6TB ext. HDD a videa HEVC - fungují pouze na PC

Koupil jsem tento HDD: https://www.datart.cz/externi-pevny-disk-3-5-ve... .Je ve formátu exFAT a když na něj nahraju videa v kodeku HEVC (H265) tak tyto chytrá TV (Samsung-Tizen) ani https://www.expert.cz/tesla-mediabox-qx8-pro/ prostě buď vůbec nevidí, nebo je nepřehrají. Jiná videa (i ta ve 4K / 2160p) ale s kodekem H264 hrají normálně. Na PC s win7 hraje všechno, disk jsem kupoval kvůli filmům na velké tv, ale takto jich moc nefunguje (ani krátká videa a seriály). Krabičkou ani tv to není, z jiných ext.HDD všechno co má hraje normálně. Takže to musí souviset s tímto diskem...ale proč? :o :(

Odpovědi na otázku

V principu je nesmyl, aby typ disku měl vliv na to, jaké videosoubory jdou přehrát a jaké ne. Ale problém může být v tom, že ta televize nejspíš nebude podporovat velikost disků 6TB. Sice bych spíš čekal, že ho nenačte vůbec, ale je klidně možné, že ho načte, ale fungovat bude jen nějak omezeně.

Právě že jinak funguje všechno normálně...

A už ses podíval do manuálu, jaké kapacity HDD ty přístroje podporují? Klidně se vsadím, že v tom bude problém.

Takže se podívej do uživatelského manuálu, jaké největší disky podporuje. Celkem bych tipoval, že to bude 1-2TB.

Zkus ho přeformátovat na NTFS.

to beru až jako poslední možnost..kopírovat na něj znova cca 4tb se mi zrovna moc nechce... ale když nad tím tak uvažuji, asi mi nic jiného nezbyde

kvůli převodu na NTFS se disk neformátuje. Použije se příkaz "convert".. najdi si to na google. Převedeš to i s datama a za provozu.

Ano, jde to - ale moc se o této možnosti neví...Nedávno jsem např. konvertoval ext4 --> btrfs samozřejmě bez ztráty dat. Ušetřil jsem si reinstalaci se kterou jsem už byl skoro smířený...

Me by zajimao jak dlouho ta konverze probiha. Jestli to neni z blata do louze. Ale mimo tema dnes disk na prenaseni na TV je nesmysl. Staci TV pripojit do domaci site a uz kdejake zarizena zvlada stream na TV. budto pres WiDi ci DLNA. Pracne je davat disk do PC kopirovat, pak odpojit zapojit do TV. Lepsi je to stahnout na NASku nebo do PC a pak prehravat primo.

Jednalo se o systémový oddíl s instalací Ubuntu 18.04Oddíl(ext4) byl 35GB velký (cca 25GB zaplněno ).Konverze ext4 --> btrfs trvala cca 5 min.Tento krok šel kdykoli vrátit zpět (dokud nebyla smazána subvolume "ext4_saved").Konverze probíhala offline (z live ubuntu) pomocí aplikace btrfs-convert.Takže v každém případě výhodnější než nová instalace....

Dik za info

z exFAT to system bohuzel neumi

Ne opravdu nesouvisi, ten disk je pouze medium na kterem jsou ulozena data, prehravani ma na starosti TV nebo android box - hledej problem v kodeku videa, pripadne pouzitem prehravaci.

Ale proč z jiného hdd ten samý (pouze překopírovaný) film hraje normálně? To je mi právě záhadou...

Zformatuj na NTFS.

zformátováno na NTFS...jdu zkusit nakopčit pár filmů aby se vidělo...

formátoval si to zbytečně, převést to šlo i za chodu bez ztráty dat. viz výše.

Protože prostě ten přístroj nepodporuje tak velké harddisky a neumí si s tím poradit, i když ho třeba nějak načte.

Takže milí pánové "Jo" a Mirek Šimek ...záhada vyřešena, opravdu pomohl formát na NTFS !!! exFAT má evidentně problém s kodekem HEVC !!!

pardon Jiří...

No proto

To je ovšem naprostá pitomost, protože souborový systém absolutně nemá nic společného s kodekem videosouborů Takže exFAT opravdu nemá problém s HEVC. Takže to je chybný závěr

No spis zarizeni maji problem s exFAT... kodekem to opravdu nebude

Tím to nebude. Vaše televize prostě neumí exFAT správně přečíst. Je to celkem normální, výrobcům TV se nechce platit licenční poplatky za exFAT Microsoftu, a tak ho TV neumí. Částečně Vám to funguje proto, že exFAT je pokročilejší verze FAT, kterou TV umí přirozeně. A některé vlastnosti mají tyto souborové systémy velmi podobné.

Když se ten systém ohlašoval, vypadalo to, že společná jsou jen tři písmena v názvu. Ale nešel jsem po tom. Anatomii FAT12, FAT16 i FAT32 znám velmi dobře, takže kdybych někde viděl anatomii exFAT asi bych to dovedl posoudit, ale pochybuju, že by zařízení stavěné na FAT32 přečetlo exFAT, ale třeba se pletu (schválně někdy zkusím, co na exFAT řekne arduino). Tady je zvláštní, že se to chová rozdílně pro různé soubory, ale to je u televizí a videorekordérů běžné, že různé soubory umí z různých zařízení třeba i v závislosti na formátu (třeba videorekodrér panasonic dmr-ubc70 umí systém souborů DVD-VR jenom na DVD-RAM, na DVD-RW ho neumí a otevře ho jen ke čtení, pokud vůbec). Takže se vůbec nedivím, když si televize usmyslí, že h265 bude umět jen z tuneru a z NTFS.

Možná jsem se spletl. Obecně mělo tehdy jít o to, že exFAT bude v podstatě NTFS, ale bez systému oprávnění k souborům. Takže jestli televize umí NTFS, měla by umět aspoň přečíst názvy souborů na exFAT.

exFAT nema zadny problem s kodekem HEVC. Souborovy system se vubec nestara, v jakem kodeku jsou na nem ulozene multimedialni soubory (respektive co je to za soubory). Ale Vami provozovana zarizeni proste neco umi a neco neumi. Manual jste necetl, vyrobce jste se neptal, rady jste nebral vazne, ale aspon jste to nakonec zjistil experimentalne.

Pokud byl disk exFAT, tak na nem TV videla ty filmy? A h264 sly prehrat a h265 ne?Nebo nebyly videt zadne soubory? Nebo byly videt jen nektere a ty sly prehrat?

To jsou ale zahady...

V té TV řádí nějaký šotek, zřejmě chyba ve firmware.