» Poradna » Notebooky

Acer Aspire E15 (E5-575G-57YH) - Počítač nedokáže bootovat OS z HDD

Dobrý den,Mám dotaz ohledně tohoto notebooku Acer Aspire E15 (E5-575G-57YH), byl pořízen o vánocích s linuxovým OS, ale okamžitě od pořízení přeinstalován na Win 10 od té doby, asi tři čtvrtiny roku sloužil bez problémů, ale dva dny zpět se vypnul (nejspíše kvůli instalaci aktualizace), ale po následném zapnutí vyskakuje pouze hláška "NO BOOTABLE DIVICE", nedokáži se dostat ani do biosu NB. Disk poškozený není. Přes Live CD dokáži normálně pracovat jak s NB tak s HDD, jediný problém tedy je, že NB nedokáže/nechce načíst OS z HDD.Za každou myšlenku budu vděčný,Luděk

Odpovědi na otázku

Reinstalace OS

reinstalaci jsem zkoušel, Win 10 se vůbec nechytl a Ubuntu se po restartu nezavede

Musíš ten disk před instalací vyčistit (diskpart > clean)

Disk jsem nečistil, rovnou jsem ho formátoval na NTFS, ale před formátováním jsem disk vyjmul a připojil ke stolnímu PC, kde zavedení OS proběhlo bez problémů... Poté jsem zálohoval data, disky vložil do NB a zkoušel přeinstalovat OS... NB stále nedokáže nabootovat OS, jediné co mě napadá z hlavy je vyjmout baterii CMOS, nechat bios v továrním nastavení a znova naformátovat HDD a zkusit odznova, jestli se NB nechytí...

Nechytí. Laptop není V3Ska. ☺

Ty máš v ntb více disků?Disk vyčisti (formátovat není vyčistit!) Ale možná máš svou hlavu, v tom případě si dělej co chceš, že ti to nejede je nám celkem jedno...

původně 2, primár 1 TB HDD a jako druhý 100 GB SSD, který momentálně jen leží vedle na stole

Proč tomu není obráceně? Na systém 100GB bohatě stačí a na HDD dát data. Bude to celé podstatně rychlejší.

Vyřešeno, problém byl v zvádění biosu přes UEFI, což vyřešilo zavedení v Legacy