6bit barevná hloubka monitorů?

Ahoj,po nějakých 13 letech jsem začal uvažovat, že je možná na čase vyměnit své dva Acer P221w. A když si tak procházím monitory, nacházím že v kategorii kde jsem zamýšlel něco vybrat, je prakticky všechno s 6bit barevnou hloubkou. Asi to nechápu. Když se podívám na ty svoje starý ludry, tak vidím hloubku 8bit. Jak může mít "moderní" byť levné IPS menší barevnou hloubku než 13 let staré TN?Případně, měl by někdo tip na monitor, který by měl 24", tenký rámeček, DP, FreeSync (jestli jsem pochopil správně že s ním umí chodit už i Nvidia) a ideálně nastavitelnou výšku? (jde spíš o monitory na "práci". Nějaké to hobby programování, hobby vývoj her, trocha nějaké nevýdělečné grafiky, fotek a videa, a k tomu si občas zahrát)Cenu jsem si původně představoval kolem 3000 za kus, ale začínám mít dojem, že budu muset přitlačit.Díky za věcné odpovědi.

Odpovědi na otázku

Ty starý ludry měly jen 8b šidítko ... 6 b + pulzní řízení.

OK, a co je 6bit+FRC?To tak nějak nacházím prakticky u všech těch 6bit, ale i u těch, co jsou 8bit. Takže mi přijde, že mezi 6bit a 8bit není rozdíl, a je to zkrátka stejná barevná hloubka jako to co mám teď. Je to tak?

https://en.wikipedia.org/wiki/Frame_rate_controlTN panely se snad ani jinak nedělaly (6-bit+FRC).Standardní bordel ve specifikacích.Někteří uvádějí v popiscích 6-bit (většinou jsou shopny 6+FRC), někteří 8-bit (i když je to právě 6-bit+FRC) a někteří dělají opravdu nativní 8-bit panely.No a pak tu máš ještě analogickou situaci s 10-bit panely.Někteří uvádějí 8-bit+FRC, někteří 10 (opět 8-bit+FRC) a někteří nativní 10-bit.V prodeji se s nativním 6-bit bez FRC panelem nesetkáš (vždy to bude 6-bit+FRC).Jde jen o to, jestli výrobce uvede na stránkách 6-bit+FRC, nebo 8-bit, pak taky na tom, co si z toho vezme prodejce.Pokud chceš mít jistotu nativního 8-bit panelu, tak kup 10-bit, protože tam je šance na nativní 10-bit panel až někde 20 000,- a výše.

Tak z 10 bit jsem rychle vystřízlivěl. Tak možná ještě kdybych chtěl jen jeden monitor Je něco, co mi nativní 8bit reálně přinese? Přijde mi, že hloubku pro mě a mou cenovou relaci nemá smysl řešit.

"Je něco, co mi nativní 8bit reálně přinese"No, pokud ti nevadilo užívání 6-bit+FRC doposud, tak by to neměl být problém.Samozřejmě nativní 8-bit panel bude mít ostřejší podání barev, což oceníš pouze při práci s grafikou a pokud máš ještě zdravé oči, jinak si rozdílu většinou nevšimneš.Horší to bývá s tím, že si někteří lidé s vyšší citlivostí stěžují na "probllikávání", ale jelikož ti to doposud nevadilo, tak to asi nebude tvůj problém.Mám "10-bit" panel (8-bit+frc) a upřímně, rozdíl v barvách mezi 8 a 8+FRC nepociťuji. I když by to prý mělo být lepší (8-bit+FRC).Ale počítej s tím, že u nativních 8-bit panelů musíš s cenou pořád ještě přitlačit.tady máš seznam panelů a jejich vlastností.https://www.tftcentral.co.uk/articles/monitor_panel_pa...

Díky za vyčerpávající odpovědi. Jelikož tedy v mé cenové relaci bude všechno 6b+FRC a taky tam není nic co by mělo FS kompatibilní s GS, stal se mým nynějším favoritem https://www.alza.cz/24-benq-bl2480-d5484274.htm který sice taky není výškově nastavitelný, ale v nejhorším ho můžu hodit na rameno.Je ještě něco co bych měl uvážit, nebo je to v kategorii do 4k vlastně jen o vzhledu a konektorech? Protože když tak procházím ty specifikace, tak začínám mít pocit, že je to vlastně furt dokola ten stejnej monitor jen v různých škatulích.

Tak ono to je pouze o škatulích a příslušenství, protože ten panel je pro většinu těch modelů totožný (málokdo vyrábí vlastní panely, kromě LG, Samsungu, a pár dalších výrobců, kteří zase málokdy vyrábějí kompletní monitory).

Zrovna na to koukám že většina má panely od LG, a ve všem modelech se opakují asi tak 3.ALe koukám teď na to BenQ, a našel jsem ho ještě o stovku dražší (GW2480) s AH-IPS panelem.Má nějaký smysl řešit jestli IPS nebo AH-IPS? Co jsem našel tak by měl mít AH-IPS vyšší kontrast, ale BL2480 i GW2480 mají ve specifikacích uplně to samý.

Rozdíl není v kontrastu, ale výrobci panelu.Každý označuje svoje panely jinak.Poslední generací u LG je nano-PSBenq je jeden z výrobců, kteří si vyrábějí vlastní panely (AU optronics).V jeho případě AHVA (což může mást, proto se používá spíš označení AH-IPS).Kontrast závisí na kvalitě výroby a podsvícení.Každý monitor je v tomto ohledu originál (i když koupíš dva stejné, mohou se v určitých parametrech lišit).Proto se provádí kalibrace.

"nano-PS"nano-IPS.Ještě dodatek ke kontrastu, ten málokdy dosahuje papírových hodnot.Napsaná hodnota většinou bývá maximální, nikoliv typická.Při maximální hodnotě kontrastu už totiž může docházet ke zkreslení barev v spodním a horním rozsahu (colour gradient)http://www.lagom.nl/lcd-test/contrast.phpBarvy ve spodní a horní části se prostě stanou slívat při příliš vysokém kontrastu.

Že má BenQ vlastní panely vím, shodou okolností jsem v AUO pracoval :)Ale zrovna u těchto jsem našel panely od LG.U BL2480 jsem našel lm238wf2-sjk1 kdežto u GW2480 zase lm238wf2-s5a1

Mohl být pro daný model výhodnější.Co vím, tak LG používá také panely od Samsungu (VA) a obráceně Samsung od LG (IPS).Někdy je za tím cena, někdy prostě to, že vlastní panel nemá potřebné parametry.

To je to "pulzní řízení", prostě to pomrkává mezi sousedními hodnotami, takže simuluje "mezihodnotu".

Z tebou vybranejch parametrů to má pouze tentohttps://www.alza.cz/24-aoc-24v2q-d5443366.htmNa G-sync zapomeň.Certifikovaný není.V této cenové třídě G-sync kompatibility u freesync monitorů to funguje málokdy.Můžeš to zkusit.Buď do jakžtakž fungovat (v rozsahu 48-75Hz), tomu ale moc nevěř, nebo to nebude nic dělat (v lepším případě), nebo budeš muset VRR na monitoru vypnout, protože to bude různě problikávat (což je nejpravděpodobnější).U G-sync kompatible se udává, že VRR by měla být v rozsahu minimálně 2x minimální refresh rate (tj. VRR v rozsahu 48-96+ Hz), aby vůbec mohla dostat certifikaci.

Tak zrovna tento mi padl do oka jako první, a nějak se k němu stále dostávám. Jen mám trochu obavu z jeho výšky. Ty co mám teď jsou o dost nižší, a nejsem si jistý jestli bych chtěl monitory výš.Co kdybych limit postrčil na 4k?

Z těch se stavitelnou výškouhttps://www.alza.cz/24-iiyama-prolite-xub2492... Nicméně tento panel je 6-bit+FRChttps://www.alza.cz/24-samsung-t45f-d6175969.htmVýrobce neuvádí nicméně "Podpora barev: Až 16,7 miliónů" hovoří celkem jasně (6-bit+FRC)https://www.alza.cz/24-philips-243s7eymb-d507... Nezjistil jsemhttps://www.alza.cz/24-lg-24bk550y-d5101264.htm6-bit+FRC.