» Poradna » Programy

Ako odpočítať dve čísla :))

viem že je to úplne banálny príklad ale stále sa mi nedarí zistiť systém ktorý do nás tlačili v 2,3 triede ZŠ :))máme dve čísla v binárnom kóde a chcem ich odčítať1 0 1 11 1 1 1---------je jasné aký je výsledok , no mňa skôr zaujíma ako k nemu dôjsť bez použitia rozumu a kalkulačky... teda hlavne 3. a 4. cifra . Chápem že je to elementárne ale prosím napíšte presný postup ako ste k výsledok získali :) {žiadne pozrem a vidim }alebo mi to prosto napíšte postup ked odčítavate čisla  5 4 2 -6 1 3--------    thx & peace

Odpovědi na otázku

Mam dojem ze ten postup co nas ucili platil jen kdyz se odecitalo mensi cislo od vetsiho.

Ak nepotrebujes signalizovat pretecenie, tak sa odcitavat da tak ze sa scitava s komplementom (komplement znamena negacia plus 1)1011-1111 = 1011+0001 = 1100Ak chces signalizovat aj pretecenie, musis si pamatat tzv "borrow" (poziciavany) bit ak nastane pripad 0-11011-1111 bude vyzerat takto (zaciname sprava):1-1 = 0, borrow=01-1-0(borrow) = 0, borrow=00-1-0(borrow) = 1, borrow=11-1-1(borrow) = 1, borrow=1 - t.j. signalizujeme pretecenievysledok je teda 1100V principe mozu nastat tieto kombinacie:0-0-0 = 0 borrow 00-0-1 = 1 borrow 10-1-0 = 1 borrow 10-1-1 = 0 borrow 11-0-0 = 1 borrow 01-0-1 = 0 borrow 01-1-0 = 0 borrow 01-1-1 = 1 borrow 1Teda aspon dufam ze som to nezmrvil, dedukoval som to len logicky, zhlavy.