Ako je to s legalnosťou

Mám jeden dotaz. Mám firemný notebook, na ktorý som nainštaloval zopár aplikácii, ktoré sú free pre osobné použitie. Využívam ich len ako súkromná osoba (mimo pracovného času), s mojou prácou nemajú nič spoločné a ani firma z nich nemá žiaden prospec, ale sú inštalované na fir. notebooku. Je to legálne alebo nie. Za info ďakujem.

Odpovědi na otázku

Je to legalne.Iny problem je, ze firma ti to tam moze zakazat instalovat, lebo je to jej HW...

Pokiaľ to je OK tak firme nevadí čo inštalujem. Základ sú pracovné výsledky.

Teoreticky to legalni samozrejme je, pokud to skutecne pouzivas jak soukroma osoba pro osobni pouziti.Ovsem pro firmu to je problem v tom smyslu ze kdyz prijde kontrola a bude ten tvuj notebook kontrolovat,nikoho nebude zajimat ze ten programek spoustis jenom doma pro soukrome pouziti. Firme za to napali pokutu,tebe se nikdo ptat nebude.

Jen dej pozor na SW, ktery je sice freeware, ale pouze pro nekomercni pouziti. Tam uz by k nejake kolizi mohlo dojit i kdyz spis mezi Tebou a zamestnavatelem. Pochybuju totiz, ze by napr. BSA treba jen naznakem se snazila chranit zajmy malych vydavatelu SW. Z nich totiz zadne kulantni kapesne nekouka. Jinak samozrejme plati co bylo napsano vyse - zalezi hlavne na tom zamestnavateli a Tve "pracovni moralce".

Legalni to je urcite. Viz licencni smlouvy techto produktu, kde je napsano neco ve smyslu, ze program je zdarma pro nekomercni vyuziti - Vy jej vyuzivate nekomercne. O tom, kde smi byt produkt instalovan ci ne vetsinou ve smlouve nic neni. Problem muze byt pouze v tom toto dokazat pri pripadne kontrole, ale rozhodne bych z toho strach nemel i vzhledem k tomu, ze ty programy nesouvisi s cinnosti firmy.

Soft, ktorý mám absolútne nesúvisí s činnosťou firmy. Podľa možnosti asi budem hľadať soft, ktorý je zdarma aj pre komerčné požitie aby to bolo isté. Umožňuje to licencia GPL alebo GNU.

dôležité je to,ako je "stavaná" licenčná zmluva,niektoré programy majú zakázané aj použitie/inštaláciu/nasadenie v komerčnom prostredí,tak isto pozor na niektoré vývojové nástroje,ktoré majú zakázané nasadenie v live environment/napr.Visual Studio 2005 Express ap./,čo by v tomto prípade bolo porušenie licenčnej zmluvy,tak isto treba rešpektovať rozhodnutie firmy,ktorá má právo zakázať používanie pracovného "nástroja" na súkromné účely,t.j. aj inštalovanie a používanie neschválených programov,ktoré nemajú nič spoločné s prácou.Pokial je po tejto stránke všetko v poriadku,nič by nemalo brániť tomu,použiť programy určené na osobné použitie.

Ďakujem všetkým za príspevky. Musím detailnejšie preštudovať licenčné podmienky jednotlivých programov.