» Poradna » Windows (a jiné OS)

Ako čo najlepšie zabezpečiť notebook ?

Dobrý deň,Pod dlhšom čase som si kúpil nový notebook. Priznám sa, že som dosť neporiadny, čo sa týka programov a bezpečnosti, starý stroj bol doslova zaprataný hlúposťami a sám som ani poriadne nevedel čo na ňom všetko je.Ako som však dostal stroj nový, urobil som si trošku generálku, zmenil všetky heslá, všetko zaktualizoval a vyčistil. Moja otázka znie: Ako a čím všetkým chrániť notebook ? Antivírus, BitLocker, správca hesiel a fakt, že si už neinštalujem každú blbosť je už splnená. Napadá niekoho ešte niečo ? Vďaka

Odpovědi na otázku

Správce hesel je fajn, můžeš mít velmi silná hesla a do všeho jiná. Stačí si pamatovat jedno heslo pro přístup do souboru toho správce hesel, ve kterém je máš uložené. A třeba ještě jedno heslo si pamatovat, do Windows.

Dobrej hekr ti vybrabčí hesla i z tohoto programu a hned bude mít všechny jak na stříbrném tácku. !!!! nikdy hesla neukládat (zálohovat) do PC a už vůbec ne na nějaké cloudy,nebo do mobilu. Uložit v hlavě,případně do deníčku doma,nikam nenosit.

Nepis nesmysly, prosim. Dobry password manager je nejlepsi zpusob, jak generovat a ukladat hesla.

A mohu mít nesmělý dotaz, o jaký antivirus se jedná? A opravdu je to jen antivirus nebo blbost typu Internet Security, která většinou více škodí než pomáhá?

Nenechavat ho v aute. Ani v kufru auta.Muzete se tomu smat, ale na rozdil od Vami popisovanych srandaakci to ma aspon nejaky smysl.

Pokud se bojíš o data na disku tak ho pomůže jenom zašifrovat a ani to není jisté, protože heslo ve Windows je zdržení tak na 5 minut a ani k tomu dotyčný nepotřebuje žádné velké znalosti

A toho slova Bitlocker sis v dotazu vsiml? Jestli je pro tebe heslo ve Windows zdrzeni na 5 minut pri pouzitem Bitlockeru, nabidnu ti praci.

Je taky otázka, zda Bitlocker tam není pro parádu. I k nám, do světa Linuxu, se doneslo, že pokud disk nabízí své šifrování, tak Bitlocker na nějaké šifrování dlabe. A zašifrovaný disk sám sebou se dá lousknout. Psali. Nevím.Už snad je na to nějaká záplata.Kdyby vzal celý disk Veracryptem, tak už nic nemusí řešit. Pak je další otázka, zda má Wokna s Bitlockerem, že...

Odpojit od internetu, zaletovat a zaslepit vsechny vstupni konektory, privazat lodnim retezem k domovnim zakladum...

Základem je solidní operační systém, který nepodporuje viry a nedělá si se soukromými daty uživatele, co chce. Takže jestli tam máš Shitdows, vzdej to, zabezpečit to nejde. S takovým systémem budeš mít na síti vždy holou zadnici, zcela bez ohledu na to,co (ne)uděláš. Se solidním operačním systémem je rozumná úroveň zabezpečení dostupná sama od sebe implicitně, ale dá se samozřejmě dál vylepšovat. Klíčová slova: SELinux, LUKS, LUKS 2, GRUB + LUKS, „hardened“ kernely atd. atp.

Rozhodně ne Antivirama,nebo podobnými programy třetích stran, základní ochrana OS je dána integrovaným programem ve Windows. Velice záleží co budeš kde otvírat,připojovat,spouštět. Změnou hesla si zabezpečíš jen ochranu třeba bankovnictví,pošty a pod. Nejvíc uspěješ,že nebudeš crackovat a stahovat soft z pochybných stránek. Vyplatí se třeba každý týden použít on-line scanner od Esetu z jejich stránek,bez instalace.

záleží na tom, před čím ho chceš zabezpečit. 1. před sebou?2. před ztrátou dat?3. před odcizením?3a. vadí více ztráta dat?3b. nebo hodnoty notebooku?