» Poradna » Web a internet

Aku rychlost wifi

zdravim vospolok potreboval by som od vas radu, ja mam wifi router dlink dir600 pozeral som je tam rychlost 150mbps pisana, odtial mi ide cez wifi net rychlostou 40mbps iba, nemal by ist rychlejsie? tych 100aspon? lebo cez kabel ide 100. bol som sa pytat u poskytovatela ci nemaju daky rychejsi wifi router a pracovnicka v predajni povedala ze oni to neposkytuju ale ze si mam sam kupit a mam kupit taky kde bude na kazdom porte napisane 1ghz. ze su take co pise vyrobca ze maju 1ghz ale kazdy port ma iba 300mega vraj. ze na to si mam dat pozor a taky mam kupit. treba mi fakt taky rychly, lebo ja som pozeral a stoja od 50eur hore. nejaky za dvacku by mi nevedel zrychlit wifi signal? pozeral som a 300mbps sa daju kupit za dvacku. i ked nechapem preco mi vravela ze taky mma kupit co ma na porte pisane 1ghz, ked ja sa cez port napajat nebudem ja chcem bezdratovo

Odpovědi na otázku

V kategorii levných SOHO routerů nečekej zázraky. Taky musíš uvažovat, jakou rychlost ti pustí zdrojový server a jak máš zrušené wifi pásmo. Ve tvé cenové kategorii si nepomůžeš.

teraz mi to tha cez tuto wifi co mam 4mega. ked dam zmerat speedtest tak vypise 40mbps. len to ma zaujima ci sa dostanem vyssie, ak by som kupil nejaku wifi s 300megovym prenosom?

Ano, s 300 Mbit/s wifi routerem se nejspíš dostaneš na vyšší rychlost, ale jestli to bude plných 100Mbit/s, ti nikdo nezaručí. Podmínkou je, aby i počítač měl 300Mbit/s kartu.Kabel je jistota, wifi je naděje.

Ne, rychlost 150Mbit/s je teoretická rychlost spojení, ovšem rychlost přenosu zašifrovaných dat je v naprosto ideálních příjmových podmínkách zhruba polovina této rychlosti. 40 Mbit/s je slušný výsledek v reálných podmínkách, kde máš jiné wifi-sítě, odrazy vlastní wifi od zdí atd.

jaj taaaaaak..a neviete nejaky tip, s ktorym by som dosiahol tych 100Mbit aby mi to tahalo?

Ano, natáhni kabel.

Tplink 841, žiadne zarušenie:g (54 Mb/s teor.): 20,5 Mb/sn 20 MHz (72 Mb/s teor.): 25 - 28 Mb/sn 40 MHz (150 Mb/s teor.): asi 40 Mb/s (ak sa dobre pamätám)Takže na 100 Mb/s sa pri 2,4 GHz zrejme nedostane. A ak by šlo o 2 anteny, majú ich aj telefony?

Co se týká toho 1 GHz, ty se sice budeš připojovat přes wifi, ale od providera přijde internet po kabelu. Když ti provider doporučuje gigabitový router, možná poskytuje vyšší rychlost, než 100Mbit/s? Ale i kdyby ne, procesory těch levných krámů se 100Mbit/s porty bývají slabé a zpomalují internet...

Taky bych ti doporučoval přidat nějakej peníz a koupit něco lepšího … s duální wifi 2,4 i 5 GHz a gigabitovými porty. Vím jakej je rozdíl, když zapojím Tendu za 3 stovky a Netgear za 4 tisíce.

Otazkou je co pripojuje... jestli to pro nej ma vyznam. Z vlastni zkusenosti vim ze bezny uzivatel vyubec netusi co znamena dvoupasmovy router a jake mu to prinese vyhody nebo naopak nevyody. Navic vetsina beznych uzivatelu to pouziva pouze pro brouzdani na internetu, kde neni pozdavek na kontinualni vysokou rychlost a kde je nejcastejsim omezenim stale linka od ISP.

sak mne tych 5ghz ani netrea, pokial viem tak ani ntb mi to nezvladne. ale zasa tie drahsie uz maju automaticky 5ghz co som pozeral.. a take wifi routre co su nad 50eur tak tam by som uz dosiahol cez wifi podla vas aku rychlost realnu? jedna sa o panelak a wifi signalov tu mam v okoli asi zo 7. i ked su vsetky slabe (na ntb mi ukaze tak 2-3 palicky z 5) ale su tam.

Zalezi na tom jakou wifi kartu pouziva tvuj notebook. Podivej se do spravze zarizeni a napis sem typ. Standardem je vetsinou podpora 2-streamu, ale i v dnesni dobe jsem u levnych notebooku videl karty ktere umi pouze jeden stream. Zaroven muzes vyzkouset, jak jsem jiz psal, zrychleni "zadarmo" a to nastavenim sirky kanalu v routeru na 40MHz - pokud bude fungovat dojde k navyseni rychlosti, doporucuji ale dukladne otestovat.

Prvni otazkou je, jestli zarizeni ze ktereho se pripojujes, umi to zarizeni MIMO, tj. vyuzit vice stremu? Napriklad vetsina telefonu to neumi, avizuje treba podporu 5GHz pasma .ac normy, ale uz se taktne pomlci se umi pouze jeden stream. I nektere soucasne levne notebooky mohou v ramci uspory pouzivat pouze jeden stream. V tom pripade si tim 300Mbit a rychlejsim "wifi routerem" nepolepsis. Z rychlosti kterou popiujes je jasne ze z toho zdimas maximum na 20MHz kanalech (max. rychlost linky 72,5Mbit, po odecteni rezije je tech 40Mbit OK). Muzes vyzkouset nastavit 40MHz sirku kanalu v routeru (rychlost linky 150Mbit, rychlost teoreticky 80-90Mbit), akorat zaplnis tim pasmo a nektera zarizeni mohou mit naopak problemy s pripojenim ci rychlosti. Zacni tim ze proskenujes okolni wifi zda-li na mas na takoveto laborovani prostor.

rychlost cez wifi necakaj. Hlavne, ak byvas v bytovke, tak cele pasmo je totalne zarusene. 40Mbit/s je cez wifi v pohode, inak jedine kabel - ten ti zaruci rychly stabilny internet.

Mně jede na wifi normálně plných 100/5 Mbit, co si platím, a spojení router-notebook je na maximální rychlosti dovolené síťovou kartou. Já bych wifi zase tak nezatracoval. Je teda fakt, že jsem v baráku a vidím maximálně tak sousedovu wifi, takže on je někde na 1. kanálu a já jsem si nastavil všechno na opačný konec rozsahu a máme oba klid.

Asi nekde delam chybu, ale v byte mi chodi wifina i 80MB/s Pravda 5G pasmo relativne prazdne, 2,4G peklo jako vsude jinde v huste zastavbe... jestli mi nekeca management wifiny tak za poslednich 24h nalezeno 1308 sousedicich AP na 2,4G, oproti tomu pohych 16 na 5G Jen doplnim Praha Smichov/Strahov s hezkym vyhledem na centrum... mozna proto tolik odchycenych AP

tak to mas stastie. ja chytam okolo 30 wifi sieti (panelak), kde kazdy pre istotu ma vykon na max, takze nie je problem chytit siet suseda, ktory byva o 2 poschodia nizsie. a som rad, ak mi na wifi ide aspon par mbit/s (aj tak to pouzivam len na web, na stahovanie mam pc a kabel).

pozeral som tuto wifinu - TP Link AC750 Archer co na nu hovorite? vyriesi to moj problem?

a este tuto - TP-Link TL-WR1042ND

Tu uz asi ani nesezenete.Nechcete konecne prozradit, co k tomu wifi routeru chcete pripojovat? Bez toho se totiz router vybirat neda. (A pokud si pletete 1GHz a 1Gbps, tak ani s tim..)

tie ghz mi povedala ta pani na predajni, ja chcem notebook napajat.

Tak uz se ji hlavne na nic neptejte, protoze tomu nerozumi.Jakej laptop - napiste uz kua jeho presny typ! Prijde Vam normalni, ze z Vas musime i ty zakladni informace takhle pacit?! Nam je Vas internet celkem vite kde, presto se Vam snazime dobrovolne pomoct, tak proc to sabotujete? ;o)

ntb je asus a53series. ale mam aj asus f3s.

Tim nam odpada snaha o cokoli lepsiho nez 802.11n a jakekoli uvahy o 5GHz, pripadne dokonce technologii MIMO.Takze treba https://www.alza.sk/tp-link-tl-wr940n-d185179... z toho vytahne, co se da, a realne by mozna stejnou sluzbu odvedl i uplne zakladni https://www.alza.sk/tp-link-tl-wr841n-d481442... .Dopredu upozornuju, ze s uvedenymi laptopy wifi tech plnych 100Mbps nepojede! Ale melo by to byt vic nez tech aktualnich 40Mbps..

Ještě může do USB portu píchnout https://www.czc.cz/netgear-a6210/163328/produkt a vyřadit stávající pomalou kartu. Mám s tím dobrou zkušenost. Stávající wifi karta jede maximálně 466 Mb/s a tato v USB běžně přes 800 Mb/s. Taky příjem a celkově odezva jsou lepší.

Jojo neni nad to kdyz z notebooku neco trci, to si pak rika pri trochu neopatrne manipulaci o urazeni, a nebo jeste lepe rovnou poskozeni USB portu v notebooku. Jelikoz tazatel nema pozadavek rychle komunikovat v ramci sve LAN, pouze vyuzivat co nejvice stavajici pripojku k internetu, tak bych jako prvni zkusil nastavit 40MHz, pokud to pomuze ma zrychleni "zadarmo", pokud ne sel bych cestou 2-streamoveho (300Mbit) routriku za par drobnych, vic nema smysl v tomto pripade investovat.