» Poradna » Počítačové sítě

Airprint problem - O2 Router ZTE H267A a Cannon Pixma MG5550

Zdravím, mám tiskárnu Cannnon Pixma MG5550, která normálně podporuje Applí Airprint (fungovalo s předchozím routerem bez problemu). Po instalaci routru ZTE H267A providera O2 služba Airprint přestala fungovat. Žádné Apple zařízení připojené ve stejné na stejné Wifi tiskárnu nevidí. Tiskárna má Bonjour service povolený. Tak mě napadá že problém musím být v routru, ale na nic jsem nepřišel. Nenapadá vás v čem by mohl být problém? Předem díky.

Odpovědi na otázku

A da se dostat z tech zarizeni na web te tiskarny? neni treba zaple client isolation na wifi toho routeru

Ta tiskárna snad žádný web nemá, ale mrknu se jak budu doma. Client isolation se na tom routru zapnout/vypnout nedá, ted jsem se dival do navodu a někdo to tady v jinem vlakne uz taky komentoval.

Jo, a zapoměl jsem napsat, tiskarna je také na stejné Wifi, není přes kabel. Takže to Client isolation OFF by stejně nepomohlo, nebo ano?

To by pomohlo, jsou izolovaní i wifi-klienti mezi sebou.

Aha, ale stejně to na routru nejsem schopen přepnout

Jakou má ta tiskárna IP-adresu? Pokud byla přidělená ručně ze sítě starého routeru, je možná nutné ji změnit na adresu z rozsahu nového routeru.Pokud si tiskárna bere nastavení z DHCP serveru, není to tento problém.

Byla přidělena DHCP, ale dobrý tip, mrknu jestli v tom není nějaký problem

Pokud je ta tiskárna připojená k wifi a pokud má správnou IP-adresu, měla by jít pingnout z kteréhokoliv počítače v síti.Hloupý nápad: Je ta tiskárna vůbec připojená k wifi? I kdybys nastavil na wifi-routeru stejné SSID a heslo, tak se ta tiskárna nemusí chytit bez nového spárování.

Tiskarna je pžipojena k nové Wifi, spárovanal jsem ji bez problému. Tady asi problém není. Tisknu na ní přes Google Cloud přes Cannon appku takže na síti je.

Tím pádem má IP-adresu v pořádku, jinak by se nedostala do internetu na Google cloud.Zjistil bych si v jejím menu IP-adresu a zkusil na ni pingnout.Pokud ping nejede, je blokovaná veškerá komunikace na tiskárnu (omylem je připojená k wifi-síti pro hosty nebo ta zmiňovaná izolace wifi-klientů, i když tu asi ten router neumí, nic jiného mě ale nenapadá). Pokud ping funguje, je z nějakého důvodu blokovaný jenom ten applovský protokol pro tisk. Netuším, proč by tomu tak bylo.

Jak jste na to prisel? Vzhledem k naprosto dementnimu chovani vyrobcu nemate zadnou zaruku, ze ma tiskarna zapnute echo reply. Jako priklad staci uvest napr. Microsoft, kde po instalaci je PING vypnuty i na serverech!Lepsi je zkusit pristup na webove rozhrani - neverim, ze jej tiskarna nema.Bonjour/mDNS/zeroconf sra.ky jedou pres multicast. Zkusil bych nastaveni routeru, jestli je povoleny.

Co je to multicast na routeru? Pod čím se to dá najít?Jinak web tiskárny funguje, ping taky. Tiskárna má Bonjour povoleny.

https://www.o2.cz/_pub/12/12/4a/587811_1398... Hledejte multicast, povoluje se pod zalozkou internet, tak nemam poneti, jestli Vam to pomuze...

Děkuji, našel jsem, povolil, ale bohužel nepomohlo:(

https://discussions.apple.com/thread/4724397Zkuste jeste restartovat modem, pak restartovat tiskarnu. Pripadne zkusit dohledat nejnovejsi verzi firmware pro modem. Ale je mozne, ze to proste nepujde...

Mno prijde mi ze si nekdo plete multicast a broadcast

Další věc, na tiskárně vidím že má přidělenou IP, přes ni se dostanu na web tiskarny i na ni pingnu, ale v kofiguraci routeru v "WLAN Client stav" tiskárnu podle MAC adresy najdu, ale u ní nevidím přidělené IP. A IP tiskárny nevidím ani v DHCP přidělených adresách. tak už sakra nevím.

Haleluuuja, po upgradu firmware modemu, povolení IGMP a restartu všech zařízení konečně funguje Airprint a my líní Apple uživatelé můžeme zase plýtvat papírem bez vynaložení jakékoli námahy ve snaze o připojení tiskárnyDíky moc všem za rady.