» Poradna » Mobily

Android 11 vypnutí nabíjení baterie kabelem

Ahoj, jsem dronař a mám problém s tím, že můj ovladač na dron funguje zároveň jako automatická powerbanka. Jenže já bych právě potřeboval, aby ovladač mobil nedobijel, neboť mobil vydrží více letů, než samotný ovladač. I-Phone prý umí software-ově právě nabíjení kabelem zakázat. Údajně to ve vývojářském módu jde i na androidech. Nikde jsem už ale nedohledal jak přesně na to (a nejlépe i nějak bezpečně, abych ho pak ještě někdy v budoucnu vůbec nabít uměl). Poradí někdo? Děkuji.

Odpovědi na otázku

Bohužel tohle je hardwarová záležitost a nijak to vypnout nejde. V tomhle režimu propojení se telefon současně vždycky bude i nabíjet. Řešil jsem to taky, ani ne tak kvůli dronu, tam mi baterka v ovladači vydrží dost, ale hlavně mám i malou kamerku DJI Osmo Pocket, která má malý akumulátor a ten telefon tak z ní odebírá významnou část kapacity, takže tam by to bylo ještě potřebnější to zablokovat, ale není jak. Hledal jsem to i na zahraničních fórech, ale žádná zmínka, že by to nějak šlo.

Je to jinak.Pokud to tak výrobce hardwarově implementoval, pak je možné takovou věc provést. Jsem si docela jistý, že to některé mobily umí už teď (třeba ten iPhone), a do budoucna toho bude přibývat.Pokud to ten telefon ale nemá, žádný vývojářský mód tomu nepomůže.

Tohle je bohužel standardní vlastnost pravděpodobně všech androidů. Nejspíš je to přímo vlastnost čipových sad. Vypnout to podle mě nejde u žádného androidu a naopak u iPhone je vlastností, že to vypnout jde.

No ani u iPhone to vypnout nejde... pokud ano, tak popis kde a jak. Ono to totiz moc nedava smysl.Reseni tu padlo, modifikovat USB kabel, prerusit +5V vodic.

On si to zřejmě u iPhone plete s optimalizovaným dobíjením, kde, pokud je telefon nabíjený v +- stejný čas a z nabíječky se odpojuje v +- stejný čas, tak se přizpůsobí a nabíjení , dojede na 80% a na 100% se nabije až cca hodinu před naučeným časem odpojení.Ale vypnout nabíjení úplně rozhodně v běžném nastavení nejde. Ale je možné že na to bude nějaká aplikace.Na Macbooku, který jsem měl klidně i několik týdnů nonstop připojený na dokovačce, jsem si nainstaloval aplikaci kde jsem si mohl nastavit limit kam se dobije a kam se případně vybije i když je připojený k napájení. to vybíjení dělá konec konců i sám, když je delší dobu pořád na nabíjení tak se vždy jednou denně baterie vybije na 90% a pak zvolna nabije na 100%, tím ta baterie aspoň trošku pracuje

Není to v nastavení, ale přímo aplikace od DJI pro drona.

"tím ta baterie aspoň trošku pracuje"Což jí nedělá kdovíjak dobře, zvlášť když se pohybuje mezi 90 a 100 procenty. Kdyby to bylo 40-60, to by byla jiná, ale pořád je lepší, když už, nechat ji ležet a jen jakmile se dostane na těch 40%, dobít ji na 60%, a pak zase pár měsíců či let počkat, než se vrátí na těch 40%.Krom toho dnešní Macbooky počítají s tím, že ve špičkách nebude stíhat zdroj, a pojedou z baterií, což pro životnost NMC fakt není žádné labůžou.Na druhou stranu battery management má Apple zvládnutý nejlépe ze všech notebooků, a baterka je prostě spotřebák, jednou odejít musí. Baterie v Macboocích se dožívají nadstandardních let, takže je zbytečné Applu něco vyčítat.

Nevím, jak přesně to u iPhone jde, ale několikrát jsem zaznamenal i na fórech DJI, kde se lidi ptali výrobce, proč se jim vždycky z ovladače dronu zároveň nabíjí telefon, protože to zbytečně vybíjí baterii ovladače. A odpověď byla vždycky ve smyslu, že u Androidu tomu nelze zabránit, že tam je to hardwarovou implementací natvrdo. A že to jde jen u iPhone. A pokud si dobře vybavuju, tak právě verze aplikace k dronu pro iPhone má na rozdíl od androidí verzi navíc přepínač, který umožňuje nastavit, jestli se má telefon dobíjet nebo ne.

Tak beru vse zpet, na Apple opravdu lze vypnout nabijeni.Zaroven zjevne mod s prerusenim +5V vodice nebude pro Android fungovat.... to jsou mi veci. Nemam zadnou hracku od DJI, nemuzu tedy overit, ale blizsi info zde:https://forum.dji.com/thread-220572-1-1.html

Admine, vazne genialni... skryt spravnou odpovet s odkazem na pripadne reseni pro android... ach jo.

Podle mínusů bych v tuto chvíli tipoval, že je tu nejméně 6 lidí, kteří ví, jak to vypnout. Jen se s tím nikdo nechce pochlubit...

Softwarově to určitě nepůjde. Nejjednodušší řešení je mít kabel, který bude mít přerušen napájecí vodič. Stačí ponechat pouze zem a data na komunikaci.
Napište komukoli z okolí, kdo má pájku a trochu se v tom vyzná a určitě vám ho vyrobí

Máš to vyzkoušené? Nejsem si totiž jistý, jestli to bez toho naváže ten správný typ spojení. Ale bylo by to fajn, kdyby to šlo.

Super ty mínusy, ale to jaksi neodpovídá na můj dotaz, jestli to má pisatel vyzkoušené Já netvrdím, že to nejde, ale nezkoušel jsem to, tak by mě to samotného zajímalo.

tohle jsem taky řešil a napadlo mě přetušit +5V, ale jaksi jsem to nikdy nezskusil. Vyzkouším a dám vědět jak to dopadlo.Podle mě to ale musí chodit - nechat zem a datový vodiče. Data pojedou, ale napájení samozřejmě ne. Teď jen jde o to jak na to bude reagovat iphone kterej nemám.. Android asi pojede.

Konkrétně s touto kombinací věcí ne, ale je to naprosto běžná praxe v elektronice. Potřebujete spojit potenciály přes zem a poté připojit data. Navíc u USB jsou data diferenciální, takže by neměl být žádný problém

Jenže tohle není běžná elektronika, na to běžná logika často neplatí Já bych se skoro vsadil, že to tak fungovat nebude, protože pokud by to šlo, tak by tu možnost implementoval výrobce dronů a dal tam sám možnost deaktivovat dobíjení telefonu z připojeného ovladače dronu.

Toto nastavení obvykle je možné kliknutím na ikonu připojení USB na androidu.Vývojářský režim se dá zpravidla aktivovat najetím do menu o Systému a -> o androidu a tam uděláš tajné gesto. Toto gesto spočívá v tom, že na název a verzi androidu několikrát tapneš prstem.Divil bych se, pokud by to tvůj mobil neumožňoval, protože zatím to uměly všechny modely, co jsem viděl.Jak to zjistíš: stačí do Google zadat "Model telefonu", developer mode how to activate

Co tvoje modely umožňovaly? Vypnutí nabíjení z USB nebo vstup do vývojářského menu?

Selské zamyšlení: Jestliže umí telefon vypnout nabíjení při 100% baterie, proč by to neuměl kdykoliv jindy? Hm?

Třeba proto, že řízení nabíjení je implantováno na HW úrovni a nikoliv softwarově? Selský rozum, ne? Tohle přece nemůže záviset na tom, jestli se náhodou nezasekne SW. Ale motáme se pořád dokola, otázka je jasná, jde to v tom vývojářském menu vypnout nebo ne? Já jsem tam nic takového nenašel.

...ne implantováno, ale implementováno...

Tak proč třeba pixely přestanou nabíjet na 80% když jsou splněné podmínky, to samé dělají už dlouhá léta iPhony a vlastně všechny apple zařízení, které sledují způsob jakým je uživatel nabíjí a pokud v tom najdou pravidelnost, nenabijí se na 100% ale jen na 80%, na 100% se nabijí až krátce před tím, kdy ho uživatel běžně odpojuje od nabíjení.Pro laptopy pak běžně existují SW, které umí nabíjení zastavit, případně donutit používat baterii i při připojeném nabíjení.Dnes je to nabíjení řízeno na straně SW, ten monitoruje různé veličiny a vyhodnocuje jaký výkon k nabíjení bude v dané fázi používat. O rychlosti rozhodne nejen možný výkon poskytnutý nabíječkou, ale i na kolik je baterie nabitá a jakou má teplotu. SW pak řídí ten nabíjecí HW

Minimalne u Samsung Androidu se da v ramci setreni baterie nastavit, ze nabijeni se zastavi na 85 %. Takze by urcite slo pred dronenim nabit baterii na 100 % a pak toto setreni zapnout.

Možná, to by bylo řešení.

Ano, může být, protože tam je implementována ta možnost do HW Každopádně je potřeba si uvědomit, že nabíjení musí fungovat i když je telefon vypnutý, takže bez běhu OS.

Trochu teorie...A co nejaky omezovac nabijeciho proudu. Odhadem 50-100mA na +5V vodic. Mobil odmitne nabijet ale datova linka by mohla jet.Nemam vyzkouseno jen napad.Slo by to dobastlit jako modul na USB. Jeden vstup, jeden vystup. Proste krabicka ktera vy se v pripade potreby vlozila mezi telefon a "zdroj"Zapouzrdit a fertig - potrebujes/vlozis, nepotrebujes/spojis primo

S rootem jde na většině mobilů řídit úrovně nabíjení - třeba změnit nabíjecí proud, napětí nebo nastavit max úroveň nabíjení - tohle by bylo přesně to co hledáš - nastavil by sis tam třeba 10%. Projekt acc+ gui accahttps://github.com/VR-25/acc

Já už nějaký pátek žiju v tom, že drtivá většina akumulátorů v těchto zařízeních je takového typu, že je pro ně naopak nejlepší, nabíjet je co nejčastěji.

Ale tady je problem v tom ze zbytecnym nabijenim telefonu se vybiji samotny ovladac dronu. Takove krkolomneji reseni je mit vzdy pred letanim plne nabity telefon, aby k nabijeni z ovladace dochazelo minimalne, ale uplne pohodlne reseni to neni.

Jj, já to tak většinou dělám. Ale naštěstí ovladač k mému dronu má akmululátor už celkem solidní, takže vydrží vylítání až osmi baterek v dronu a jelikož mám jen dvě, tak mi to stačí

A ja ke svemu dronu nastesti nepotrebuju mobil vubec (jedine tak na naladeni GoPro Session 5, ktera nema displej)...Kazdopadne o neco vyse jsem daval odkaz na DJI forum jak to vyresit, jen samotne preruseni 5V nemusi stacit.

Ok, mrknu na to. Že nebude stačit přerušení 5V, jsem docela předpokládal. To by totiž mohl DJI rovnou do svých ovladačů snadno zabudovat.

Tohle je právě trošku jiný problém. Jde o to, že některé ovladače k dronům nemají zrovna excelentní kapacitu akumulátoru a když ještě při každém letu z ní dobíjí telefon, tak se snadno stane, že uživatel má třeba 4 baterie do dronu, ale je mu to prd platné, protože mu tak dlouho nevydrží akumulátor v ovladači (z velké části proto, že z něj kapacitu odčerpává připojený telefon, který slouží jako displej) a který se uživatelsky měnit nedá Takže není v letovém čase omezen počtem akumulátorů pro dron, ale výdrží akumulátoru v ovladači a to je škoda.