AMD vs Intel upgrade

Ahoj, chci si koupit stolní PC (teď mám notebook starý) na hraní méně náročných her jako counter-strike, league of legends a heartstone, budget 22000 včetně win, ale samozřejmě čím levnější tím lepší. Jde mi o to, že chci být do budoucna ready na upgrade hlavně grafiky, kterou teď tak dobrou nepotřebuju a jestli se mi víc vyplatí amd nebo Intel, protože všude na zahraničních stránkách čtu, že budget pc je lepší amd, což mě překvapilo.Smaozrrjme preferuju komponenty zvlášť, ale pokud je nějakej solidní postavenrj ve výprodeji, tak klidně. Díky

Odpovědi na otázku

??? Nějak tam nevidím otázku.Stejně ti ale poradím. Hry hraješ sice nenáročné, ale dedikované GPU stále potřebuješ. Na CPU upřímně řečeno pro tvé využití. Řešil bych to takto - netaktuješ=>Intel, taktuješ=> AMD. Otevřený násobič je v nízkém budgetu killer feature.Není ani patrné, jestli teda upgraduješ nebo stavíš nový PC...

Jo promin,spatne jsem to formuloval. Stavím nový PC a jde mi o to, jestli je lepší postavit na základě amd nebo Intelu v případě, že v budoucnu plánuji lepší grafiku (teďka mám v plánu koupit slabší grafiku kolem 5000,jelikoz lepší nevyuziju). A dotaz smeruju hlavně na to, jaké komponenty zvolit s mym budgetem. (preferuju lepší cpu a horší grafiku, protože grafika se upgraduje mnohem líp než cpu aji s motherboard Em) Díky

Zapomněl jsem dodat, že netaktuju, takže nejspíš lepší bude Intel podle toho co pises

Problém je ten, že na váš dotaz nelze jednoznačně odpovědět.1) Je k tomu třeba křišťálová koule, protože nikdo neví, co bude za rok, či dva. Můžeme to jen odhadovat.2) Nevíme skladbu her které budete hrát až koupíte tu lepší grafiku atd... Tedy zda jí vůbec koupíte.Obecně lze říci, že AMD je lepší ve výkonu který se nechá dobře paralelizovat, protože má více jeder/vláken a většinou vychází o něco levněji. Nicméně Intel má pořád ještě výhodu výkonu na jádro. Což znamená, že hry které nepreferují počet jader, jako třeba nový Assassin, Battlefield,... (obecně často hry od Ubisoftu), tak mají na Intelu se stejnou grafikou více FPS, protože je CPU nebrzdí (to platí až od určitého výkonu grafiky - čím výkonnější, tím je rozdíl v těchto hrách větší). Dám příklad: Pokud budete pořád po upgradu hrát CSgo, tak i5 9400 (6jader/vláken) + RTX 2070 dá třeba (nevím kolik přesně, mrkněte na youtube - prostě jen příklad) 300FPS na max detaily. S AMD R5 2600 (12vláken) + RTX 2070 budete mít třeba jen 200fps.Nicméně když budete hrát toho Assasina, tak je dost možné, že to bude nastejno, nebo dokonce spíše na AMD bude výkon lepší.Tak... A teď do toho ještě vstupuje to, že AMD má na konci léta vydat nové procesory řady 3000 i s novými deskami řady 500, kde se předpokládá, že tento hendikep minimálně sníží, ne-li eliminuje. Taky má přinést na deskách nové rozhraní PCIe 4.0, atd.... Pokud by jste tedy chtěl stavět na AMD, tak bych se výrazně rozmýšlel, zda vůbec stavět teď, pokud to není vysloveně nutné, a nepočkat do podzimu. Pak se uvidí.

PS: Možná jsem to trochu zamotal, protože jsem psal rychleji než myslel, tak raději:Assassin a Battlefied preferují více jader než výkon na jádro. Zatím co třeba to CSgo preferuje výkon jádra. CSgo tedy na Intelu poběží lépe než na AMD.

Napsal jste to skvěle, děkuji. Úplně akutní to není, ikdyz jsem to chtěl kupovat tak do měsíce no. Ale možná jestli má přijít nějaká revoluce, tak to jeste pár měsíců na notebooku vydržím

Nevím zda revoluce, to bych byl opatrný, ale určitě nějaký posun.

Osobně bych počkal a pak šel do AMD. Tam by měl jít udělat upgread CPU za další generaci či dvě bez potřeby měnit desku když by bylo třeba, to u intelu moc nehrozí. Navíc jak roste počet jader obecně hry se tomu pomalu přizpůsobí.

Já bych vzal to co se do toho rozpočtu vleze a bude to mít větší výkon a je jedno jestli AMD nebo Intel. Pak k tomu můžeš koupit tu lepší grafiku, ale pokud koupíš nějaké podprůměrné CPU a pak ho bude třeba vyměnit tak stejně nikdo neví zda ty nové budou do současné desky pasovat a je jedno od jakého to bude výrobce...Čekat na to než AMD něco představí a ono to fakt k něčemu bude tak to může pár století trvat

Není to tak dávno co AMD válcovalo Intel.

Ano, to bylo v době Pentia 4, ale to je skoro 20 let.. :D(jistě, bylo více světlých chvil, ale před ryzenem tak 5 -10 let nic neměli..)

Bylo a teď má AMD opět světlý okamžik. Intel začíná mít vyždímáno.

Ano, opravdu jen světlý okamžik. Za nic jiného se přiblížení (ne překonání) k Intelu nerá označit.

No, když si vzpomenu na Meltdown, Spectre, Spoiler, atd., tak v těch dírách je v současné době Intel nepřekonatelný.

A koho tyhle věci zajímají? Reláně je to lidem u zadele, netuší co to je, ti kteří o tom básní netuší jak pravděpodobné to zneužití je a jak moc zásadní riziko to pro domácího uživatele je. Uživatle v domácnosti bude násobně rizikovější než nějaké chyby v CPU které lze za specifických okolností využít k nejsitému výsledku.

Tak by mě teď zajímalo u mínuskářů co teda mělo AMD za ty skvělé cpu (protože /měli dlooouho Bulldozery a to byl fakt s*it.. Ty se fakt nepovedly.. )

Otcov brat ma uz dlho Cat D6K XL Track a stale si ho chvali.

Taky nechápu, i při dnešní nabídce je AMD často dost špatné vůči intelu, někde zase intel válcuje, v herním výkonu ale rozhodně ne, jediné co je na AMD fajn je cena. Ano AMD přineslo sposty jader do mainstreamu, ale pro drtivou většinu uživatelů je to stejně k ničemu, pro nejtypičtější užití počítače dnes stále stačí dvě jádra

"herním výkonu ale rozhodně ne" - dnešních her. Trh má setrvačnost celkem velkou. AAA hra vydaná dnes bude ve vývoji alespoň rok, spíš několik let. Herní engine na kterém běží bude pozadu ještě víc. Hry cílí na využití prostředků které mají při vývoji a počet jader i díky absenci konkurence stagnoval. To se teď mění a příští generace her už snad nebude na úrovni "využije smysluplně 2 jádra, max 4" ale klidně 6 až 12.

jo, tohle "To se teď mění a příští generace her už snad nebude na úrovni "využije smysluplně 2 jádra, max 4" ale klidně 6 až 12." se rikaloo o 5-6 let zpet.

Už všechny dnešní herní enginy využívají více jader. Sice 4 jádra jsou většinou OK, ale 2 jádra jsou dnes již reálně nepoužitelné, zde Jirka zase blábolí. Ale i ty 4 jádra zaačínají být dýchavičná.

Když myslíš Já si tedy na nové procesory AMD velice rád počkám

Jsou lidi co nečekají a kupují když potřebují.určitě bude zajímavé ty nové CPU vidět. Nicméně je to ještě daleko. Nečekal bych revoluci, max evoluci.A samo bych uvítal kdyby takové ty wishfull spekulace by byly reálné, pak by Ryzen 3 3300 po OC na 5GHz dosáhl single thread výkonu současného intelu na cca 5.5GHz a to celé na 6 jádrech za 99 dolarů, Well, to by bylo počítám tak z 90% nejvíce kupované CPU, a mohl bych ho doporučovat tam kde dnes doporučuju 8700k/9700k/9900k Lidi by pak mohli ušetřené peníze dát do grafiky a mít k tomu RTX2080Ti a ne ušmudlanou 2080