5 channel stereo - stereo to 5.1 upmix

Zdravím. Na AV Receiveru Yamaha je jak 2 channel stereo, tak 5 channel stereo a funguje dobře. Dotaz je: Jak ten upmix funguje? /stačí krátký popis/

Odpovědi na otázku

Prostě to rozjebe zvuk.

... a jak? Mě se to zdá lepší, zvuk rovnoměrněji pokryje celou místnost - nejde jen z jedné strany místnosti. ...

Zkrátka hrátky s fázemi signálu + rozpinkání do všech kanálů. Ale co zní z počátku líbivě, po čase se většinou jeví jako protivné až umělé. Vhodné tak pro hry, pro muziku nikoli.A ano, asi nejdále je v tom Yamaha.

... tak kdo má zvukovou kartu od Creative Sound Blaster /asi od Audigy/, tak může ze sterea taky "vytvořit" 5.1 a je to CMSS-3D /Surround/ - /Creative Multi Speaker Surround/. Zde nějaké odkazy: https://www.czc.cz/creative-sound-blaster-z-... a odkaz na alternativní ovladače: http://danielkawakami.blogspot.com/ . Zde na X-Fi : https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_Blaster_X-Fi a popis: "CMSS-3D Surround: When the Creative Control Panel is set to 4/4.1, 5.1, 6.1, or 7.1 speakers, this setting will upmix stereo sources to multiple channels. Note that both CMSS-3DSurround and CMSS-3DVirtual can be enabled when using 4/4.1 speakers. As above hardware-accelerated 3D audio will be translated to the number of channels specified." . Zde na Audigy: https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_Blaster_Audigy . A zde obecně Sound Blaster: https://en.wikipedia.org/wiki/Sound_Blaster . A zde porovnání Sound Blaster Z: https://support.creative.com/kb/ShowArticle.aspx .

... zde Historie zvukových karet - česky! ...https://www.youtube.com/watch

Přečti si můj příspěvek v 12:30h. /Nechci dávat "copy+paste" kvůli délce příspěvku - vlákna. / ...

Prostě falešný prostor, který ve skutečnosti prostor není, protože ten software nemůže rozlišit rozmístění zdrojů zvuků na více míst, než z kolika bylo nahráno. Není to nic, co by chtěl používat kdokoliv, kdo chce mít kvalitní poslech.

... ale ty jsi "falešný". Prostor je větší, ale záměrně a uměle vytvořen. Přečti si můj příspěvek v 12:30h. /Nechci dávat "copy+paste" kvůli délce příspěvku - vlákna. / ...

Tak jistě že je to falešné. V původním zvuku je jen informace o rozmístění zdrojů zvuků v jednom směru, L/R. Ta se třeba dá posílit a prostor tak rozšířit, ale pořád se pracuje se skutečnou informací. Ale není tam vůbec žádná informace o předozadním rozložení zdrojů zvuku, takže tu si ten "upmix" musí prostě vymyslet. A když vezmu jako příklad třeba nějakou akustickou kapelu, tak u dobré nahrávky poznáš ušima docela přesně, kde sedí každý z hudebníků. Jenže když z toho uděláš upmix na 5.1, tak to nebude tak, že by nějaký nástroj hrál slyšitelně před tebou, nějaký za tebou atd, ale každý z nich bude nesmyslně roztažený do prostoru před i za tebou. Totéž bude platit o zvukovém doprovodu filmů, taky nerozlišíš předozadní umístění zdroje zvuku, pokud je původní nahrávka jen stereo. Věřím, že laicky to s upmixem může zpočátku znít zajímavěji, než pouhé stereo, ale osobně bych to nechtěl. Z principu mě vadí takové vymýšlení něčeho z ničeho Prostě když tam tu informaci nemám, tak její vymýšlení musí zákonitě vést ke zkreslení.

... tak, když to bereš takto, tak máš pravdu - ty další kanály musí být uměle vytvořeny ze sterea. Ale zcela nesmyslné to není. Třeba bych byl rád, kdyby se prosadilo quadro. Neprosadilo se bohužel kvůli zvýšeným nákladům /skoro 2x než stereo/. Byly by i quadrofonní nahrávky . Člověk totiž neslyší zvuky jen ze stran, ale i zepředu a zezadu a to díky tvarování ušního boltce. Ve skutečnosti člověk slyší "vícekanálově" a ne pouze stereo. Proto vícekanálové systémy smysl mají. ...

... jsou zde dotazy, jestli projde Dolby Digital přes S/PDIF, Toslink. zde odkazy: https://cs.wikipedia.org/wiki/S/PDIFhttps://cs.wikipedia.org/wiki/TOSLINKhttps://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIFhttps://en.wikipedia.org/wiki/TOSLINK... AV receiver that can decode two channels of uncompressed lossless PCM audio or compressed 5.1/7.1 surround sound such as Dolby Digital or DTS Surround System. TOSLINK does not have the bandwidth to carry the lossless versions of Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, or more than two channels of PCM audio. Due to their high attenuation of light, the effective range of plastic optical cables is limited to 5–10 m.S/PDIF can carry two channels of uncompressed PCM audio or compressed 5.1/7.1 surround sound (such as DTS audio codec). S/PDIF is used to transmit digital signals of a number of formats, the most common being the 48 kHz sample rate format (used in DAT) and the 44.1 kHz format, used in CD audio. S/PDIF can also transport 24-bit samples by way of four extra bits. For S/PDIF, the 192-bit status word is identical between the two channels and is divided into 12 words of 16 bits each, with the first 16 bits being a control code. ...

Ešte lepšie stero zo sterea vedel urobiť už Teslácky rádiomagnetofón Safír K 204 vyrábaný takmer pred 40 rokmi, no a naklonovať stereo do 4-och reprákov vedeli zosilovače tiež už dávno, napríklad zosíky vyrábané za socíku družstvom Elektronika, rôzne Transiwatty a podobne. Nič nového pod slnkom, akurát počúvať sa to takto moc nedalo, ale ako na prezentáciu čo vie urobiť technika za pár korún to bolo ok.

Správný upmix jeL=LR=RCEN = 0.5*L + 0.5*RRL = LRR = RTakže to nic nerozjebe jak si tu vymýšlí ostatní. Jak to ale dělá Yamaha, nevím.

Ano, takhle by to bylo ok

To je blbost ... Místo zepředu, jako na koncertě, to půjde divně zleva a zprava.Srávný upmix je něco jako RL = FL - FR, RR = FR - FL, aby to udělalo iluzi prostoru (odrazů zezadu).

https://www.researchgate.net/profile/Mingsian_Bai/publ... FL = RL + 15 ms zpozdeni + filtr + 180 ° fazeFR = RR + 15 ms zpozdeni + filtr + 180 ° fazeCentr + subwoofer jsou v podstate jenom filtrovane

Sakra, prehodil jsem FL s RL a RR s FR...RL = FL + 15 ms zpozdeni + filtr + 180 ° fazeRR = LR + 15 ms zpozdeni + filtr + 180 ° faze......

No a na tom otočení fáze je pekne vidieť, že je to v podstate len na okrasu a nie na počúvanie. Podobne ako 3D obraz na TVP. S kvalitou zvuku to nemá veľa spoločného. Ak riešime vo zvukovom reťazci filtre, tak sa snažíme o fázový náklon blízky nule a nie aby sme to mali otočené o 180°.Keď sa niekto snaží o kvalitné podanie zvuku a kúpi si k tomu dosť drahý aparát, zrejme si nezapojí na reprosústave prívodne vodiče naopak aby to hralo fázovo naopak, všakže. Priestorový zvuk nieje o tom, aby sa umelo natáčala fáza.

... ale je to o tom. Přečti si můj příspěvek v 12:30h. /Nechci dávat "copy+paste" kvůli délce příspěvku - vlákna. / ...

Díky za zjištění. /Bohužel anglicky "umím" velmi špatně a v češtině se toho moc nenajde. Obecně vždy./Tak to nějak tak asi bude. Není to RL=FL, jak někdo psal, ale zadní repro hrají nepatrně jinak /asi ten fázový posun - nevěděl jsem/, ale co jsem slyšel je to malé zpoždění zadních reproduktorů. A teď mé vysvětlení proč /někdo se ptal/. Tak kdyby zadní reproduktory hrály zcela stejně /RL=FL/, tak by se nedocílilo takové prostorovosti. Takže tím posunutím fáze zvuku a zpožděním 15ms /malé/ se vyvolá uměle dojem dalšího kanálu a tím se zdá zvuk prostorovější než pouhé stereo z jedné strany místnosti. Takhle je totiž docíleno "jakože" hraje celá místnost - zvuk přichází ze všech stran. Mě se prostorový zvuk líbí, než jen "pouhé" stereo z jedné strany místnosti, proto to "5 channel stereo" používám prakticky trvale. A teď k tomu zpoždění zvuku /jedná se o odrazy v místnosti - i vícenásobné. Dám odkaz na zajímavý dokument: https://ok.ru/video/1557217872558 - je v češtině. Jedná se o dokument " Nejúžasnější koncertní sál světa " - /50 min./ - nejlépe je ho sledovat celý!, ale o dozvuku je cca od 17 min.Píšu to proto, že si určitě většina z Vás myslí, že nejlepší zvuk je v bezdozvukové místnosti, ale to je velký omyl. Zvuk je zde nepřirozený. Podívejte se na ten dokument - je to tam dobře vysvětleno i formou praktické ukázky. I v přírodě je určitý dozvuk vždy! /Nejen v uzavřené místnosti./ Třeba já i venku slyším odraz zvuku od lesa - vychází z jiného směru než přímá zvuková vlna - je "odstíněna" barákem a proto více je slyšet i ten odraz zvukové vlny od lesa více. Ideální dozvuk je prý cca 60 ms. Ve videu je udávané rozmezí cca 10 - 80 ms. A člověk prý slyší už dvojitý zvuk od cca 200 ms /0.2s/. Takže do těch 200 ms je to OK - vnímáno jako 1 zvuk /s malou ozvěnou/. Od cca 200 ms je to však už špatně - slyšeno jako další zvuk /dvojitě/. Takže se /až budete mít čas - 50 min. / podívejte na ten Ukázat celý příspěvek

To, že tebe se to líbí je iná vec. Ja som si voľakedy tiež nahrával kazety tak, že som do procesu zaviedol dozvuk. Všetky skladby som mal naraté s dozvukom, napríklad aj Elán, Gombitovú, Karlíka a podobne. Po čase som z toho vytriezvel, keď som začal chodiť po rozumy k technikom do rozhlasu.

... tak já jsem zase "vytahoval" výšky na kazetách pomocí obvodu BBE. A asi půl roku poslouchal zvuk se zpožděním /věž měla DSP procesor a šlo nastavit zpoždění i individuálně/ s dokoupenýmy 2 "satelity" bez SW a pak jsem DSP zcela vypl a poslouchal čisté stereo na této věži: https://www.youtube.com/watch ...

Trošku mícháš hrušky s jabkama - něco jinýho je přirozený odraz v místnosti a něco jinýho je plánovaný fázový posuv, který logicky vede k mršení zvuku. A že se to někomu líbí? Proč ne, i nekonečné TV seriály se někomu líbí, taky vysílání TV Šlágr či Soukup na TV Barrandov se zcela určitě někomu líbí. Prostě slovy klasika (Jan Werich): "To je blbý, to se bude líbit"...