» Poradna » Ostatní

Alternativne zdroje energie

Ahojte,

tak som si precital celkom zaujimavy clanok www.nytimes.com ... a v podstate ma napadla takato vec.
Mozno to bude zniet hlupo ale ved predsa hlupe otazky neexistuju :)

takze ked sa snazia vyrobit elektricku energiu aj z prilivovych vln ci akych to preco sa nesnazia vyuzit aj energiu riek? teraz samozrejme nemyslim rozne nadrze a priehrady. Myslim normalny tok rieky. Povedzme taky dunaj, Vltava alebo co ma nejaky prietok za minutu a tam kde je uzsie miesto tak aj viac, nedalo by sa to nejak vyuzit?
Hodit do vody nejaku turbinu s kablom a mat konstatny privod energie. Predstavujem si to mozno velmi jednoducho ale myslim, ze take daco by slo. Samozrejme tu budu asi dalsie aspekty ako efektivita vs investicie atd. No ale ak viete, studujete alebo mate len nejake poznamky tak napiste.

V podstate mozte pisat o akychkolvek alternativnych zdrojoch energie. Mna to v poslednej dobe zacalo celkom zaujimat a mozno to oslovi aj inych kedze je to zaujimava oblast.

Odpovědi na otázku

Kdysi jsem viděl jakousi knížku, která se zabývala problematikou malých vodních elektráren a nabízel ji ČEZ. Zkus se podívat na weby slovenské energetiky, nebo vznes dotaz na google, něco určitě najdeš.

dik, skusim daco vygooglit aj ked som chcel viac nazory ludi pripadne nejake weby kde by sa dali najst nejake dobre info z prvej ruky ako sa hovori :)

tu je to:
www.cez.cz ...

Reseni tak maximalne pro barak. Kdyz se kouknu jaky turbiny jsou treba na Orliku a jakym prutokem se na ne zene voda a pritom ma jedna turbina max. vykon 91MW, tak nejakej "vodni mlyn" na rece toho moc nevyrobi.

no ved netvrdim, ze nie ale v pripade rieky ich mozes dat viacero za sebou a stale to bude ta ista ucinnost aj ked teda mala.

V mojich predstavach (to podla tych boji co cerpaju energiu z prilivovych vln) si to predstavujem asi tak, ze sa proste do vody hodi nejaka "bojka" ktora bude mat turbinu a z ktorej pojde kabel do nejakej malej elektrarne. No a takychto boji moze byt za sebou a vedla seba v urcitej vzdialenosti niekolko mozno aj desiatok ak su vhodne podmienky. Energie asi nebude vela ale je konstantna a v podstate sa nemeni a aj ked by sa tym nedalo asi napajat velke mesto mozno nejake obchodne centrum aj to by bolo mozno celkom fasa.

No prave ma napadli problemy s vodnymi zivocichmi, spinou a tak ale aj tak si nemyslim, ze by to bolo neriesitelne...

Hodi se to tak maximalne u nejakych prudkych rek s vetsim spadem. Ty bojky nebo co tu vymyslis je blbost, uz vidim jak tam bude na Vltave plavat bojka a na ni bude turbina haha - nedela se to hlavne z ekonomickych duvodu. Kolik myslis ze by asi takova blbost jako bojka s turbinou stala? Treba na ten Orlik pada vodni masa primo na turbinu, tady nevim jak bys to chtel realizovat v rece aby to melo ucinnost aspon 10% Energie z ni vyrobeny by bylo asi jeste min nez tech vetrniku co stavi na polich. Neni lepsi 1 maly Temelin ktery udela 5 GW?

niekde som videl taky ako keby futuristicky obrazok bojok ktore boli ale kompletne pod vodou a fungovali na principe prilivovych vln. Ale neboli vidiet zo zeme.

Inak mrkni na toto pubs.acs.org ... je to celkom zaujimave a daco taketo som myslel. No ale neprecital som to vsetko kedze teraz musim ist spat. No v kazdom pripade 36kW je celkom slusne, nie?

ehm nie 36 ale 300kW!

Ono se to tak nejak musi vyplatit, vite?
Pokud ekoteroriste prosadi zakon o ziskavani energie zaprazenim lucnich kobylek, v nemz bude stanoveno, ze kazda kwh ziskana timto zpusobem musi byt vykoupena (polo)statni firmou za 5 miliard EUR, jiste bude spousta zlodeju lucnekobylkove elektrarny provozovat. Zaplati to danovi poplatnici.
Jinak se to proste nevyplati, prestoze mozne to teoreticky je.

Podobnou situaci tu mame (nebo brzo budeme mit) s vetrnymi a solarnimi elektrarnami.

Na co stavet hromadu takovych blbosti na poli kdyz to ma tak male vykony? Udrzba tehle blbosti neni taky zadarmo nehlede na hluk a vibrace ktere to dela. Slunecni kolektory jsou taky k nicemu, tam je udrzba jeste nakladnejsi a vyroba kremiku na ne neni zrovna 2x ekologicka o tom uz ty zelene gumy ale nic nemluvi. Pokud se nenajde nejaka jina rozumna alternativa vyroby energie (ne co propaguji greenpeace a podobna hovadka), tak je jaderna energie urcite zatim nejlepsi reseni a pokud najdou zpusob jak dal zpracovavat "odpad", ktery je sam o sobe take jeste palivo tak urcite do budoucna to bude to nejlepsi alespon prozatim.

souhlasím s tím, že co se jaderné energie týče, je to zatím nejmenší zlo. Greenpeace si v tomto ohledu bohužel dělá do kalhot stejně jako s hysterií kolem GMO (všechny komerční plodiny jsou nějak šlechtěné, mnohé ozařováním, takže se ani pořádně neví, co kde zmutovalo a jim se nelíbí stejný typ modifikací ovšem mnohem přesněji cílený - ví co se kde změní a proč - dnes dělaný v laboratoři).

Nicméně využívat solární energii třeba na ohřev vody místo elektriky nebo plynu není nic až tak drahého a i v našich končinách se to dost vyplatí. Stejně tak třeba využívání tzv. energetických plodin k topení - proč pálit v krbu dubová polena, když jdou koupit "polena" z lisované slámy nebo jiných plodin, které vyrostou za rok.

Samozrejme, tim prispevkem vyse jsem myslel vyrobu elektriny urcenou pro distribuci

je to trochu jine:

1) ty bojky nemaji primo turbiny (takove napady byly tez, ale uz se s tim moc nepocita), spise jsou zvazovanby verze bojek v kombinaci s pistem a dynamem nebo pistem a turbinou na vzduch (nebo hydraulika + motor s dynamem) - tam by spina nevadila
- taky to resi problem s vodnimy zivocichy - nema je to kam vcucnou a hybe se to spolu s vlnami, takze by jim to nemelo vadit

2) energie je celkem dost, pokud takovychto bojek namontujes vic a narozdil od vetrnych elektraren je konstantni a jeji stabilni zdroj je vicemene garantovany. Prave proto se uvazuje masivni vyuziti kolem pobrezi, takze v idealnim pripade bys s tim moc napajet treba celou Anglii.

- dalsi zajimava moznost, co jsem nekde cetl, bylo vyuziti termoclanku v mistech s hlubokym morem - v hloubce jedna cast, u povrchu druha - a z toho leze rovnou elektrika

prave som nasiel presne to co som hladal (nie len ja mam genialne napady )
wood-pellet-ireland.blogspot.com ...

postol som to aj sem ak by to niekoho zaujimalo ...

Svého času byl ve zpravodajství šot - někdo vymyslel pro naše vojáky elektrický zdroj, asi vrtule v prstenci, velká zhruba jako sud, hodilo se to do potoka pokud poblíž nějaký tekl, kolem se naházely drny aby voda tekla jen prstencem a ne okolo. Vypadalo to zajímavě, nevím jestli se to dostalo do výzbroje

Vsetky sposoby co tu boli popisane su realne ale nie pre velke spolocnosti pre ich narocnu vystavbu, udrzbu a tym aj cenu. Ovsem pre jednotlivca(rodinu) by mohlol byt zaujimavy taky plavajuci mlyn ktory zasahuje do prirody minimalne. Naklady na stavbu by tiez nemuseli byt velke ale je tu jedno velke ale.
Pretoze u nas za el. energiu ktoru vyrobis na vlastnu spotrebu musis zaplatit statu dan. To znamena ze za vlastne vyrobis, prevadzkujes nieco tym usetris a este z toho usetreneho musis odviest statu.

P.s plavajuci mlyn je vlastne lod, ukotvena o breh na boku ktorej je mlynske koleso(nieco ako parnik) a obtekajuca voda otaca kolesom. Kedze je to plavajuce same sa to nastavuje meniacemu prietoku rieky. Pouzivali sa na vacsich riekach s pomalsim tokom.

no neviem ako je narocne postavit na rieke za sebou niekolko turbin ktore budu moct pohanat povedzme nejake mensie obchodne centrum vs priehrada ktora sice zabezpeci energiu pre ovela viac ludi ale stavba je to myslim ovela narocnejsia.

Inak to s tou danou ma fakt zaujalo. Nevies nieco blizsie, ze ktory je to zakon a tak? By som si to skusil prestudovat.

Nie presnejsie to neviem. Az tak sa v zakone nevyznam.

Ak mam pravdu povedat neviem ani upresnit ci je to od urciteho vykonu.

O tomhle se mluví v Haškově Dekameronu (Svatba v Mezimuří). Je to něco na způsob katamaranu, tedy dvě lodě vzájemně spojené a zakotvené ke břehu, mezi nimiž se točí mlýnské kolo. Na malé říčce, protékající hned vedle mého pozemku by to byl velmi zajímavý způsob získávání elektřiny.