» Poradna » Programy

Access a Visual Basic

Zdravím znalce Visual Basic v Access. Kdysi jsem vytvořil aplikaci, již aspoň před deseti lety, pro MS Office Access. Nyní v MS Office 2019 funkce DoCMD.Show Toolbar nenajde objekt "Panel nabídek" Ani nevím zda Access má svůj panel nabídek, nebo jsou to Panely nabídek ve Windows. Poradí někdo čím je tento objekt nahrazen, popřípadě nějaký zdroj, kde se nechá dohledat pojmenování objektů pro ShowToolbar. Díky.

Odpovědi na otázku

Bojím se, že v Accessu 2019 již staré Toolbary fungovat nemusí. Drahně let je v celém Office Ribbon menu tzn. je nejspíš nutné funkcionalitu Toolbarů kompletně překopat.

Jo. VBA podle mě už taky mele z posledního, v Office teď "letí" .NET technologie.

Díky. Já již jsem 10 let mimo. Pravda je, že program Access vytvořený před deseti lety pod Acces 2019 lehnul na proceduře doCMD.ShowToolbar "Panel nástrojů", třeba s parametrem "Web" to prošlo. Pak jsme zkusili k té funkci parametr "Ribbon" a prošlo to."Vyčistí" obrazovku. Asi to tak necháme. Stejně nejde o nic jiného, než trochu uklidit, než se spustí vlastní aplikace.

Měl jsem zato, že se s Accesem dá šířit nějaký příslušný runtime.Asi nemá cenu to portovat do nových verzí. A nové Office, a určitě 365, běží virtualizovaně, a rozdílné verze Office aplikací tolerují.

Menu lze stále vytvářet pomocí Maker.Ve VBA pak existuje Application.CommandBars .Vytvořená menu i submenu, které se objeví v Ribbonu s názevem "Doplňky", který se objeví v případě, že si takové menu vytvoříte.Osobně používám Application.CommandBars, na Ribbonům jsem na chuť nepřišel. V některých případech použiji princip formuláře Swithchboard. Záleží to na typu aplikace.Programové dynamické Ribbony jsou strašné. Musí se udělat Ribbon v xml se vším co potřebujete a pak jednotlivě schovávat co nechcete. Když potřebujete rozšířit Robbon, tak musíte změnit xml ...Přes Application.CommandBars můžu dynamicky vytvářet menu klidně i při běhu programu. Měnit xml taky lze, ale aktualizovaný Ribbon se načte až při novém spuštění databázové aplikace.

K DoCmd.ShowToolbarzkuste použítDoCmd.ShowToolbar "Ribbon", acToolbarNoDoCmd.ShowToolbar "Ribbon", acToolbarYes

Díky. Tady vidím pozitivní přístup. Já jsem již 10 let mimo. Bohužel uživatel asi neví která bije a za výpomoc nabídl kafe a dorta. Dalo to hledání nalézt zdrojový kód. Jistě, došlo k úpravě v souladu se zde navrhovaným řešením a je to funkční. Přesto jsem to ošetřil na různé verze Access. A tady je malý problém. Potřeboval bych zjistit od které verze je v Access zaveden Ribon a hlavně číslo verze. Myslím, že ten Access 2019 hlásil číslo verze 16 ale nejsem si jist. Jen jsem vyčetl, že Access 2003 je verze 11.0 První Access 95 je verze 7. Application.Version As String

Stačí pohledat v Google sousloví "Office Ribbon" a zjistíte, že Ribbon je od Office 2007. Jaké je číslo verze Office 2007 si už prosím najděte sám...

Vím že ribbon přišel v Office 2007, ale co je to za verzi netuším