» Poradna » Programy

Access - počet účastí na kurzu

Zdravím, prosím o radu s Accessem. V jedné tabulce mám školení a ve druhé studenty. Jedná se o relaci N:N, protože na jedno školení může jít neomezený počet studentů a zároveň jeden student se může účastnit neomezeného počtu školení. Tyto dvě tabulky mám propojené tabulkou, ve které je ID školení a ID studenta. Potřebovala bych vytvořit takový dotaz, který by mi ukázal ID školení, ID studenta a číslo, pokolikáté se student účastní nějakého školení. Např. student Novák (jeho ID je 1234) jde dne 1.1. na školení Access (ID školení 101) a dne 2.1. na školení Excel (ID školení 102). V dotazu bych chtěla mít napsáno v prvním řádku v prvním sloupci ID školení Accessu, tj. 101, ve druhém sloupci ID studenta, tj. 1234 a ve třetím sloupci pořadí školení, kterého se Novák účastnil. Protože to bylo jeho první školení v daném roce, tak by tam měla být 1. Ve druhém řádku by pak mělo být v prvním sloupci ID školení Excelu, tj. 102, ve druhém sloupci ID studenta, taj. 1234 a ve třetím by pak mělo být číslo 2, tj. že je to Novákovo druhé školení. Díky

Odpovědi na otázku

Nějak jsem to celkově nepochopil, krom výsledného dotazu. Máš tabulku (např. T1) se seznamem studentů, dál tabulku T2 se seznamem předmětů školení a tabulku T3, kde zapisuješ účast na školení (Student, Předmět, Datum) ? Potom relace by měla být 1:N a to T1 do T3 a T2 do T3. Dotaz by byl souhrn (seskupit, seskupit, count ). Např. Předmět (seskupit), Student (seskupit), Předmět (Count = Počet). Vynechávám ID, ale jinak tam pole ID u každé tabulky bude a propojení na T3 rovněž.

Zdravím, je to tak, jak píšeš, ale já bych potřebovala v tom třetím sloupci mít "pořadí", kolikátého školení se účastnil ten daný člověk. Vím, že to umí sestavy, ale bojím se, že dotaz ne :( Takže mi nejde o celkový počet školení, kterých se např. pan Novák účastnil, ale že dané školení bylo jeho první, další bylo druhé, další třetí atd. Díky

Nechápu proč. Pokud chceš mít termín posledního školení, přidej pole "Datum" (Last). Jinak nedělej "souhrn", ale vyber všechny záznamy a setřiď si je dle potřeby. Nebudeš tam mít pořadí, v sestavě to lze. Abys měla počet a zároveň vše, musíš spojit dva dotazy (souhrn + bez souhrnu), ale pořadí (1.,2., 3. atd.) v dotazu neumím.

škoda, právě to pořadí tam potřebuji :( I tak moc díky :)

Měl bych jedno krkolomné řešení. Pokud jsi neuspěla u poslední nabídky, ozvi se zde.

Ahoj, bohužel jsem neuspěla :(

Pokud jsem tě pochopil správně tak funkce ROW_NUMBER() je přesně to co potřebuješ. Viz: http://stackoverflow.com/questions/2965489/sql-add... jen jí bohužel nepodporují všechny databáze. Ty velké jako MS SQL a ORACLE určitě ano, ale ty menší databáze jako MySQL to asi neumí.

1) U tabulky T3 doplň číselné pole "ID_skup" (ID, Student, Předmět, Datum, ID_skup)2) Vytvoř sestavu z T3 (nebo dotazu z T3), seskupení Student+Předmět, do pole ID_skup dej seskupení přes skupinu (zdroj=1), nenechávej v sestavě zbytečná pole3) Export sestavy do Excel souboru (makro nebo procedura - vč. úpl. cesty a názvu)4) V Access vytvořit propojení na exportovaný soubor xls5) Vytvoř aktualizační dotaz pro aktualizaci ID_skup v T3 (propojení T3 a tabulky Excel přes "ID" 1:N)6) Ovládání exportu sestavy a aktualizačního dotazu můžeš dát pod tlačítka ve formu.Vypadá to složitě, ale je to funkční a máš tam číslování záznamů.

Moc díky. Složité ale funkční :)

Před odpovídajícím smekám, na domácí úkol bych ti já doporučil spolužáka nebo profesora - líná huba, holé neštěstí. A jo, přiznám, že Access jsem neviděl ani nepamatuji, instalován ho v balíku nemám a na hodiny s Oppicemi vzpomínám jako na promarněný čas. Nejsem nestranný.

Já už bohužel ve škole nejsem, takže se nemám koho zeptat

Ale jestli jsem to spravne pochopil, tak poradate skoleni Excelu, Accessu a tak podobne pro nejake lidi. Ok, a potrebujes v Accessu (no budeme tomu rikat databaze) vytvorit nejakou evidenci studentu na tech skolenich? Ne, to nechapu.

pošli email, vím kde to nastuduješ......zde víc nelze...