» Poradna » Programy

Access - rozdíl hodnot v jedné tabulce

Zdravím všechny ochotné lidi,začínám s Access kvůli práci. Mám v databázi vytvořenou tabulku "hodnoty".V této tabulce se zapisuje pole datum (automaticky a je klíčem) a následně hodnoty vodoměrů. Rád bych, aby se mi někam zapisoval rozdíl poslední hodnoty vodoměru s předcházejícím dnem. Ideálně do téže tabulky do posledního pole "rozdil".př.: tab "hodnoty":datum / vodomer1 / rozdil--------------------------------------01.01.2020 / 000000015 / 000002.01.2020 / 000000028 / 001303.01.2020 / 000000142 / 011404.01.2020 / 000000150 / ?????Googlil jsem jak vzteklý, ale nic nenašel.Díky moc všem za ochotu..

Odpovědi na otázku

Vytvořte si dotaz, kde si sloučíte hodnoty předchozího a aktuálního dne, kterým zároveň hodnotu rozdílu zapíšete.

Děkuji, zkusím.

Nepřišel jsem na to.kdyby šlo udělat něco ve smyslu: odečti pole1.[řádek=2] od pole1.[řádek1]

Však to jde, spojíte dvě (stejné) tabulky, a z jedné vezmete jeden den, z druhé druhý a výsledek jako rozdíl uložíte do té poslední položky.

lepší by asi bylo makro nebo rovnou VBA kód.případně do zadávacího formuláře vytáhnout poslední hodnotu a při ukládání to spočítat.S MS Accesem jsem dělal před X lety.Druhá možnost do přidávacího SQL vytáhnout podselectem poslední hodnotu daného vodoměru podle aktuálního data/času.Kdysi jsem dělal v Accessu pro firmu pomocný přehled měsíční spotřeby PHM a nákladů vozidel a agregátů, nevím jestli to ještě někde najdu je to víc než 10 let.

Díky.Tak klikací řešení bylo nahrazeno dotazem SQL syntaxí. Ještě to doladím a snad vše ok.Něco ve smyslu:SELECT (SELECT Pole1 FROM Tabulka1 WHERE ID=2)-(SELECT Pole1 FROM Tabulka1 WHERE ID=1)) ....

To klikací řešení vám vygeneruje přesně tenhle SQL dotaz.

Ať jsem dělal, co jsem dělal, nedoklikal jsem se Asi nejsem holt klikací typ ;)

OK, já si zase nepamatuju přesně tu syntaxi SQL, takže tu já si doladím až po tom klikání, než bych to 20x přepisoval.

to ti to doplní dodatečně, navíc to musíš projít ID po ID když tam bude 100 řádků musíš ten dotaz spustit 99x, navíc nebere v úvahu výměnu vodoměru nebo případné přetočení maxima.

u googlení je třeba správně položit otázku, já našel několik případů, které by měli stačit jen poupravit pro tvé potřebyhttps://stackoverflow.com/questions/22332968/how-to... https://stackoverflow.com/questions/9994862/date-di...

sám bych to viděl nějak takhle:select T1.datum, T1.vodomer1, coalesce(T1.vodomer1-pred.vodomer1,0) as V1_rozdílfrom tabulka T1inner join (select datum, vodomer1 from tabulka inner join (select max(datum) as datum from tabulka T2 where T2.datum < T1.datum order by datum) dt ) pred on dt.datum=pred.datumnejvnořenější select vybere předchozí datum, vyšší select vybere k datumu hodnotu stavu a hlavní to spočte, nemám momentálně, jak to odzkoušet, tak nevím zda je to přesné.

možná ta klauzule ON z poslední řádky má být na předchozí řádce

jak na to koukám našel jsem další drobnost ten druhý join by měl neměl být inner ale spíš outer , potřeboval bych si to vyzkoušet, počkej do odpoledne zkusím to pak doma

Tak mi to nedalo a přišel jsem na totální zjednodušeníselect T1.datum, T1.vodomer1, coalesce(T1.vodomer1-pred.Vodomer1) as rozdilfrom tabulka T1left join (select top(1) datum, vodomer1 from tabulka T2 where T2.datum<T1.datum orderby desc datum) pred

subselect vybere 1 (jeden) nejnovější předchozí záznam

Vám všem ochotným velice děkuji. Přeji vám, ať se daří! ;)