro bfu jedině W7 ...

Nevím co se na tom komu nelíbí ...A) Linux musíš alespoň trochu znát, nebo se v tom chtít pitvat, takže pro BFU je to ztráta času, pokud chtějí jen něco si zahrát, zkouknout film apod. Bez toho nechytačka ...B) OsX šikovnej, vše funguje, jen prostě né vše je zde dostupné, jiné Appz, než je BFU zvyklý, takže opět ztráta času se s tím crcat pokud už umí s win ... časem ale kdo ví .... může mít budoucnostC) winXP jasná volba pro staré mašiny, BFU nainstaluje a funguje, ač do budoucna nebude podporovat nové AppzD) Win7 jasná volba pro BFU s novým PC. Nainstaluje a jede opět všechny Appz funkční i do budoucna je zatím podpora a navíc docela stabilní není důvod zkoušet něco jiného pokud nechcete být geek, ale jen běžně používat pcE) win8 jasná volba pro tablety ač bych volil plnohodnotnou verzi namísto armu. Už kvůli kompatibilitě, jinak aplikace z ms stvoreni jsou vesměs naprd a je to zbytečnej mišmaš....co bude dál ... to nikdo neví, před pár lety by taky nikdo nehádal vzestup androida.Takže za mně na pěknejch pár let W7 a možná zkouknout Liona ...

to same se da napsat o linuxu

web os

Být nutně online, abych si pustil film, podíval se na fotky? To je pokrok....

MICROSOT WINDOWS 9 128 bit Ultimate

Estli sis nevšimnul Microsoft Ultimate pohřbil už u osmiček...Jediná edice, co je a bude nesmrtelná, je Enterprise.Jakákoliv jiná edice je pro lamy!128 bit bude prý až Win 128

a 128 bit procesor?

spekujule se že Wé 8 Ultimate už by mělo bejt vydaný jako 128 bitový, stejně jako kdysi XP bylo vydaný 64 bitový, na pozisráče to asi nebude mít vliv, ale spekuluje se o tom

Nespekulovalo se už i o Win8, že budou i 128bit? Pokud nebudou 128b procesory, je to čirá spekulace a zbytečnost.

nemíš číst ? tady se mluví jenom o Win 8 /ultimate = to bude moje/spíš nespekulovalo se o win 7 néé ?

Ty si spekuluj u čem chceš

Od win 8 je win mrtvý systém, nemá cenu se jím už víc zaobírat. Teď je třeba řešit nejrozšířenější operační systém a tím je Linux a řešit jeho přechod na 128 bit. Estli nikdo nezačne na 128 bit linuxu pracovat, nechceš ho vytvářet se mnou?

Win 9 128 bit bude super systém, už to vidim . . .

mam dual boot na Win XP (zabava-Minecraft) a Ubuntu 11.04 (vyvoj moji Custom romky pro HTC Widlfire) a tahle dvojice mi naprosto vyhovuje. Ubuntu ma tu vyhodu ze v nem je uz spousta programu a nemusis nic dokupovat nebo stahovat (Ovladace, ale treba taky Office-v Ubuntu hodne dobre Libre Office) navic nekdo psal ze linux je pomaly.... HAHAHA! kdyby jsi zazil muj PC s Win XP a jeho zasekanim pri hrani jakekoliv hry, a potom kdyby jsi vyzkousel linux a jeho Unity 3D a jeho rychlost treba pri kompilovani aplikaci, zarucene by jsi zmenil nazor :)

muj PC: AMD Athlon XP 1700+, 1GB ram, MB Asus A7V266-C, GK nVidia GeForce4 Ti4200 64MB a na sekani 3D prostredi v Ubuntu si nemuzu stezovat, vse jede hladce :D

určitě to nebude me windows : (

Mandriva

Hezky šmoulo .... jsem zvědav s čím přijdeš zítra Co den, to nový a ještě blbější nápad ....

Tentokrát asi tuto otázku rozhřeší výrobci her, tak jako jiné pořešil pornoprůmysl. Pokud se třeba podle náznaků Ruská nebo Čínská diktatura rozhodne na bázi nixu vytvořit vlasní OS, pak to začne být teprve zajímavé.