AMD CPU s AMD GPU pod Linuxem?

Zdravím, zajímala by mě taková věc.Momentálně hledám náhradu za již dosluhující PC s AMD FX-9590 a přemýšlím o nasazení nadcházejícího RyZenu s AMD grafikou. Ale jelikož nikdo neví kdy Vega vyjde, tak to bude asi RX480 (8GB).nVidia má pro Linux dobré ovladače, ale jak je to s AMD?Distro by pak bylo openSUSE nebo Fedora.

Odpovědi na otázku

Šlo by to, ale AMD Ryzen a Intel Kaby Lake sú podporované od Linux kernelu 4.8 a optimalizované pre Linux kernel 4.9.0 a novší. openSUSE Leap 42.2 má kernel 4.4 a až "neoptimalizovaný" openSUSE Tumbleweed má kernel 4.9.0. Fedora 25 už má kernel 4.8. Niekde som na nete videl návod ako doinštalovať kernel 4.8 do openSUSE Leap, ale neviem presne kde.

Napr. Ubuntu 16.10 podporuje tiež kernel 4.8.

Cokolvek s GCN grafikou ide OK out of box. Ryzen je podporovany a bude velmi zlepseny v jadre 4.10,ktore vyjde asi za 7-8 tyzdnovhttps://www.phoronix.com/scan.phpOSS ovladace (su k dispozici po instalcia OS) su ovela lepsie ako nVidiackehttps://www.phoronix.com/scan.phpV closed source este AMD trochu zaostavaale open source napreduju milovymi krokmi a je porovnatelna aj s closed source nVidiouhttps://www.phoronix.com/scan.phpa Valve najal ludi na ovladace AMDhttps://www.phoronix.com/scan.phpa to erste komunita AMd brzdi 228 companies (that we know about) supported work on the 4.9 kernel. The most active of those employers were: Most active 4.9 employersBy lines changedAMD 105 820 11.1%Red Hat 104492 10.9%Intel 89456 9.4%Linaro 75310 7.9%(Consultant) 61718 6.5%(Unknown) 45676 4.8%(None) 34464 3.6%Google 31054 3.2%Samsung 25438 2.7%Oracle 14425 1.5%Huawei Technologies 14220 1.5%IBM 13432 1.4%Raspberry PI 12816 1.3%QLogic 12439 1.3%Mellanox 12284 1.3%Cavium Networks 11741 1.2%NXP Semiconductors 11662 1.2%Cisco 11507 1.2%Linux Foundation 11182 1.2%Amazon 10858 1.1%https://lwn.net/Articles/708266/It Looks Like AMDGPU DC (DAL) Will Not Be Accepted In The Linux KernelWritten Ukázat celý příspěvek

Spíše mně napadá otázka v čem 9590 dosluhuje? Potažmo proč dávat herní RX 480 do OS který zrovna nepřetýká herními novinkami..:)

Momentálně mám jeden komp a to ten s 9590 a v krabici část kompu, který bude mít 6850K, jako náhradu za můj druhý, ještě starší komp, který už jsem prodal. Nové procesory už 9590 prostě válcují a u mě na CAD a u manželky na videoediting je prostě výkonu potřeba. DDR3 paměti už taky nejsou ono V tuhle chvíli je tam nějaká starší R9 a jako náhradu bych bral RX480, možná pak Vega.A co se týče herních titulů na linux, tak já na Linuxu hraju GTA V, WatThunder, TeamFortress, ... úplně v pohodě Něco pod steamem, něco pod Winem.Takže asi tak... Já Wokna používat nebudu... Nemam je ani v práci, i tam mam openSUSE.

AMD CPU, AMD GPU a Linux? Hodně těžký sebevrah a nebo ten počitač nemá absolutně využití

mas tam malo smajliku

Doteď se na něm stříhalo video v Lightworks Render 4K videa i jeho edit naprosto plynulý Ale se 120FPS už to není ono

Ono hlavní problém bude kdy na Linux budou drivery pro nový chipset osazený na AM4 deskách.AMD drivery pro chipset má jenom pro Win. ne?

"AMD drivery pro chipset má jenom pro Win"Tak jak to, že komunita openSUSE vyvíjí na AMD mašinách?? Drivery pro AM4 asi zatím nejsou Ale ony nejsou ještě ani pro Kaby, nebo jo?

Za to větou byl otazník,víme...