» Poradna » Programy

Adobe Photoshop cc

Dobrý den, mám dotaz na koupi Adobe Photoshop cc. Na stránkách Adobe je určena cena za rok. Co se stane když rok od koupi proběhne a já už nebudu chtít zaplatit další. Bude Photoshop fungovat dál, ale bez aktualizací a podpory nebo ho nadále nebudu moct požívat?

Odpovědi na otázku

Proč by teda lidi platili, když by to fungovalo dál i bez placení? Logika hadr.

Doporučuji vyzkoušet trialku Affinity a rozhodnout se jestli to nepostačuje. Po zavedení subscripce jsme s Adobe skončili. https://affinity.serif.com/en-gb/photo/

Tak logicky, kdyby dále fungoval, tak by asi moc lidí nemělo motivaci dál platit ;) Takže ne, po roce samozřejmě už dál fungovat nebude.

proč myslíš, že bývá taková sháňka po krabicových verzích jakmile se roznese, že některý výrobce SW přechází na pravidelné výpalné? Právě proto, že u výpalného platí, že to funguje jen dokud platíš.Naposled jsem zažil s Eagle u kámoše ve firmě - kupovali několik licencí a stihli to koupit chvíli předtím, než to Autodesk převedl na výpalné - myslím, že otevřeli flašku, když zjistili, jaké měli štěstí.

Eagle už taky? ☻

jo, prej je to teď totálně na houby a kámoš říkal, že pro malé firmy už to bude prý dost nevýhodné, že ty licence totálně překopali a je to vše na výpalném.Asi se začnou někteří pomalu učit KiCad...

Promiň, ale výpalné je něco, co platím z donucení. Pokud Tebe někdo nutí pod hrozbou násilí, abys jeho produkty používal, nahlas to policii. Ale pokud tě nenutí, je strašně snadná cesta - prostě to nepoužívej.

Výpalné tomu budu říkat i nadále - donucení je v tom, že pokud to potřebuješ používat, nutí tě k pravidelné platbě, zatímco dřív sis koupil jednorázově krabicovku a následujících několik let ji bez dalších investic mohl používat.

Takže platíme výpalné i majitelům domům při placení nájmu, protože potřebujeme mít kde bydlet. Platíme výpalné energetickým společnostem, protože potřebujeme elektřinu. Platíme výpalné vodárnám, protože potřebujeme vodu. Sakra všude na světě samé výpalné, fuj!

Byt si snad můžeš koupit

Přenesené slovo výpalné je na místě pokud malé firmy nebo fotografové amatéři jsou k tomu nuceni. Ono přejít na jiný SW může v případě firem být docela časově a finančně náročné. Pokud by Adobe měl dvě větve jednu samotné licence bez předplatného a ta další větev by byla multilicence za předplatné. Lidi by stím takový problém neměli.

Já bych to spíše přirovnal k chování distributorů drog. Naučíme, navykneme a pak rýžujeme...

No možná hlavně on problém byl na straně Adobe.Ono je možná super že někdo je spokojeným vlastníkem licence třeba 5let , jenže ta firma z toho nemá ani cent. Předplatné je formou trvalých příjmů. Jen tam musí být dobrý poměr cena \ co dostaneme. Hodně lidí znám co koupilo "do zásoby" poslední Lightrooom a na Adobe CC nepřešlo a nepřejde.Ale už nejsme v devadesátých letech minulého století a konkureční SW i z řad freeware je už hooodně daleko. Darktagle, RAWthrappe, GIMP atd...

Když to někoho skutečně baví, 12.09€ měsíčně za Lightroom + Photoshop je naprosto vynikající cena, a žádný freeware který jsi vyjmenoval, není ani zadarmo výhodnější, pokud se tomu chce člověk opravdu věnovat (to bych viděl v nejhorším případě alespoň Zoner + Affinity).Fotka a video je můj koníček, a popravdě, kdyby za 12,09€ byl i PP+AE, tak neváhám ani vteřinu a beru taky.

Navíc oproti té pevné licenci je výhoda že může člověk platit jen kdž to potřebuje. Příklad, jedu na dovču, vrátím se předplatím měsíc nebo kolik, upravím fotky/video atp, přestanu platit a za rok příště.Takhle platím letecký simulátor, top licence stojí lifetime 2300 USD plus DPH. měsíčně to stojí 20 USD plus DPH. Jelikož co dva roky vyjde nová verze, kterou je třeba koupit za plnou cenu znova, je předplatné výhodný deal, navíc v té ceně jsou hned 2 instalace. 480 USD vs 2300... A to těch 480 jen za předpokladu že ho budu používat permanentně, když si dám měsíc/dva oraz, tak to jednoduše přestanu platit.

Tak přesně takhle to zrovna nefunguje. Období je vždy jeden rok. Jen si můžeš vybrat, jestli ho zaplatíš najednou, nebo ve 12 splátkách.

Neřešte, z Kocmana tady věčně padají různé perly.

Photoshop CC se neda koupit. Kupujete tzv "subscription service" - tedy predplacenou sluzbu, jejiz soucasti je pristup k produktu. Nekupujete tedy produkt jako takovy.Pokud po roce nebudete chtit zaplatit dalsi, tak se pripravte na tezke vyjednavani se zakaznickou podporou, ktera udela vse pro to, aby vas donutila zaplatit dalsi rok. (ja musel zrusit platebni kartu). Doslo to dokonce tak daleko ze mi vyhrozovali: https://twitter.com/vecernik87/status/8460661... Pokud nezaplatite, predplatne vyprsi a produkt prestane fungovat.

U software si nikdy nekupuješ software, ale právo na užívání.Tzn. pakliže přestaneš platit, tak toto právo ztrácíš.Nicméně Adobe pro fotografy stojí cca. 120 EUR/rok, co chceš řešit, za nižší cenu žádnou adekvátní alternativu nikde nenajdeš.

Fotograf a "kreslíř" ve photoshopu není to samé. Pokud někdo používal jen Camera RAW a Lightroom tak náhrad má už relativně dost. A 120€ za rok je vyhazování peněz které se nikdy nevrátí a lepší byje bylo kát třeba za vyčištění zrcadla nebo nový filtr. Ti kdo nemají alternativu jsou spíše firmy pracující v oboru tisk\grafika.

Trochu nesouhlasím s těmi penězi.Buď je pro mne úprava fotek koníček, a pak se za zábavu normálně platí a nelze to tedy pak takto porovnávat, protože ta funkcionalita za to prostě stojí.A nebo je to moje živnost, a je to obdobné jako že dělník ve fabrice si musí koupit soustruh. Samozřejmě pak cena za kompletní balík Adobe, ev. Corel je ale zase jiná suma.Jinak existují alternativy, GIMP a nebo Corel pro studenty. Ale vždy je to otázka produktivity.

Každý koníček i živnost má nějaké náklady. Ty náklady budete nějak umořovat vyšší a vyšší sumou v určitý moment se dostanete přes něco co je optimum. Takže z počátku vám vetší náklady přinášeli vetší užitek, jenže po dosažení optima Vám vyšší náklady přinášejí už menší užitek zato náklady budou vyšší a vyšší případně jen konstantní (matematicky málo pravděpodobné). Hodně lidí co mají fotografování jako koníček který jim nic nevydělává vidí ten poměr cena\užitek u Adobe CC už za optimem. To že je pro mě něco koníčkem neznamená že nebudu posuzovat to co potřebuji , co kolik stojí a co za to dostanu. Samozřejmě chápu tu masírku a reklamu že jen a platbou xxx€ za CC budet mít lepší fotky. Jenže ono možná platbou xx€ za lepší polarizační filtr by to bylo taky lepší..... ...případně to lepší bude jak patrné\viditelné\měřitelné ?

Sorry, ale radši přihodím ty prachy na objektiv nebo filtr, než abych je nasypal do kapsy Adobe za výpalné. U koníčku je produktivita poněkud vedlejší. Já osobně si u focení radši hraju v terénu než abych to hodiny tunil doma.

Dovolím si nesouhlasit. Kombinace Lightroom + Photoshop žádnou adekvátní náhradu nemá.Cokoli jsem zkoušel, tak jsem vždy narazil že něco nešlo tak, jak bych si představoval a i když se konkurenční SW hodně zlepšuje, má před sebou ještě hodně dlouhou cestu.Pochopitelně, vždy záleží na tom jak si člověk 12,09€ měsíčně před sebou obhájí.V zásadě je to jedna návštěva hospody. S ohledem na komfort a výkon to není vůbec špatná investice. Komu se to zdá moc, tak by to ale neměl zkoušet ani ze zvědavosti, protože pak už se mu to moc zdát nebude a přejít na cokoli jiného bude obrovský problém.

Já zase nesouhlasím stím že fotograf potřebuje Photoshop tedy bitmapový grafický editor sloužící k tvorbě bitmapové grafiky. .

Ono hlavně evidentně netušíte co je Photoshop zač a k čemu všemu se dá u fotek použít (ostatně, ne jen u fotek, ale klidně i s videem, přestože to už není zrovna komfortní ;) ), stejně tak jako vám evidentně uniká že ne každý považuje fotografii tak jak vyleze z foťáku za "finální produkt", který jen potřebuje doladit, ale fotografie jsou teprve zdrojovým materiálem. Nicméně nikde jsem nenapsal, že ho fotograf potřebuje, protože to jaksi záleží na tom, jaký má ten který fotograf s tou kterou fotkou, zrovna v úmyslu. Zmínil jsem toliko, že kombinace těchto dvou SW je nepřekonatelná. Což zkrátka je. Jistě, jakmile někdo potřebuje jen správce fotek a základní fotografické nástroje, vystačí s Ligtroomem, který taky jen s těží hledá konkurenci, ale i tak je situace už daleko přívětivější. A znovu zopakuju, tak komu se to nechce platit, tak ať hlavně nezkouší ani ten trial. I po měsíci je přechod na cokoli jiného utrpení.

heh affinity photo

co se tohohle týče, tak asi nejvíc se mi líbí přístup, co má Lightworks - jde zaplatit na měsíc, rok, nebo koupit ve stylu "tady máte velký prachy a dejte mi trvale pokoj".https://www.lwks.com/index.phpKéž by to takhle mělo víc firem.

AffinityPhoto cca. 1200 kc. update zdarma

Tak pro začátek bych doporučil vykašlat se na plán Photoshop CC, ale vzít "Plán pro digitální fotografii". Je tam navíc Lightroom, a stojí to polovinu co Photoshop samostatně.Co se týče předplatného:Po uplynutí období (ten rok), se plán automaticky prodlouží, pokud jsi to předem nezrušil. Pokud ho zrušíš, po konci období to budeš moct používat jen 30 dní pokaždé, když vyjde nová verze (prostě trial na zkoušku, stejně jako je to teď, když neplatíš). Pokud ho nezrušíš, ale i tak ho nezaplatíš (expiruje karta, nemáš na ní peníze, zablokuješ platbu, ...), po vypršení předplatného období vyskočí nějaká upozornění, ale všechno pojede normálně dál. Nepovím ti ale jak dlouho, předpokládám tak max zase těch 30 dní. Považuji to jen jako jistou pojistku, aby platící zákazník nezůstal bez SW jen kvůli tomu že mu chvíli nejede net.Takže suma sumárum, ne, po skončení předplatného není možné CC používat, vyjma "vyzkoušení" na velmi omezenou dobu.

Vemte si auto na operativní leasing a přestaňte platit... světe div se, přestanete jezdit, Naprosto stejně funguje ten PS. Pronajímáte si ho na určitý čas

Kdo není líný, tak se s alternativním SW naučí a ušetří.