» Poradna » Ostatní

4K rozlišení

Ahoj,chtěl bych poradit s jedním takovým problémem. Jedná se o 4K rozlíšení. Je nějaká možnost hrát hry ve 4k rozlišení tak aby text nebyl psanej milimetrovým pismem? Všimnul jsem si totiž že když jsem nastavil přes amd super resolution maximalní rozlíšení což je nějaký 3xxx na xxxx a objevil se ve hře tak jsem zjistil že text je naprosto nečitelnej.Otázka k čemu mi je 4K rozlíšení když ho stejne nemůžu používat tak aby to bylo hratelný takže proč se honit za 8K 12K a 1000k? mně to příjde jak čím víc proužků tak tím víc addidas.Nebo je nějaká komenzace jak nastavit aby ten text byl čitelnej. Všimnul jsem si že ve windows je možnost použití lupy zvětšení textu a podobně ale to se asi nebude aplikovat na hry co?díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

O žádném jednoduchém způsobu jak to změnit nevím, ale někdy by se to trochu hodilo už i u FHD... nějaký chytrák určitě poradí, že si máš koupit větší monitor

Osobně si myslím, že 4K rozlišení má smysl až u monitorů nad 30 palců. U displejů 24-30 stačí v pohodě 2K i když já si stačím i na 24ce s FHD.Ono i to FHD a víc u mobilů je nesmysl, teoreticky to má smysl akorát při využití telefonu do VR brýlí místo displeje, ale jinak jsou to marketingové kecy.

To je všechno? Takže nic se s tim nedá dělat?

Pošli dotaz firmě, od které jsi si hru koupil.

A co s tim asi tak ta firma udělá? Vždyt je to přece zavislý od bodů čím víc bodů tím je všechno menší i text. Musel by prijit nejakej update nebo nejaký komplexní řešení.

vydavatel to může udělat proporcionálně..... "čím víc bodů tím je všechno menší i text" platilo možná tak v '90 ale dnes ani náhodou. Obecně, je to problém tvůrce hry a neoptimalizace pro vyšší rozlišení.

Přesně tak. Třeba u AC:Syndicate jsem zkoušel i naprosto netypická rozlišení (třeba 3135x1323) a vše zůstalo ve stejných poměrech. Je to jen o naprogramování dané hry.

To není o Adidasu. U velkých monitorů, potažmo televizí už při rozlišení Full HD vidíš rastr. Jak píše Al vejš, u takových už je minimem spíš 2K.U toho virtuálního rozlišení je to složitější. Teoreticky s ním můžeš dosáhnout kvalitnějšího obrazu bez ostrých hran, které se při tom 4K (které grafika reálně zpracuje) a následným downscalem na Full HD (to co monitor maximálně vykreslí) mohou ztratit. Další efekt, který jsem při využití DSR (to samý, akorát u nVidie) našel, jsou stabilnější (třebaže nižší) FPS u her, který jsou na Full HD omezený procesorem. A překvapivě se mi to na tom vyšším virtuálním rozlišení (třeba 3K) hraje líp.To, že se Ti špatně zobrazuje text, je chyba hry samotný, resp. její nekompatibilita s daným rozlišením. Zkus ho změnit na jiný, mělo by to normálně fungovat.

Ne, s tím nic udělat nejde. To je věc vývojářů hry. Zapomněli, že pokud nastavíš vysoké rozlišení, tak se ve stejném poměru zmenší písmo. Ve hře by to mělo být ošetřeno tak, že se prostě při vyšším rozlišení použije větší font, což zjevně není, takže smůla. Externě to nijak udělat nejde. Nicméně bych řekl, že 4K rozlišení nemá smysl na malých monitorech. Logicky se počítá s tím, že vysoké rozlišení se používá na velkých monitorech, což vykompenzuje poměrové zmenšení velikosti písma. Takže nastav nějaké smysluplné rozlišení odpovídající velikosti monitoru a bude to OK ;)

Já mám 3200x1800 na 13.3" a je to super. Samozřejmě mám nastavené DPI na 200% a o tom to přesně je, udělal jsem z toho 1600x900, ale vše je krásně jemné.Jinak dotyčná hra je blbě udělaná, mělo by se, jak to už padlo, vše proporcionálně upravit. A zvětšovat si uměle rozlišení, které ti monitor ani nezobrazí je už tuplem blbost, respektive možná to má nějaké hodně specifické využití, rozhodně tím obraz nijak nezlepšíš, monitor má stále stejný fyzický počet pixelů.