Aktualizace biosu

Dobrý den, aktualizoval jsem bios na tuto desku https://www.msi.com/Motherboard/support/945GC... důvod je že v PC jsou 4gb ram a PC vidí jenom 2gb ram, přimo v té poslední aktualizaci biosu je napsáno že se jedná o opravu problému s RAM, vytvořil jsem boot USB a bios normálně aktualizoval. Aktualizace proběhla OK a ke konci to napsalo - cmos checksum destroyed, poté jsem restartoval PC, normálně naběhlo do win, odebral jsem flash disk, a restartoval jsem PC abych se podíval do biosu, po restartu nenaběhl obraz, i po dalších pokusech. Tak jsem vyndal baterii s PC a zapl jsem PC bez baterie a všechno funguje, ale BIOS není aktualizovaný. Chyba s RAM se projevuje nadále a bios je stále stejný. Děkuji

Odpovědi na otázku

Tak to aktualizuj znovu, evidentně se to nepovedlo a deska vrátila změny

to jsem zkoušel, teď jsem dal zpět baterii a naběhlo na mně červeně že nastavení overclooking nebo nějak tak (hned to zmizí) není v pořádku a bylo dáno do výchozích hodnot.

Dobře. Nemáš zač

Popiš přesně, jak jsi postupoval ..Připravil sis předem formátovanou flešku(FAT32) pomocí Rufusu na FreeDOS.. ??? Poté jsi do flešky nakopíroval ty extrahované soubory pro flash Biosu..??? Nabootoval jsi tou fleškou ..zvolil jsi klávesnici a poté jsi zadal -> dir a enter..???-> (byly vidět rozbalené soubory na flešce) a zadal jsi správně příkaz?)

Tak hodně update jde provést přímo ze setupu, není třeba bootovat

To ano.. ovšem tohle je tzv. moderna a netýká se to starých desek.. U těch starých desek jen skrze DOS.. Na YouTube je hafo návodů.. i pro ty starší desky..

Pravdu díš, zmátlo mě, že tam mají na oficiální stránce pod tou deskou odkaz na návod na M-FLASH https://www.youtube.com/watch

Jj..Od jisté doby je to s Udpate Bisou naprosto jednoduché.. U stolních počítačů jede aktualizace přes Bios -> příslušná záložka, stačí mít jen připojenou flešku s jedním souborem staženého extrahovaného Biosu(např. Asus desky - soubor s příponou .cap) a klikačka v Biosu.. Nové notebooky - aktualizace Biosu rovnou ze systému..

Myslíš UEFI - nové stroje už snad mívají UEFI ?.....

To bylo na mě..???Jasně, že vím, že nové desky mají UEFI.. Nějak jsem nepochopil, kam tím míříš.. Je možné, že jsem něco napsal třeba nesrozumitelně..

Zde je příkladné videohttps://www.youtube.com/watch .. boot flešku můžeš připravit pomocí Rufusu.. autor videa neuvádí, jak tu flešku připravoval.. Rufus/FreeDOS je jednoduchá použitelná volba.. 1. Připoj do PC flešku, proveď formátování(FAT32) .. nech ji připojenou v PC2. Stáhni si Rufus https://rufus.ie/ 3. Spusť Rufus jako správce -> vyber z nabídky FreeDOS a poté start4. Do flešky nakopíruj extrahované soubory z toho staženého Biosu5. Nabootuj fleškou - nejspíš ti to nabídne zvolit klávesnici en nebo cz.. zvol anglickou- zadej: DIR .. můžeš to napsat i malými písmeny.. a klepni na enter*zobrazí se rozbaelené soubory na flešce a toto: C:\> - hned za tu šipečku>sem vložíš text: afud408 A7267IMS.F30 Takže celý text(příkaz) bude vypadat takto: C:\>afud408 A7267IMS.F30 afud408mezeraA7267IMS.F30 poté klepneš na "Enter"... vyčkáš na dokončení.. pokud nepojede po dokončení automaticky restart, provedeš jej ručně.. podržíš ctrl + alt + klepneš na delete V Bisou proveď nastavení na "Default"... poté restart a potom si tam můžeš nastavit vše dle vlastního uvážení.. Kdysi se za příkazem zadávaly i další jednotlivá písmena a mezi nimi lomítka.. to jest pro vytvoření zálohy apod.. Ten výše uvedený příkaz by měl být dostačující..

Dělal jsem to přesně podle vašeho návodu (předtím jsem to dělal stejně, akorát místo freeDOS jsem dal MSDOOS) když jsem přešel do toho biosu abych dal DEFAULT settings, tak verze biosu byla stále stará, dal jsem uložit změny, PC se restartoval a nenaběhl obraz, tento problém, vyřeším tak že vytáhnu CMOS baterii zapnu PC, vypnu a znova dám CMOS baterii. Děkuji

Hmm.. A co se pokusit udělat reflash na nějakou starší verzi Biosu.. třeba tu předchozí verzi Biosu, zkrátka na starší verzi... ??? Pokud se to normálně povede, pak se opětovně pokusit o tu nejnovější verzi, která je na webu výrobce k dispozici.. A co ta baterie v desce..??? Není už vyždímaná..??? Některé jiné nastavení v Biosu drží, nebo se to občasně vrací zpět do defaultního nastavení..??? Jak je stará ta deska?.. r. 2007..??? ...12 let..Měnil jsi baterii.. ???

baterii jsem dal novou, zkusil jsem nainstalovat starší verzi biosu a beze změny.

Nic mě nenapadá.. Maximálně můžeš odnést počítač do PC servisu, kde by provedli diagnostiku základní desky.. 12 let už je nějaký stáří.. může být i vadný šváb Biosu..

Intel 945 byl odpad již v době uvedení na trh. Nemá PAE, z tohoto důvodu neumí adresovat větší prostor než cca 3,25 GB (do tohoto čísla je zahrnuta i paměť grafické kart, cache a vyhrazená paměť všech periferií).V případě updatu je tam zcela jasně napsáno, že opravuje chybný popis velikosti:- Fixed BIOS report incorrect memory size for 4GB memory during POST.Neuvedl jsi fyzickou organizaci modulů (1Rx8 nebo 2Rx8) a kapacitu jejich čipů - je možné, že jsi do desky osadil nepodporované moduly.AMI BIOS se u starých MSI flashuje s přepínači /pbncPříklad flashování (včetně zálohy starého):AFUDOS.exe /oZALOHA.ROMAFUDOS.exe /iNOVY.ROM /pbncNejnovější verze flashovací utility AFUDOS Flasher je v4.40.

Mám tam 2x 2gb RAM, když dám jenom jeden modul 2gb, mám stále 2gb, ramky nejsou vadné, různě jsem je přehazoval a v jiných PC fungují společně dobře (jsou stejné). Můžete mi prosím trochu víc popsat jak se flashuje BIOS těmi přepínači ? Děkuji

gb tam určitě nemáš, gram bit neexistuje.Ty vole jeden! Prám se na fyzickou organizaci a osazené čipy a ty mi odpovíš, že je funkční? Co je napsáno na štítku? Co je napsáno na čipech a kolik je osazeno modulů? Nejsou vadné jsi určil jak? Memtestem?

Hmmm.. Ty dva příkazy vidím prvně.. a za lomítkem /pbnc .. ano, matně si vzpomínám na můj starý noťas, kde bylo doporučeno / + nějaká písmenka.. a teď nevím, jestli jsem použil skupinu písmen nebo jednotlivá písmena: /c /b /n.. nebo tak nějak.. Ten příkaz byl komplet v jedné řádce.. No, s tím, že tazatel třeba nevybral správný modul RAM, to mě taky napadlo.. ale když už tedy dává v dotazu odkaz na MB.. zřejmě ví, jaké moduly do té desky pořídit.. Mě tyhle starý stroje ani nijak nezajímají.. noťasy už vůbec ne..

Jo a ano.. soubor Biosu v některých případech přespat příponu na -> .ROM.. nebo .BINco si matně pamatuju, některé přípony byly .FDNjn.. ta doba pryč.. dnes je aktualizace Biosu hodně zjednodušená.. a to je jen dobře.. Ať si tazatel pořídí nějakej lepší počítač.. Vždyť i ty 4GB RAM, to je v dnešní době fakticky bída..

PC mám silnější a tento PC není na internet, je to na starší hry. Na hraní přes LAN kabel.

Ano, dovedu pochopit, že staré hry mají svoje zvláštní kouzlo.. Třeba Tomb Raider I, II a jinéStaré hry lze hrát pomocí DOSBox .. i to je řešení..