» Poradna » Ostatní

Ako zmeniť jazyk klav. v Linuxe

Nevie niekto klávesovú skratku na zmenu jazyka klávesnice? Skúšal som v System settings/hardware/input devices/keyboard/layout a configure layout a pridal som sk jazyk, klávesová skratka Alt shift a samozr. Apply. Nič sa nezmenilo. Us klávesnica je ako prvá, ale jazyk len slovenský

Odpovědi na otázku

Vyriešené, ale ani vo sne by ma nenapadlo, že cez konzolu. Ešte doriešiť qwerty (chcem) a qwertz (mam-po prepnuti, ale predtym bola qwerty).setxkbmap -layout sk (alebo us)setxkbmap -layout sk -variant qwerty

sami windowsaci? :(

např openSuse 12.2 s KDEnastavení systému (zkřížený šroubovák a klíč)-Vstupní zřízení--klávesnice---záložka rozvržení a přidatosobně mám nastaveno US, CZ a RUa přepíná myší vpravo dole na liště na ukazateli jazyka nebo shift L+shift R

asi si príspevky nečítal. Pridať som ako tak vedel - tvárilo sa, že je tam aj US aj SK aj v Knoppixe (Debian) aj v Puppy (Slakware), ale nereagovalo to. Keyb. shortcut tiež nereagoval, takže len cez konzolový príkaz.

jak nereagovalo, jakože klávesnice byla mrtvá? nebo jsi měl stále SK, i když jsi přepnul na US?

JAKÝ DISTRO?!!!

Spíš jaké prostředí.PrasatkoPee

Podla cesty k nastaveniu to vyzera ka kdehttps://wiki.archlinux.org/index.php/KDEGnome/unity ma nastavenie systemu/klavesnica/nastavenia rozlozenia/pridat(+)

Nevím, jestli třeba to fašistický udělátko yast nemá nějakou fičuru na to.PrasatkoPee

V Puppy som pridal klávesnicu a skúsim reset X. Ale ako prepínať?

v Knoppixe som to predsa takto nastavoval. Keďže je to live distro, da sa nastaviť v kerneli, ale lepšie by bolo za behu. A zvlášť QWERTY klav. V sk je vňčšinou QWERTZ. V Puppy je to Start/setup/Mouse-keyboard wizard, ale ako s prepínaním?

v Knoppixe KDE, teraz v Puppy neviem, ale 1 hra je pre GNOME, tak asi to. Myslel som že Linux ma tiež všeobecnú skratku. V Knoppixe som aj skratku povolil v hardware/klavesnica ale nebralo mi to aj keď nains. som mal 2 jazyky. 1 radil vtrl alt K. Ale nemení sa nič. V trayi klavesnica, resp. jazyk nie je

skúšal som live distro Knoppix 7 a teraz Puppy, ale z HDD.

to je divný - na OpenSuse s KDE4 mám v pravém rohu systémového panelu maličký "CZ" a když na to kliknu, tak se mi změní na "US" a mám anglickou klobásnici. A nic jsem s tím sám nenastavoval. Jo, jak koukám, tak to samozřejmě jede přes ovládací modul KDE.

V KDE se to kdysi muselo zapínat. V Unity si to zapínám doteď. V obou případech je to tuším v nastavení regionu nebo kde.PrasatkoPee

v Ubuntu som sa neskamaratil.Puppy je Slackware Linux release:

Slackware je super, pokud máš čas se s tím mazlit. Jenže na šlaku ti může běžet cokoliv.PrasatkoPee

skúšam aj XKB configuration manager a layout variants. Pridal som US keyb, ale mám stále sk, dokonca už qwertz. neviem odkiaľ to vzalo. Skúšal som znova aj reset X server. Po každom prepnutí jazyka reštarzovať X? Hádam nie.

Ak nieco nechodi tak ako ma, najpravdepodobnejsou pricinou okrem zrejmej chyby v nastaveni je chybajuca konfiguracia udalosti pre D.BUS, PolKit a pod.Potom nastava skumanie ako sa to dofrasa nastavuje systemom DoDo (Dodelej Doma).

ale má Linux nejakú predvolenú skratku?

Ta skratka vyvola udalost pre komponentu D.BUS, co je odchytavac a smerovac udalosti. Applikacie, ktore su na D.BUS napojene si mozu potom prislusnu udalost vyzdvihnut a patricne na nu reagovat, napriklad zmenou nastaveni pre jazykove prostredie.Linux sa za poslednych 10 rokov zmenil na nepoznanie, mozno k lepsiemu ak maintainer distributori nezabudli v distre vsetko nastavit, tak aby sa uzivatel nemusel ucit ako ten system vlastne funguje. Bohuzial ak chybaju prepojenia, tak to nieje take jednoduche doprogramovat (nastavit). Treba sa zahlbit do studia vnutornosti Linuxu.

to mi došlo, že kvôli priblíženiu sa k win sa všetko nastavilo "samo", aby Linux mohli mať aj BFU a teda aby si nič yle nenastavili, je to skryté. S tou qwertz nechápem. Inštalujem sk qwerty a po použíti prepínača (setxkbmap -layout us) a spatne do sk, má qwertz. Nechce sa mi stále v hlave prínať z a y. Vždy som mal qwerty.

v / už mám aj .dbus-keyrings