Ako pripojit druhy disk do NAS (JBOD, RAID1...)

Ahojtemam zyxel NAS (NSA320S) a v nom disk 2TB uz 3 roky.Dnes som kupil dalsi disk 3TB a kedze ma NAS 2 sufliky, mozu byt zapojene spolocne.Starte utility mi ponuka tieto moznosti ako ich zapojit (resp. ten druhy):- individual disks-RAID1, RAID0-JBODPri raid by mali mat rovnaku velkost a hodi sa pre mirroring a tiez by musel byt ten prvy prazdny. Tak som to zamietol.Ako sa to bude spravat pri JBOD na rozdiel od indiviual disks? Mozem pri oboch moznostiach mat data na prvom disku a nepridem o ne? Ktore z nich je vyhodnejsie?Dakujem za odpovede

Odpovědi na otázku

mam taky dojem ze bez straty dat je len - individual disks. Ked ches pouzit ostatne moznosti, treba data presunut.

pri gugleni som sa docital ze niektori nestratili data ani pri JBOD a dokonca ani pri vytvarani RAID..ale ze to samozrejme doporucuje pre istotu zazalohovat.. uvidim ci ma tu s tym niekto skusenosti... ale dik za reakciu

jbod je podobný individual, ale disky tvoří jeden svazek - až se zaplní jeden disk, zapisuje se na další. při havátii jednoho disku jdou obvykle přečíst data z druhého (ale jen soubory kompletně uložené na zdravém disku)u zrcadlení (r1) se vyzvoří svazek o velikosti menšího disku, při prokládání (r0) má svazek dvojnásobek menšího disku. dál záleží na tom, čím se raid vytvoří, u sarších HW řadičů nejde zbytek místa na větším disku využít, novější to možná umí, u SW raidu to jde normálně (a NASy obvykle používají SW raid). jestli při vytváření/modifikaci raid levelu pole přijdeš o data nebo ne záleží na firmware nebo software co pole řídí, bude to napsané v dokumentaci.

Mozno sa to niekomu bude hodit: cez administraciu som dal Volume a tam som videl ze ten prvy disk je nastaveny ako JBOD. Dal som rozsirit o novy disk a po hodinke vidim ze si s tym poradil a nic mi nezmazal.. do existujucich share-ov viem dokopirovat dalsie fotky, videa..