» Poradna » Web a internet

ADSL na WAN routery

Technik mi namontoval do zdi zásuvku s ADSL uvnitř a konektorem R11. Já nejdřív "chytře" prostě napojil kabel koncem s R11 do zásuvky a R45 do portu WAN na routeru. Nefungoval. Tak jsem začal pátrat víc, a zjistil jsem že ten můj router (TL-WR841N) není DSL, tak jsem našel jiný, starý (TL-R402M) a chtěl ho použít jako modem mezi WAN a zásuvkou s DSL. Toto taky nefungovalo. Takže, bych se chtěl zeptat, zdali musím koupit modem, nový ADSL router a nebo je zde i jiné řešení.Dík za odpověď.

Odpovědi na otázku

K ADSL (dneska už spíš VDSL) je rozhodně potřeba modem.. s routerem rozhodně nepochodíš..Modem je taky router takže stačí koupit jen ten (TL-WR841N pak už nebude třeba)např.https://www.alza.cz/levne-vdsl-modemy/1886456...

Obe zarizeni jsou ti k nicemu, porid dle rady ostatnich jeden slusny VDSL router.

Většinou u providera zakoupíš přednastavený se slevou.

Bejvavalo..... Prednastaveny ano, obcas i bohuzel s upravenym firmware. A se slevou uz vetsinou uz ne, nebo neni nijak vyznamna. Lepsi kopit vyhovujici VDSL modem dle sveho vyberu/financnich moznosti.

u nas napr. este stale existuju operatori, u ktorych sa neda pripojit obycajny modem/router, ale musi sa pouzit ich. Nedavno som riesil DSL u Orange, technik povedal, ze staci obycajny - nefungoval. Tak som sa po debatach na zak. linke dozvedel, ze musi podporovat IPv6. Tak som kupil s podporou IPv6, rovnaky model, ako maju susedia, ale oni ho mali od orange. Tiez nesiel. Az po dalsich telefonatoch mi laskavo oznamili, ze to funguje len s ich zariadeniami. Takze radsej od operatora a nechat ho len ako bridge.

Tak u nas opravdu netreba, vyzkouseno ze zarizeni od O2 beha i s T-Mobile a obracene, samozrejme je potreba spravne nakonfigurovat pripojeni.Navic opravdu nenabizeji nic navic a ani vyhodnejsi cenu. Navic obe zarizeni tazatele jsou docela "srot" takze ani jejich pouziti nebude zadna vyhoda.

Já jsem kdysi kupoval VDSL modem ve volném prodeji. Po připojení k O2 internet fungoval normálně, nešlo jen O2 IPTV. Ovšem O2 stejný modem/router prodával, takže měl na webu k dispozici jejich FW, který jsem nahrál do svého zařízení a už jela i IPTV. Osobně bych celkem s jistotou řekl, že i u vás to půjde, akorát tam třeba má Orange nějaké nastavení, bez kterého to nefunguje a to je u jejich modem/routerů nastaveno defaultně, kdežto když si koupíš svůj, musíš ho najít na nastavit dle Orange. Není žádný důvod, proč by modem/router z volného prodeje neměl u nich fungovat.

O2 IPTV bude o nastaveni dalsiho WAN rozhrani a prirazeni portu pro TV do spravne VLAN. Frimware od O2 to bude mit prednastavene a je to posleze snazsi na rozbehnuti pro mene znaleho uzivatele. Taky ale mohou byt s upravenym FW problemy, napriklad na nekterych routerech nemoznost vypnout izolaci klientu na wifi, coz znemoznovalo funkcnst Chromecastu (nedavny dotaz zde v poradne).

Ono ani na Tu srandaTV by nemel byt potreba specificky FW. Melo by stacit jen spravne nastaveni. A vetsinou i skutecne staci. (Nicmene pokud je k dispozici FW od Kysliku, pak neni duvod ho nepouzit.)

na prijem internetu musis mat jednoznacne prijimac - VDSL/ADSL Modem, ktory komunikuje s dslamom operatora, Router uz len prerozdeluje vystupny spracovany signal medzi viac pocitacov, existuju aj 3v1riesenia , cize modem+router+wifi

+ switch , takze sa da povedat 4 v 1