» Poradna » Počítačové sítě

ADSL router jako switch

Zdravim vsechny.Stehuju se do bytu kde je pripojeni k internetu v podobe 1 ethernet pripojky.Premyslim jestli bych mohl pouzit Comtrend VR-3031 VDSL router jako switch/wifi AP? Nevi nekdo jestli jde tento router tak nastavit?Dekuji

Odpovědi na otázku

Ano, jde tak nastavit libovolný router, včetně DSL modemů. Stačí vypnout DHCP a připojit vstupní kabel do zdířky LAN.

Tak se to nakonec podarilo rozchodit, pomohlo do DHCP a jeste zmenit IP routeru protoze si ho sam nepridelil ze zdroje, takze bylo nutne ho zadat.Diky moc

Stejne je lepsi koupit normalni jednoduchy switch, on totiz ADSL router ma podstatne vyssi spotrebu, takze cca za rok se ten swich zaplati na elektrice.

hlavne to ma len 100Mbit porty, takze prakticky nepouzitelne dnes.

ja myslim ze pokud to pouzivam jen pro pristup ke 100mbit internetu tak je to akorat. Sit mezi PC a notebookem me nezajima

vcera/predvcerom tu bol jeden, co mu na 100Mbit sieti isiel internet len 60. Ak ty si spokojny... 1Gbit kovovy zyxel stoji 500kc. Druha vec je, ze ten router ma wifi, ak ho pouzivas, tak na switch prejst nemozes...

Ja jeste nestihl otestovat rychlost, ja jsem ted jinde, a testovat jsem to na jine siti. Pak uvidime jak rychle to pojede primo do PC kabelem a jak pres ten router

"Druha vec je, ze ten router ma wifi, ak ho pouzivas, tak na switch prejst nemozes..."A to jako proč?

ktory switch ma wifi?

S tou IP máš pravdu, ale není to nutnost. Pokud bys ji nezměnil, tak by ses akorát nedostal do adminitrace routeru (musel bys ho kvuli tomu zresetovat), ale jako switch a wifi AP by to fungovalo i tak.

No dokud jsem to nezmenil tak nefungoval internet...

To je nesmysl. Musíš samozřejmě mít vypnutý v tom DSL routeru DHCP, ale na jeho IP adrese nezáleží.

Na IP adrese záleží, jestli byla IP LAN DSL routeru v kolizi s routerem poskytovatele, pak připojení nemohlo fungovat.

Tak máš pravdu, pokud by čistě náhodou ta IP vyšla stejná, jako gateway od poskytovatele, tak by to nemělo, ale ten comtrend má IP standardně 10.0.0.138 a je velmi nepravděpodobné, že by tuto IP používal jiný druh poskytovatele.

Testoval jsem to jinde a tam vazne bylo stejne IP na obou 10.0.0.138Proto ta kolize

Hodil jsem na druhy 10.0.0.30 a cajk. Snad to ale bude fungovat i tam na te jejich siti tak jak mi funguje kde je prodluzuju prvni ADSL router druhym

Pokud má jeden 10.0.0.138, tak druhy dej na 10.0.0.139, ať v tom máš pořádek. A hlavně aby to bylo mimo rozsah IP, co přiděluje DHCP předřazeného routeru.

Jasne, ale to bylo na testovani. Budu to muset pak zmenit. Tam totiz stejne nebude 10.0.0.138 aby 9 davalo smysl.

Každopádně si zjisti, jakou gateway ti přiděluje předřazený router a ten svůj nastav o číslo vedle (samozřejmě to ale musí být mimo rozsah přidělovaný DHCP).

*jak mi to funguje doma kde pouzivam k testovani 1 dsl router pripojeny ke druhemu. Budu tam az zitra

jasne, ze zalezi. Kazdy co ma v riti dieru dava 192.168.1.1 a potom sa ti sam resetne dementny managed zyxel a hodinu hladas preco niekedy niekomu ide a niekedy nejde internet. Alebo ti ISP neda pristup k ich routru a ty si potrebujes dat svoj... Na LAN siete sme zacali pouzivat preto uplne ine rozsahy, co tento problemy eliminuje...

Může být, ale viz. výše, ten comtrend má default IP 10.0.0.138 a to snad neDSL poskytovatelé nepoužívají.

Tak bohuzel to nefunguje, kamarad mi rekl ze neumi routovat mezi temi LAN porty ale jen DSL/ethernet...

Tak chtel jsi z nej udelat teda router nebo switch?

Chtel jsem mit diky nemu pristup na internet pres wifi a pocitac (pripojeni ethernet kabelem)

Problem je ze jsem asi rekl ze chci switch a pritom potrebuji router, ale nejsem odbornik na site, a vysvetlil jsem co chci, a nikdo me neopravil :D

Jo aha, tak to samozřejmě zcela mění situaci. Proto jsem se ptal, co je před tím Comtrendem. Pokud potřebuješ router, tak to smůla, na to použít nejde.

mušíš přehodit router z modu Route do Bridge v tabulce WAN setting, vypnout DHCP a nastavit ho na Relay a nastavit IP nadřazeného routeru v tabulce Routing Table to si zjistíš z konfigurace nadřazeného routeru ... t.j. toho co je hlavní router ...a nezapomeň si správně namapovat porty....mělo by to fungovat

a jak ovlivnuje WAN settings muj router ktery nema k portu WAN pripojen zadny kabel?

To je ovšem blbost. Pokud využije pouze porty LAN, tak s tím žádné nastavení WAN nemá nic společného.

Kamarád ti kecá. Ty porty na výstupu jsou jako u každého běžného routeru vlAtnw switch.

Tak pak je teda otazka proc to nefunguje kdyz to co psal Jerry vys neni reseni

To máš těžké, když netušíme, co přesně je předřazeno tomu tvému Comtrendu a jak je to nastavené.

Ja jsem trochu dostudoval nedostatky a vim ze jsem napsal Switch i kdyz jsem chtel router. Kazdopadne nikdo me celou dobu neupozornil ze jestli to internetove pripojeni hodim do switche a na druhe strane budou mit svou sit tak mi internet nikdy fungovat nebude. Tak mohl kdokoliv rict ze potrebuju router a ze blbe pokladam otazku... O to mi slo, nevim proc tu mam downvotes

Pokud sem suverénně vletíš s jasným požadavkem na switch (který navíc dost lidí takto používá), tak sorry, ale jak proboha mohl někdo tušit, že to je od základu blbě a chceš vlastně něco jiného? To opravdu nemůžeš čekat.

Takze kdyz spatne polozim otazku tak mi lidi vysvetli jak pouzivat Swith k pristupu k internetu? Nerozumim tomu.A kdybych napsal ze chci Hub tak mi taky nekdo vysvetli aby mi fungoval k pristupu k internetu?Uvedomuju si ze jsem spatne polozil otazku, ale nikdo nerekl ze k tomu nemuzu switch pouzit pokud ma muj byt reseny internet pripojkou ve zdi ktery vede kdo vi kam.

Ach jo, nesnaž se to prosímtě hodit na ostatní. Switch samozřejmě lze použít pro přístup k internetu, pokud je před ním router. Tvářil ses tak sebejistě, že potřebuješ switch a z toho všichni vycházeli.

Pripoustim svou chybu a spatne polozenou otazku. Zamotal jsem se do toho.Pokud chces vic: Clovek se kterym jsem si o tom psal mi rekl ze si musim prvni zjistit kam vede ta pripojka co mam v byte a pak se rozhodnout jestli potrebuju switch, ci router. A po vysvetleni situace mi rekl ze mi to se switchem nemuze fungovat a potrebuju router.

Je tam pry netbox router co mi priradi jednu IP adresu.

Podle manualu se mu da jeden lan port prekonfigurovat na wan, takze by to asi melo jit nastavit.

Asi to nedam ani s manualne osobne dohromady, ja jsem uz uplne zmatenej. Navic jsem objednal router od Asus dnes.

Zalezi, jestli to chces aspon zkusit. V manualu je to popsane v priloze E, stranka, kapitola E1.3 - tady nastavis ktery port se bude chovat jako WAN port.V kapitole E2.2 nastavis to stejne co je na obrazcich a u kroku 3 kliknes na Enable NAT a Enable firewall. Pak pokracuj na stranku 184, tady se zastav a zkus do toho noveho WAN portu pichnout internet a uvidis.Jestli jsi u LAN vypnul DHCP tak ho zase zapni.Dej vedet jak jsi dopadnul.

Ja bohuzel nemam ten router u sebe, abych to mohl hned otestovat, jestli je ale velka sance ze tohle bude fungovat a pujde predelat ten WAN port tak bych zrusil objednavku toho routeru hned.Kdyz to nastavim podle popisu, budu mit teda WIFI AP a moznost 3 zarizeni kabelem (zbyle 3 ethernet porty), samozrejme aby mi vsude fungoval internet?Diky moc

Uprimne, nemam s timhle nastavenim zkusenost. Ctu jen manual.Ale i kdybys uz mel novej router, porad si ten Comtrend mizes nechat jako zalozni.Ale melo by to fungovat. Ten modem neni tak spatnej jak se nekdy tvrdi.

Jeste dodatek, zacni na clanku 6.2.3 a 6.3 (strany 42 a 43) a pak jdi do prilohy E.

Ctu "Povolte jeden ETH jako L2 WAN rozhrani" L2 - neni to ten problem?

Ne. Prvne bys mel definovat fyzicky port (L2 vrstvu) a pak nastavit TCP/IP (treti vrstvu).

Jaka je sance (%) ze to bude fungovat ?

Chtělo by to vědět, co přesně máš za připojení, parametry by měly být ve smlouvě s poskytovatelem. Ale podle diskuze to vypadá, že budeš nejspíš potřebovat nový router s WAN vstupem a připadně wifinou.

Mimochodem, co se stane, kdyz na ten kabel co ti vede do bytu pripojis naprimo nejaky PC nebo NTB?

Coby. Dostanu IP adresu a normalne pouzivam internet.

Jo uz mi doslo ze ten Comtrend mi nikdy fungovat nebude, ale musel mi nekdo vysvetlit jak to presne funguje.Skoda ze mi nekdo nerekl uz pri pokladani me otazky ze proc resim internetovou pripojku kdyz chci switch, takze by to bylo uplne irelavatni, mel bych proste jen LAN sit a internet ne.Objednal jsem ASUS RT-AC52U B1 WIFI router tak uz by to melo byt cajk. Muj ADSL router asi vyuziti nenajde

Tohle by ti melo fungovat celkem automaticky. Jen pokud jsi nemenil dotaz, tak ethernet kabel do bytu ... Podle me to bylo celkem jasne, i kdyz nekdo tu pise, ze se da lan port prekonfigurovat na wan, taky moznost, ale ted uz bych na to kaslal