» Poradna » Počítačové sítě

Ako pripojím server do siete ?

Dobrý deň

V oblasti PC som laik. Kvalifikovanú odpoveď na moju otázku som "ja"na internete nenašiel. Uznávam, že ktokoľvek z vás by to dokázal. Mám : www stránky, 2 výkonné servery, OS, klimatizovanú miestnosť. Predpokladám, že pripojenie serveru do siete za účelom sprístupnenia mojich www verejnosti, je možné pomocou kabelu alebo družice. Mám k dispozícii telefonnú linku. Stačí to ? Neriešme prosím správcu siete, OS, a problémy s tým spojené. Riešme iba spôsob pripojenia serveru do siete, priepustnosť, prenosovú rýchlosť. Jednoduchými slovami. Chcem spoznať a pochopiť len podstatu problému. Prečo ? Ak požiadam o radu odborníka nehovorí k veci, a ešte k tomu so mnou komunikuje jazykom ktorému nerozumiem.

Ďakujem

Odpovědi na otázku

Telefonní linka potažmo ADSL nestačí na provoz výkonného serveru. Potřebujete mít dostatečný velký uplink, jinak se bude vše stahovat zoufale pomalu a navíc bez výpadků.
Jedinou cestou je si zajistit od nějakého providera symetrickou linku v profi provedení, kdy je garantována dostupnost a rychlost. Provedení může být různé, třeba v nouzi symetrické DSL po telefonní lince, mikrovlnná linka apod.
Většinou bývá levnější si pořídit webhosting nebo serverhosting někde ve velké serverové farmě.

Pokud ty www stránky jsou na serveru, který máš fyzicky "u sebe", což tak nějak vyplývá z popisu, tak ten server pomocí telefonní linky k internetu rozumně nepřipojíš.

Rychlost připojení k internetu se měří ve 2 směrech: download (k tobě), upload (od tebe).
Přes telefonní linku zřídíš symetrické připojení ADSL nebo VDSL, které má sice vysoký download (až 25-30 Mbps teoreticky) ovšem malý upload 1-2 Mbps.
A právě pro server s www stránkami potřebuješ vysoký upload, tj. rychlost, kterou budou návštěvníci stahovat data od tebe. (Stahování je např. i brouzdání, prohlížení stránek s obrázky ap.)

2 Mbps upload je málo, otázka je, kolik bys potřeboval. Myslím, že s cca 20 Mbps se dá začít, záleží na návštěvnosti tvých webových stránek a kolik vyrobí "trafficu".

Spoje s vysokým uploadem nabízí kabelovky, poskytovatelé přes optický kabel. Teoreticky se dá pořídit symetrický spoj (tj. s vyšším uploadem) i přes telefonní linku ale ekonomicky to neutáhneš.

Ovšem normálně se to řeší hostovaným web serverem v datacentru (webhosting), ev. hostovaným serverem v datacentru.

Kazdy normalni clovek ma sva WWW na nejakem dedikovanem serveru u formy poskytujici tyto sluzby. Maji paterni linku rychlost spicovou, Muzes si k nim ty servery dat. ono popsat to tu na zive a kor tobe je na dloouho a zbytecne. Pokud jak pises si lajk a chces udelat toto, vez ze 2 roky uceni a dumani ti to da, nez to bude pouzitelne. Vybodni se na to, a najdi si nejaky hosting. Navic tam jsou zalohy a garance dostupnosti 99,9% za prijatelnou cenu.

telefoni linka asi stacit nebude. Jakou ma rychlost? Musis mit Statickou verejnou IP abys mel jak ten server kontaktovat. Pokud ale to mas jen pro zkusebni provoz mohla by linka stacit, ale jen v pripade.ze si to zabezpecis, jelikoz se tmuze stat ze hekr ti zacne zahlcovat linku dotazy a pak to vse skolabuje....

Telefonní linka, předpokládám máš na mysli ADSL nebo VDSL, v principu stačí, rychlost odesílání dat do internetu ale bude ubohá, protože ADSL znamená Asymetrické DSL s upload rychlostí viz smlouva, obvykle pod 1 Mbit/s. Pokud předpokládáš nějakou návštěvnost řádu 3 lidi současně a více, je tento způsob připojení nevhodný.

Předpokladem je mít na modem-routeru veřejnou IP-adresu a na routeru nadefinované virtuální servery, které přesměrují požadavky na portu 80 / 443 na IP-adresu toho serveru, nebo mít modem v režimu bridge a mít veřejnou IP-adresu přímo na serveru.

Tel.linka a vykonne servery su laicky povedane naho**o pri rieseni priepustnosti serverov.
Ak bude tel.linka postavena na optike mozes sa pytat dalej.
Staci ti taka odpoved, ked nepoznas problematiku ?

Ďakujem.

Pochopil som správne ? Najjednoduchšie a finančne najprijateľnejšie riešenie je, umiestniť sever v datacentru.

Pokud opravdu potrebujete bezet na vlastnim zeleze, tak to bude asi nejlepsi reseni.

Financne nejprijatelnejsi by byl asi webhosting nebo Virtualni server (VPS).

Ďakujem moc všetkým, ktorí sa zapojili. Vlákno môžeme ukončiť.