» Poradna » Mobily

Android - aktualizace, velikost paměti pro app

Dobrý den,existuje výrobce, který vydává nové ROM i pro své starší mobily? Za celou dobu, co mám svůj Huawei Y300 mi přišla jedna! aktualizace (a ještě ne bezpečnostní). Přitom v PC je bezpečnostních aktualizací... Kde mám hledat, abych si nekoupil děravý systém, který zůstane děravý roky než vyhodím celý telefon? (Odpovědí je samozřejmě custom ROM, jen mě zajímá, jestli nemáte zkušenosti s nějakým lepším výrobcem...)Druhá otázka: Současný telefon má 4 GB interní z toho 1 GB na app. Zvětšuje se s rostoucí interní pamětí (koupil bych si třeba 32 GB) i prostor na app? Třeba ze 4/1 GB u starého na 32/4 GB? Výrobci/prodejci bohužel píší o celé interní paměti, přičemž neuvádí toto rozložení. S přesouváním app na SD kartu nemám moc dobré zkušenosti... (hlavně ty co bych nejvíc potřeboval přesunout nejdou).Předem děkuji za odpovědi

Odpovědi na otázku

Ty aktualizace jsou model od modelu, z pravidla platí, že čím dražší, tím větší šance na aktualizaci. Jinak nejlepší v tomto ohledu jsou Nexusy/pixely, Xiaomi (díky komunitě)S tou pamětí... čím větší interní paměť je, tak tím víc paměti si vezme i android, ale není to nic dramatického, spíše opět záleží na výrobci. Dobré je se dívat na recenze. většinou u mobilů s 8GB interní paměti vezme kolem 4GB u 16 kolem 5GB, u 32 kolem 7GB, a u 64 až 12GB. Ale dost záleží na poštu předinstalovaných aplikací...

Děkuji za tip na Xiaomi - je mi milejší, neb za telefon nechci dávat celou výplatu S předinstalovanýma app není problém - mám root, takže všechny zbytečné app jsou dávno pryč. Problém, který řeším je, že si musím držet volných 200 MB, aby mi vůbec šel aktualizovat WhatsApp (nebo jiné podobně velké app - browser, přehrávač videí, mapy). Abych i s novým telefonem nemusel zase počítat každý MB u nové appky.

Už dlouhou dobu výrobci u telefonů nedělí uživatelský prostor na privátní data aplikací a tzv. "interní SD kartu", vše je v jednom souvislém bloku. Např. u zařízení s 16 GB paměti má tento blok typicky 10 - 12 GB (zbytek zabírá systém) a je jedno, jestli si tam nakopíruješ hromadu muziky nebo nainstaluješ několik set aplikací, je to jen jeden oddíl.Každopádně s výhledem do budoucna doporučuju uvažovat o koupi telefonu s alespoň 32 GB paměti (zvlášť pokud chceš hrát hry), např. u Xiaomi jsou takovéto telefony už velmi levné.

Děkuji, to s tím souvislým blokem jsem nevěděl - druhá část otázky je tím zodpovězená.Je ještě někdo z výrobců kromě Xiaomi, kdo by na tom byl dobře s těmi aktualizacemi. Nebo naopak kam rozhodně nesahat, protože na to kašle?

Tak když koupíš mobil s čistým Androidem, tak ten asi bude aktualizace dostávat dlouho. U těch levnějších s nadstavbou na to výrobci dost kašlou, u Xiaomi je to o tom, že má velkou komunitu, která se o to hodně stará a tak máš možnost pravidelných aktualizací i na staré železo.

Jinak se drž rady kolegy nade mnou, telefon s menší paměti jak 32GB nemá dnes už smysl kupovat.

A ještě teď Nokie :)