» Poradna » Web a internet

Ako odstrániť rpm balíček z Linuxu ?

Ahojte,Na CentOs inštalácií som sa pokúšal nainštalovať Zabbix. Začal som tým že som si naimportoval balíček teda:rpm -ivh http://repo.zabbix.com/zabbix/3.4/rhel/7/x86_64/... Hneď na tom som zistil že som si pomýlil verziu, keďže inštalujem na CentOs 6. Balíček som teda zmazal a odinštaloval.yum remove zabbix-releaserpm -e zabbix-release-3.4-1.el7.noarch.rpmVšetko prebehlo fine, urobil som reboot a po starom balíčku ani stopa. Takže som importoval balíček, zadal klasicky:yum install zabbix-proxy zabbix-agentAle inštalácia neprebehla úspešne pričom začala vyhadzovať chybu typu že pre balíček zabbix-agent-3.4.12.el7 ( Čo je ale inštalácia z údajne odstráneného balíčka ) chýba nejaká vec. Aby som to zjednodušil chýbajúce balíčky do starého CentOsu už nenainštalujem, ale nechápem prečo sa systém stále snaží inštalovať veci z nového balíčku, ktorý som odstránil a ktorý mi už systém ani neukazuje. Zopakoval som to pár krát a je to stále bez zmeny takže teraz neviem čo mám robiť.Nikde inde s tým problém nebol. Nejaké rady ?

Odpovědi na otázku

nepřidal sis třeba omylem repo nové verze? V konzoli rpm-based dister se moc nevyznám, tak je to spíš nástřel.

To som urobil presne na začiatku, ako som si to všimol tak som nové repo odstránil ( rmp -e ) a po reboote som tam nahral už správne, teda o verziu nižšie.

hmm a vyčistils nastavení ap.? U APT je příkaz "purge" který krom balíčků smaže i všechny související konfigy ap.

Pri CentOse purge vlastne neexistuje.rpm -e <package>yum remove <package>Je to isté a odstráni to celé repo.

Mas na centosu nainstalovany bobatecne epel? Pokud ne doinstaluj, bude tam vice sw. I novejsi.

To je úplne zbytočné keďže Zabbix má vlastné repo.

A proc instalujes pres rpm kdyz muzes pouzit o mnoho pohodlnejsi yum?

rpm - Import repository z ktorého sú balíčky.yum - Inštalácia týchto balíčkov.

Možno by pomohol parameter --nodeps ak si niekde vyčítal, že balicek el7 funguje na el6.

Práve že ten balíček nefunguje a nechám vôbec prečo sa CentOs pokúša nainštalovať el7 keď tam fyzicky vôbec nieje a CentOs sa tvári že o nej nič nevie :)