» Poradna » Ostatní

4K TV - 43 nebo 55 palců?

Zdravím všechny, Mám jeden dotaz ohledně 4K TV. Ne že bych po takové televizi zrovna toužil, minulý rok jsem ji pravda chtěl koupit, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Ale byla mi nyní nabídnuta jako odměna za nákupy... Se ženou nejsme filmový fanatici, nemáme na to ani čas ani chuť , na TV koukáme večer, většinou na ČT, děti sledují "déčko", já se rád koukám na hokej... Ale hlavně, máme jen pozemní příjem, tedy maximálně DVBT2, kde jsou pořady ČT v HD rozlišení, ostatní programy (nehledě na obsah) výsílání v HD neplánují. Nějaký jiný zdroj TV (satelit nebo třeba O2 TV) je u nás zatím hudba budoucnosti. Jde přece jen o peníze, netoužím po tom, platit něco, co mi přijde zbytečné, ale zase nikdy neříkej nikdy. Třeba kvůli hokeji mi jendou asi nic jiného nezbyde .Nechci rozebírat zda 4K má smysl, jak říkám, bylo mi to nabídnuto. O co mi tedy jde...Mám si prý vybrat mezi 43 a 55 palců. 55 je lákavé, je to velký, mít zdroj ve 4K, tak není co řešit. Ale... Tak si tak říkám, jestli na 43 (kde už paradoxně 4K ztrácí smysl) palcích nebude obraz ve finále lepší? Nejsou nikde nějaké obrázky pro porovnání?Díky názory a pokud možno, za nějaké osobní zkušenosti.

Odpovědi na otázku

To zalezi na pozorovaci vzdalenosti

Ano, to jsem zapomněl zmínit. Je to cca 3,5 m. Vcelku to je, na dnešní televize, asi docela dost.

Na tu vzdalenost bych bral urcite 55". U SD kanalu sice bude urcita neostrost videt, ale 43" je fakt mala a pokud nehraje roli ani cena, tak je to jasna volba.

Zatím televize nejsou tak veliké (ani 55"), aby ztrácelo platnost pravidlo, čím větší, tím lepší. Tohle pravidlo přestane platit až v okamžiku, kdy z dané pozorovací vzdálenosti přestaneš vidět okraje obrazovky a bez pohybu hlavy budou už mimo tvé zorné pole. Ale do toho má i 55" na 3,5m ještě pořád hooodně daleko ;) Věř, že na větší obraz si zvykneš vždycky, naopak je to horší.

Kup si 4K. rozdíl v ceně minimální. Mám LG a má to super obraz. Samozřejmě a logicky, když je blbý signál tak je blbý obraz. Signál se bude zlepšovat, nebo to můžeš ovlivnit, ale výměnu obrazovky neuděláš bez investic.

Tak on 4K chce, nevěděl jen, jestli 43 nebo 55" ;) Jinak ale samozřejmě, i když nemá 4K zdroj signálu, tak na takové ploše je vždycky lepší mít menší pixely, není potom tak rušivý rastr.

Přesně tak, nejde o to jestli FHD nebo 4K (to je dané), ale o velikost. Jinak co se týče signálu, tak u digitálu je to zjednodušeně spíše tak, že to buď jde, nebo nejde. Tady je spíše na místě se bavit o tom, zda jednotlivé programy vysílají v HD nebo SD. Samozřejmě díky za názor.

No a pak jeste jestli to (F)HD ma datovy tok pouzitelny aspon na slusnejsi video v 640x480.. Ale v zasade je to tak, jak pisete. ;o)

Rozebirat (ne)smysl 4K je skutecne zbytecne.Uhlopricku urcite 55" nebo i vic(!). Tech 3.5m je dost velka pozorovaci vzdalenost, abyste to vyuzil.

Ano, co se týče 4K jako takového, tak je to zbytečné. To si musí každý srovnat co vlastně chce a co (ne)využije.Nicméně mi právě chybí ta debata ohledně toho vysílání jako takového, pro obyčejné smrtelníky a jak vypadá výsledný obraz. Myslím, že většina lidí stále přijímá právě pozemní vysílání a tady ty informace prostě chybí. Lákání prodejců je těžké odolat (když to v krámu vidíme), ale pak k tomu připojíme anténu a vidíme vysílání v SD kvalitě... Jak tohle vypadá? Nenastane velké zklamání? Nebo jsem jen tak natvrdlej, že si to neumím dohledat? .

Jak "chybi"? Informaci je prece fura. A komu neni s hury dano, v apatyce nekoupi. S tim nic neudelate.Vubec nerozumim tomu, co byste chtel dohledavat. Proste a jednoduse se na to dojdete do libovolne elektry podivat. Flashku s nejakymi vlastnimi testovacimi filmy vemte s sebou. A nezapomente jako prvni krok pozadat o vypnuti demo modu te TV, at vidite obraz aspon trochu podobny tomu, jak by to vypadalo v realu doma.

Tam jsem právě narazil už loni. Ochota prodavačů = nula... Já chtěl vidět reálný obraz namísto té pár minutové krásné smyčky... Pouze v jednom elektru jsem viděl reálné vysílání a to mi právě zas moc nenadchlo. Tak proto přemýšlím i tím způsobem, jestli není menší úhlopříčka ve finále lepší .Jinak fakt jsem dohledal pouze debaty, které se týkají využitelnosti 4K. Což je mi k prdu.

Ne, menší úhlopříčka opravdu lepší není, to je prostě nesmysl :)

OK. Díky.

Staci byt primerene drzej (ale slusnej) - ja takto "peroval" prodavace v Datartu 3dny nez jsem se pro vystaveny kousek rozhodl.... a jeste jsem ve finale usmlouval cenu cenu o par tisic niz. Co se uhlopricky tyce, ber 55" o tom snad nema cenu ani diskutovat, navic kdyz koukas z 3.5m

zrovna ten Datart byla paradoxně ta jediná prodejna, kde jsem to viděl a ochota prodavače byla největší. Díky za názor.

SD vysílání vypadá na 4K TV úplně stejně, jako na FHD TV. Jediný rozdíl je v tom, že u FHD uvidíš víc rušivý rastr pixelů. Takže pokud je možnost, nad 40" obrazovku rozhodně už 4K. Navíc pokud je to Smart TV, na YouTube i jiných službách už je spousta obsahu ve 4K a to opravdu stojí za to. Já mám aktuálně jen 39" TV na vzdálenost 3m a rozhodně jsem rád, že jsem vzal už 4K.

Mnoha tvrzeni z tohoto prispevku bych oznacil za ... velmi odvazna. Napriklad slepa vira v upscaling by nemela prezit par praktickych testu, ni?

Tvrzení jsou možná odvážná, ale ověřená v praxi a hlavně principiálně logická :) Při SD vysílání už je aplikován upscaling i u FHD televize, takže na 4K je v podstatě jen jiná konstanta pro přepočet. Není žádný technický důvod, proč by upscaling na 4K měl vypadat hůř, než na FHD při stejné velikosti obrazovky.

Tohle je jeste odvaznejsi, bravo! ;o)Ne, ne, tohle tema mel tazatel drzet radeji pod poklickou, jak zjevne puvodne chystal.

Tak ne že bych chtěl přímo řešit upscaling, nota bene, když ho každá televize může mít trochu jinak... ale vlastně to spolu dost souvisí. Já se jen ptám na výsledek toho .

Místo těch nekonkrétních řečí bych čekal vysvětlení ;) V opačném případě takové námitky nemají žádný význam.

Právě že mi moje logika nějak říká, že by to mělo být naopak. proto tam ten upscaling je. Pokud je vysílání v SD a chci z toho 4K... Ad YouToube a podobní. To je právě ono. Ne všichni tyhle obsahy vyhledávají a ne všichni mají možnost nějaký 4K obsah přehrát. Má to i jistáá omezení, především rychlost internetu, na kterých to může ztroskotat. Schválně by mi zajímalo až si v paneláku nějakých deset domácností pustí po kabelu videa ve 4K . A nemluvě o tom, že na vesnicích je Wi-Fi a tam jsme rádi, za videa v HD . Ale to jen malá odbočka .

V principu je to úplně jedno. Každopádně vyšší rozlišení i je lepší a větší úhlopříčka taky.

Urcite radsej 55 ako 43.