» Poradna » Web a internet

Agregace

Dobrý den. Dnes mi přišla do schránky zajímavá nabídka internetu. Jenže tak přesně nerozumím pojmu agregace, mohl by mi ji někdo "po lopatě" vysvětlit? Hledal jsem vysvětlení na internetu, ale pořád si nejsem jistý zda-li je pro mě tento tarif výhodný (40Mbps-Download, 4Mbps-Upload, Agregace- 1 : 8, za 180kč měsíčne). Právě mi přišlo divné, že takový download nabízí za 180,-.

Odpovědi na otázku

"Po lopatě" raději ne. :)Agregace znamená s kolika lidmi sdílíš rychlost. 1:8 znamená, že ty a dalších 7 lidí sdílí celkouvou rychlost 40 Mb/s. Pokud by všichni najednou stahovali, dostaneš se na cca osminu oné rychlosti.Na zabití rychlostí stačí 1 až 2 notoričtí stahovači.1:8 není nic moc. Za zajímavou bych tu nabídku pokládal, pokud by byla agregace 1:4 nebo 1:5.Jinak, této agregaci se říká, agregace na skupinu. Pak je ještě agregace na uzel a ta je o hodně lepší. ISP dá například na všesměrovou anténu, ke které jsou připojení zákazníci určitý limit. Pokud jde například o 3 zákazníky s tarify 3 × 20 Mb/s, tak nechá na anténě limit třeba 40 Mb/s. To je o mnoho lepší.No a potom jsou spoje zcela bez agregace. Tam záleží, jak to ISP bere. Jestli onu rychlost má skutečně vyhrazenou pro jednoho zákazníka a nebo spoléhá na to, že určitá linka nebude nikdy tolik vytížená.Od toho se pak odvíjí cena.Pak tu je také hodnota uploadu, která není moc slavná. Na to, že se o ni budeš dělit s dalšími 7 lidmi. Opět stačí, aby byl v síti jedne notorický stahovač torrentů a máš zabitý jak download, tak upload.

Aha, děkuji moc za vysvětlení.Takže byste 40Mbps s agregací 1:8 nebral jo? (Doplňuji že internet co mám zde vypadá asi takto: http://www.speedtest.net/my-result/3465133191 )Nabídka co mi přišla:40 Mbps(D); 4Mbps(U); 1:8; za 180,-100Mbps(D); 10Mbps(U); 1:20; za 240,-100Mbps(D); 10Mbps(U); 1:10; za 280,-Řekl bych že i ten za 180,- by byl lepší než ten co mám teď.

děkuj bohu za agregaci 1:8, ADSL od kyslíků má standardně 1:50

A za 850 Kč měsíčně, doplňuji!

asi jsi dlouho nekoukal na ceník... sice nepoužitelnej, ale přesto základ stojí 353,- jinak více zde: https://www.o2.cz/osobni/internet/adsl-vdsl...

No zbohom!