» Poradna » Počítačové sítě

Access point

Ahoj, chtěl bych se ubezpečit, že správně chápu význam access pointu. V bytě mám zřízenou internetovou přípojku (ethernet). U ní mám router, který však nepokryje celý byt. Hluché místo bych chtěl dopokrýt access pointem (nebo routerem s funkcí AP). Chápu to správně tak, že access point umístím na hluché místo, ethernet kabelem jej propojím s LAN portem routeru a access point bude vytvářet stejnou wi-fi pod stejným jménem a heslem a já tedy budu moct s bezdrátovými zařízeními přecházet libovolně po bytě a ta budou vždy připojena buď na wi-fi, co vysílá router, nebo na wi-fi, co vysílá AP, ale já nebudu muset v zařízení mezi těmito wi-fi jakkoliv přepínat, ptž je ani jako dvě neuvidím a zkrátka budu pořád v dosahu (buď routeru, nebo AP)? Jsem v tomto laik, tak prosím o shovívavost. Děkuji.

Odpovědi na otázku

Ano a ne. Zcela optimální přepínání zajistí pouze mesh systém řízený controllerem, který by tě přepnul bez ztráty paketu, ale to už jsme trochu někde jinde. Viz například červnový časopis Computer.AP umístíš do jiné části bytu, propojíš ho s hlavním wifi-routerem kabelem, nastavíš mu stejné SSID a šifrování a můžeš přecházet. OPtimální by bylo nastavit na AP nějakou volnou IP-adresu sítě, kterou používá hlavní router, aby ses bez problémů dostal do jeho administrace (a tu si poznačit tužkou na zadní stranu AP... :) ) Aby se ale zařízení přepínaly mezi hlavním routerem a AP, měly by mít AP i wifi-router stejnou wifi-rychlost, např 300N, protože jinak by se mohlo stát, že zařízení (laptop...) se bude tvrdohlavě připojovat k rychlejšímu zdroji i za cenu vypadávajícího signálu.

To je divne. Ty napises vycerpavajici uplne pravdivou odpoved a mas minus. Co za vola tu minusuje....

Taky bych alespoň u delších příspěvků uvítal písemnou odpověď, aby bylo poznat, se kterou myšlenkou hodnotící nesouhlasí, nebo zda má problémy s délkou příspěvku (často se rozepíšu...), mou osobou (možná moc často strkám noc do příliš mnoha oborů), svým egem nebo čím vlastně.

Obcas tady nekdo pusti "minusovaciho bota". Zive.cz proti tomu pokud vim nema zadnou ochranu, takze se nekdo bavi tim, ze ke vsem novym komentarum da minus. Aspon pred par mesici to tak bylo.Ja ty minusy proste ignoruju, pokud k nim neni nejaky komentar.

No az na ten nesmysl na konci s rychlosti. A i ten prechod bez ztraty paketu u systemu rizeneho kontrolerem by se dal rozporovat. Ale jinak souhlas

Ještě ale pro doplnenou. Tomu ap nastav kanal jiny nez vysila router, nejsky volny. Ikdyz tam nemas signal, tak po zapojeni se zacne vysilat wifi a ty wifiny se na pul cesty mohou prolinat a tam by to delalo neplechu.

A ještě pro doplnění, ten kanál by měl být aspoň o 3 kanály vedle, aby se nerušily :)

Coz je v panelaku problem. Ja sice nebydlim v nem, ale kdyz se prejdu po sidlisti s wifi analyzerem, jsme bezdratovy narod. A ty vlny kulkam nedelaji dobře

300Mbit/s wifi (40 MHz kanály) potřebují odstup 6 kanálů, takže nerušící se se do pásma vlezou jenom dva...

dva? proc ne 1, 7 a 13? kdyz ma ceskou normu. ja to tak doma mam a max spokojenost

No vlastne pro celou sirku kanalu vlastne 1. ani 2. kanal pouzit nelze to je pravda to mi vypadlo...

To je pravda těch zachytitelných WiFi je v paneláku milion a většina jede na 1.kanále :) Ale přeci jen ty cizí WiFi za zdí budou rušit méně, než vlastní v jiné místnosti, ale v rámci bytu.

Pokud uz porizuju vice AP tak dava smysl poridit dvoupasmove (tj. 2,4 a 5GHz) a pokud lze pouzivat hlavne 5GHz pasmo

Ano, chápete to správne. Všetky bezdrátové zariadenia s ktorými potrebujete cestovať po byte musia obsahovať funkciu "roaming" aby sa vedeli prepínať na "dokrývač".