Aky procesor ?

Caute.
Chystam sa poskladat novy pc. Chcem sa poradit aky procesor mam kupit, ak pc pouzivam aj na upravu domaceho videa. Z toho co som sa zbezne poobzeral som zistil, ze by som sa mal priklonit radsej k intelu. Napr. procesor INTEL Core 2 Quad Q9300 sa mi pozdava. Dakujem za kazdu radu prip. skusenost.

Odpovědi na otázku

A este to som vlastne chcel, ze ci je vobec treba 4-jadrovy (ci bude vyuzity) alebo posluzi aj 2-jadrovy.

To přece záleží na aplikaci a na preferencích. Pro 95 % aplikací je nejlepší jednojádrový na co nejvyšší frekvenci. U videa je víc jader obvykle přínosem, ale za cenu nižší kvality výstupu.

nerozumiem "za cenu nižší kvality výstupu"

z toho si nic nerob, tomu nerozimie ani Eagle

Je to prosté - vícevláknové aplikace na kódování videa často používají jiný algoritmus. Ten sice umožňuje dosažení vyššího výkonu, ale zároveň znamená pokles kvality výstupu. Je to proto, že původní algoritmus nelze paralelizovat, aniž by někde nebyla přerušena logická souvislost výpočtu. Viz např. test miho.blog.zive.cz ...

a keď spustíš 2 (a viac) aplikácie naraz... jednojadrový na vysokej frekvencii nebude zase až taká výhra

4jadrový nejspis nevyuzijes,staci 2jadrovy jinak OK

Podle toho jak se ptáš, tak tomu asi rozumíš "jak koza petrželi", takže to čtyřjádro pro tebe bude asi zbytečně drahý luxus který vůbec nevyužiješ. Já kdybych dneska kupoval počítač, tak si do něj dám E5200, stojí jenom nějakých 1800 i s daní a má luxusní násobič 12,5x, takže se dá krásně taktovat (se vzduchovým chlazením by ses měl dostat přibližně na 4GHz, co jsem zatím viděl nějaké testy).

ber E8400,
alebo ak chces taktovat s dobrou doskou tak E5200, E7200, E4500...

jenom si 4 jadro klidne kup mam starsi 4 jadro Q6600 a nemuzu si na nedostatek vykonu stezovat a kdyz nebude stacit tak ho staci jen lechce pretaktovat s deskkou nforce680 gigabyte a 2x 8800gt od bfg na hry slusny vykon i ve vistax64 filmy taky spracovavam.

ak chceš čisto hry tak stačí 2-jadro, ak budeš robiť s videom a renderingom tak 4-jadro (Q6600 úplne stačí), zbytočne tlačiť tolko penazí do Q9300, ak to neponáhla, počkaj si na nové Intel Nihalem a cena pojde dole

správne malo byť Nehalem , čo sa týka príspevkov Eagla, čítal som si aj ten blog čo si sem postol, nehovorím, že som tomu nerozumel, len mi nejako uniká podstata, prečo ak raz dávam konvertovať video cez nejaký codec, ako môže počet jadier ovplyvňovať výslednú kvalitu videa, rád by som vedel ako to je, poprosím čo najlaickejšie, lebo tiež sa chystám pracovať s videom a ak má byť 2-jadro lepšie ako 4-jadro, tak to chcem vedieť prečo