» Poradna » Programy

Alternativa AutoCADU pro MacOS

Zdravím. Potřeboval bych poradit nějakou, ideálně počeštěnou, free aplikaci pro tvorbu výkresů ve stavebnictví (klidně postačí i 2D). Máte někdo nějaké tipy. Děkuji

Odpovědi na otázku

to bude docela oříšek... Dřív bych řekl Draftsight, ale ten už free není... Možná LibreCAD, ale přišlo mi, že je spíš na technické výkresy... FreeCAD by šel, je i na 3D a má i nějaký modul na výkresy, řezy apod. ale pracuje se s tím jinak...

Děkuji za tip!

ten librecad neotvara ziadne dwg, takze je na velky bacov.... ;)

kdyby byla nějaká použitelná počeštěná free aplikace na tvorbu výkresů ve stavebnictví tak by všichni nemuseli krást (případně předplácet) ten podělanej Autocad LT.A ještě si napiš podmínku aby to umělo načítat i ukládat DWG ve všech verzích a já si poprskám monitor čajem.

nevím kolik stojí LT, Draftsight stojí 100 EUR ročně na základní licenci:https://www.solidvision.cz/draftsight/což zas není tak šíleně moc... Ale free fakt nic neznám...

nevěřím že to umí načítat bez chyb všechny typy DWG a i je ukládat tak aby to zase v autocadu bez chyby otevřela jiná profese - to je totiž ve stavebnictví základní podmínka.Autocad je teď už jen předplatný a stojí to 10.000 bez DPH ročně. Je to docela zlodějna, ale asi i proto že je to jeden z nejkradenějších sw (spolu s Photoshopem)

ale dík za tip - rozhodně to vypadá použitelně a ta cena je směšná oproti Autocadu.Jedinej problém bude v tom aby se v tom naučil ten kdo je zvyklej na Autocad. Lidi jsou často děsný gumy a mají odpor k čemukoliv co se musej znova učit (stejný jako autocad to uplně není)

nevím, nezkoušel jsem. Ale je to od stejné firmy jak Solidworks a CATIA, tak bych čekal, že nebudou slibovat něco, co neumí splnit... Možná se nějak dohodli a koupili nějaký "balíček kompatibility" pro ty formáty...Je ale prasečina, že pro tyhle účely neexistuje nějaký otevřený standard formátu souborů... Přitom, kdyby třeba EU byla co od čeho, můžou si ho snadno "vydupat", podobně jako je US Army schopná donutit konkurenční firmy dodávat vzájemně kompatibilní HW

Formát DXF je popsaný.Autodesk vydává specifikace nejnovější DXF verze s jistým zpožděním... https://docs.fileformat.com/cad/dxf/https://en.wikipedia.org/wiki/AutoCAD_DXF

můžeš vyzkoušet rhinoceros 7.0 for Mac, sice není zdarma, stojí 24 000 bez daně (29 000 s daní) a jedná se o trvalou licenci včetně všech budoucích aktualizací v rámci verze 7 a také budeš mít přístup i k testovacím verzím Rhino 8

Rhino3D používat na 2D kreslení je úlet. Je to skvělej 3D modelář (20 let používám), ale na 2D kreslení jako náhrada Autocadu... to asi ne.

taky používám rhino 20 let (většinou návrhy a konstrukce lisů pro autoskla) a na 2D kreslení říkám: proč ne - on i ten autocad je 3D modelářSamotní tvůrci rhina mluví o svém programu jako o náhradě autocadu.

a sedmička už konečně umí detekovat kolize