Airflow v PC skříni

Ahoj chtěl jsem se zeptat mám skříň Evolve Ray 4 a 2 větráky ze předu vedou vzduch dovnitř a 2 větráky nahoře vedou vzduch taky dovnitř takže teplý vzdych by měl odcházet zezadu skříně. To co mně zajímá jestli je to dostatečný chlazení a nebo přidat ještě jeden větrák dozadu a jestli nevadí to že horní větráky vedou vzduch do skříně místo toho aby to vedli ven jako jsem to viděl u jiných skříní.Dodatek: grafika má větrák svůj a na procesor je přidělaný procesorový chladič s heat pipes a větrákem.

Odpovědi na otázku

Kdo ti to tak blbě zapojil? Ne, horní ventilátory opravdu nemají vést vzduch dovnitř. Jestli o tom nevíš, tak teplý vzduch samovolně stoupá nahoru a ty ho ventilátorem přetlačuješ dolů. A kromě toho, 4 větráky tlačí vzduch dovnitř, ale ven může jen jednou dírou vzdadu. Takže ty 4 ventilátory tam máš naprosto k ničemu, lepší by bylo, kdyby tam nebyly vůbec. A ideální samozřejmě bude, když je otočíš správně, aby vzduch oddávaly ven z krabice.

No myslím si že takhle "blbě" zapojil předchozí majitel protože ze předu skříně ty dva ventilátory sajou strašně málo vzduchu díky tomu že ve předu je sklo a je tam udělaná jen malá škvíra takže právě nevím co s tím pořádně. A co ten pátý ventilátor dozadu ten nemám dávat?

Takze byl predchozi majitel debil. :o(S temi prednimi vetraky mnoho nevymyslite, je to proste velmi spatna skrin.Paty, sesty, sedmy ani stopadesaty vetrak tam davat nemusite. Bohate staci ty ctyri, co uz tam jsou. (Nepisete nic o HW, ale nejspis jsou i 4 fany realne overkill.) Ale horni a/nebo zadni vetraky museji foukat ven.

Dobře a bude to chladit když je teda otočím a bude tam foukat jen takový malý vánek ze předu od těch 2 ventilátorů co se dusí?

Mozna jste si vsiml, ze skrin je sice blba, ale fakt neni vduchotesna. Takze ikdyby byly osazene jen tri vetraky (dva nahore a jeden vzadu), co budou foukat VEN, tak vetsinu sestav v tom bez problemu uchladite. Neprecenujte vyznam tech vetraku, co vepredu foukaji dovnitr..

Můžeš osadit 5 pozic, tedy vepředu 2x IN, 2x nahoře OUT a 1y vzadu OUT, nebo necháš ozasené 4 pozice 2x přední IN 1x zadní OUT a 1x horní OUT. Pokud je to málo pak jedině vyměnit za nějakou lepší skříň.

"je tam udělaná jen malá škvíra" Ta malá škvíra je asi 10x větší, než je třeba pro to aby nebylo proudění výrazně ovlivněno škrcením (teda pokud chladíte vzduchem a ne medem).

Souhlasím, že by byly lepší otočit horní ventilátory na klasické uspořádání (foukat nahoru)... ale tvrzení, že by to bylo lepší bez těch ventilátorů je naprostý nesmysl. Stoupání horkého vzduchu neudělá ani desetinu průtoku jednoho ventilátoru. Takhle sice je možné, že určitý objem vzduchu bude cirkulovat skrz chladič vícekrát, ale projde skrz něj mnohonásobně rychleji, tudíž se jeho teplo nezvýší o tolik (neklesne tepelný gradient mezi chladícím médiem a radiátorem).

takto by to mělo být https://ctrlv.cz/deDs

A to to takhle blbe namontoval vyrobce skrine nebo jste to z nejakeho duvodu zmenil Vy sam?Vysledkem je nesmysl.Vepredu dole se ma foukat dovnitr, kdezto vzadu (a) nahore se ma foukat ven. Na oba ukoly ma byt vetraku stejne, pripadne jich ven muze foukat vic. Ven, ne dovnitr!(Ta skrin je strasliva,..)

Předchozí majitel to takhle udělal protože přesně jak říkáte ta skříň je strašlivá ze předu ty ventilátory nesajou skoro žádný vzduch je tam sklo a jen malá škvíra takže nevím co s tím bojím se že když je teda otočím aby foukali ven ty nahoře tak tam nebude proudit skoro žádné vzduch. A měl bych přidat ten pátý ventilátor dozadu?

Nejaky vzduch tam pujde vzdycky..Podle toho, jakou v tom chcete provozovat sestavu, muzete zvazit nakup nejake normalni skrine (aspon provozne prijatelne, kdyz uz ne esteticky uveritelne ;o) ).

A nešlo by to sklo nějak podložit, aby byla mezera větší nebo ho rovnou dát celé pryč a nahradit ideálně prachovým filtrem?

Jakože teoreticky by to možná šlo, už jsem nad tím přemýšlel ale bojím se to sklo vyrvat.

Zkus použít mozek, skoro žádný vzduch tam neproudí právě proto, že ty dva a dva ventilátory tlačí vzduch proti sobě. Logicky, když ty dva nahoře budou odsávat, tak přece pomůžou těm dvěma předním táhnout vduch dovnitř. Takže je otoč a budeš se divit, jak to najednou bude fungovat. Ten předchozí majitel byl blb, že to takto udělal. A ty bys neměl kupovat počítače od takových patlalů.

jo, s tvrzením že je lepší dovnitř foukat ze všech stran studenej vzduch než ho tahat ven teplej se u "expertů" občs setkávám. Ale ono to stačí prostě vyzkoušet a trochu u toho přemejšlet (a zohlednit třeba to že teplej se netahá ven spodem atp..)

Spíš by právě se mělo trochu víc tlačit dovnitř. Ideální je držet skříň v mírném přetlaku aby se docílilo toho, že vzduch bude nasáván přes prachové filtry. Pokud budeš odtahovat více než přivádět, vznikne ti podtlak, který bude nasávat prach přes škvíry kudy by vzduch dovnitř proudit neměl. (Přetlaku bývá též docíleno tím, že přívodní větráky bývají větší než ty odtahové)Mimochodem, co se týče horního větráku, jeho orientace záleží dost na konstrukci case. Některé mají vrchní větrák umístěn tak, aby přiváděl čerstvý vzduch k větráku na procesoru, který jej následně protlačí přes žebra pasivu kde to rovnou nasaje zadní větrák a vyfoukne ven. (Což pochopitelně bude fungovat jen s věžovým chladičem). U takových skříní pak v zásadě horní větrák dělá přívod pro CPU, zatímco přední větráky přivádí vzduch pro GPU. Tedy pokud je horní větrák umístěn přímo nad chladič, pak jej orientovat jako odtahový, pokud je umístěn více do přední části pak jej orientovat jako přívodní. Správnou orientaci také napoví zda má daná pozice prachový filtr či nikoli. Nicméně pokud se podívám na case ke které se dotaz váže, je zjevné že u ní jsou horní větráky zamýšlené jako odtah.

Vzdycky se musi foukat vic ven nez dovnitr. Jinak je to proste neefektivni blbina.

To je samozřejmě totální nesmysl, který potvrdí každý projektant vzduchotechniky. Ale klidně si udělej v case třeba vakuum a pak přemýšlej proč ti to nechladí a je to plný prachu.

samozrejme vzduchu musi prist tolko co odide, takze uplne najlepsie je mat rovnake mnostvo vrtul dnu/von. Ak by si mal vrtule iba dnu, tak mas v bedni virenie a problem s odvodom. Ak bysi mal vrtule iba von, tak by si nasaval cez vsetky otvory, primarne cez tie najvacsie = cez otvory pre vrtule => je lepsie mat iba odvod ako iba privod. Takze logicky ked das viac vrtul von ako dnu, tak to bude lepsie ako to co tvrdis ty.

Vždycky odejde to co přijde. Jde jen o to, jestli se rozdíl v přívodu a odvodu bude vyrovnávat vyfukováním nebo nasáváním."primarne cez tie najvacsie = cez otvory pre vrtule"Což pokud je na sacích otvorech prachový filtr, tak si můžeš být naprosto jistý, že pokud necháš nasávání čistě na podtlaku, tak přes ty filtry to skutečně nasávat nebude.

do krcmy chodis? Takej starej komunistickej. Preco tam maju iba 1 vrtulu na odtah cigaretoveho dymu a vzdy zvnutra von? Lebo je to lepsie ako keby tlacili cerstvy vdzuch zvonka dnu. A mas to dokazane :) nemusis to davat ani mythbusterom

To si ovšem pleteš odtah zplodin a přívod chladiva. Nemluvě o tom, že v hospodě je ti jedno že ti to spárami v oknech nasává prach. Ale zkus si s tímto přístupem postavit cleanroom a bezprašné prostředí tam neudržíš kdyby ses rozkrájel.

je to ten isty princip, len namiesto "tepla" odsavas "dym"

To je pěkně hnusná skříň. Ty horní větráky mi přijdou docela nesmyslné. Tlačí ten vzduch do chladiče procesoru a když budou vyfukovat, tak se zase budou prát s chladičem procesoru. Já bych je odpojil. Jestli je chceš nechat svítit, tak jim uber otáčky na minimum. Ten vzduch musí proudit přes celou desku, tak se mrkni na teploty celé desky, nejen procesoru.

Nebo spíš jeden odpojit a druhý přehodit dozadu, aby odsával. To by vůbec nejvíc pomohlo proudění vzduchu skrz celou bednu.

Tak pokud to jde, mohlo by. Ale zase mít to 2+2 taky není nic moc. Kdyby měl vpředu 3, tak by mu to vyřešilo vše a měl by ticho. Ale ta bedna je hrozná.

2+2 je OK, 3+2 by bylo lepsi a 2+1 by nejspis bohate stacilo (ale nevime nic o HW, takze tezko rict). Bud obema smery stejne, nebo smerem jen vzdy o jeden vic. Pricemz ten/ty, co fouka/foukaji dovnitr, je treba umistit nejak smysluplne. Velmi proste a funkcni.

Teď na to koukám pořádně a stejně by tam druhý neměl kam dát. Navíc vzadu stačí jeden. Stejně to tam tlačí větrák z procesoru.

a co že tam máš za ultravýkonný HW že je třeba 6 větráků ? Nebo jsem ten soupis přehlídnul ?

MSI MPG Z390 GAMING PLUSCPU: Intel Core i7 9700K 3,6GHz - 4,9GHzNoctua NH-U9SPNY GTX GeForce 1080 8Gb16GB HyperX Predator 3200MHzSeasonic 650WM.2 Samsung 980 1TBM.2 Samsung 980 500GB

ta zostava si naozaj zasluzi serioznu skrinku. Be quiet Pure Base 500 (s oknom)

Tahle se mi moc nelíbí přední stranou ale koukal jsem na tuhle: Be quiet! Pure Base 500DX, okno, černá - takže nad ní ted přemýšlím.

vyber jakou chceš, ale musí bejt prostorná, zdroj dole se sáním z venku. Horni stěna by měla bejt perforovaná aby se dobře odvětrávalo teplo co se tam hromadí.Větráky stačej 3... 1. dole vpředu nasává, 2. vzadu za chladičem CPU tahá ven, 3. nahoře tahá ven teplo z vrchu. Kvalitní 120mm větráky.

kvalitne 140mm :) Preto ta pureBase

140 je lepsi nez 120 to je jasný

pod stromek jsem si nadělil Be quiet silente base 802, ale do teď mi skvěle sloužila skříň https://pc-skrine.heureka.cz/silentiumpc-regnum-rg6v-t...

Trochu se přidám s dotazem, mám fractal design meshify C, airflow je řešen tak, že nasávání vzduchu je přes 2x 140mm větráky vepředu, pak nahoře jsou 2x120mm výdech a v zadu jeden 120mm taky výdech, chladič je vzduchový be quiet dark rock pro 4, tak by mě zajímalo, zda je to takto v pořádku.

tak to asi vidis na teplotach cpu a grafiky, nie? Predaval som moju 1060, pri hrach som mal doma cca 80°C, v PC komu som ju predal mala asi o 5° menej..

GPU max 70 a CPU max 80

no ak mas nejaky ryzen3600, tak je to dost vela, ak mas cojaviem 11700k, tak akoby si vyhral v sportke, 80 je uzasne.

Mám ryzen 5900x

To je OK.

u 5900X ve 100% zátěži 80°C normálních, Ale víc by to stoupat moc nemělo. To už bych se pak poohlížel po lepším chladiči. Grafika do 70°C taky OK

Moje grafika gtx 1080 má při náročným hraní 82°C a nestoupá dál a co jsem se koukal všude na netu tak je to normální teplota pro tu grafiku při hraní. Takže GPU max 70°C asi neplatí úplně u všech grafik

Chladič tam je právě tento: https://www.czc.cz/be-quiet-dark-rock-pro-4/... což by měl být jeden z lepších vzduchových a pasta je thermal grizzly kryonaut a právě mi to s tak velkým chladičem a jednou z lepších past příjde poměrně dost.

5900x som este nerobil, ale 5800x s noctua u12s som mal 70nieco, nepamatam. Osobne by som tam neexperimentoval a zobral NH-D15

No už to mám doma, takže měnit nebudu, zkusím maximálně podvoltování.

Mám Fractal Define 7. 2x140 vpředu a 1x120 vzadu. A měl jsem na 2070S a R5 3600 teploty nižší i v parném létě. Vše nastaveno na ticho. Když máš kvalitní chlazení, tak i ty 3 větráky v bohatě stačí.

Oba přední a horní přední foukat dovnitř.Zadní a zadní horní foukat ven.

Horní rozhodně ne dovnitř. Ani ten přední, to je blbost.

Horní přední a přední horní taky, oba pod úhlem 45st. pak foukají ke grafice a procesoru. Horní přední pomůže těm dvěma předním tragickým s přísunem studenýho vzduchu.Zadní a zadní horní to vše vyfouknou ven..

Jo a ta skříň je fakt tragická. asi bych vyndal ty krytky pro dvd mechaniky a dal třetí větrák foukající dovnitř.Potom oba horní větráky orientovat výfuk samozřejmě ven.