» Poradna » Ostatní

3x220V -připojit sporák 400V

ahoj. mám doma 3X220V 4kolíky v zásuvce
jaký sporák mám koupit, aby šel zapojit?
můžu připojit sporák určený na 400V nebo jak?

Odpovědi na otázku

Odporucam elektricky. Na plynovy potrebujes "6kolíkov v zásuvce".

jednak se to nezapojuje na zásuvku ale napevno, a pak bych se ptal v poradně na http://elektrika.cz...

Určitě máš 3x400V a nech si poradit a připojit odborníkem

Prosímtě od kdy se připojuje sporák napevno? Kravina! El. sporák musí být akorát zapojen do samostatné zásuvky s 16A jističem

Každopádně ty třífázové od dob, kdy jste byl ještě leda vlahým odleskem v očích...

Celoelektrický na pevno. Myslím 400 V Možnost aj cez vypínač. Já to mám tak. Istič 3 fazoví B-16. Prierez vodičou 4 mm2. Cyky 5 žiloví. Alebo po starom 4 žiloví. Hotovo a basta. :)

Dřív byly sporáky na 380v , dnes se to už snad nevyrábí nejsem si jistý. Stačí moderní troubu na 220v nechte si vyměnit záuvku na tu obyčejnou. Tam se zapne zelený jako zemění, ze zbylých 3 drátů se zapojí nulák a 1 fáze. Třetí drát se zaizoluje a jeto. Můžete začít péci bábovku.

takze jeden vodic pouziju jako nulak a normálně to funguje? jinde se nemusi nic přepojovat?
takže do nuláku pujde taky 230V ne?

Viz. můj elaborát dole. Podle Pavla bych to raděj nedělal.

Oprava ... podle Pavla to určitě nedělej, chceš li zůstat živý.

Když je zásuvka 230V,a je tam nulák a vezmu zkoušečku tak změřím jednu věc. Když zkoušečkou spojíš zemnění a nulák tak žádný proud není, druhá díra kde je proud bude po propojení se zemnícím i nulákem ukazovat napětí 230V. Když máš jen zkoušečku ten šroubovák z diodou, tak změří el. jen v jedné dírce.

co to je za formulaci *v jedné dírce* ksyž tak v dírce která je vlevo od kolíku, který je u zásuvky nahoře,,, * a nikde jinde. jinak je to totiž průser*

Fáze už nemusí být nutně nalevo.

Tak to som ešte nepočul ,že nemusí byt nalevo. Musí ! To ani zo srandy nepíšte taku maga blbost. Ešte vás niekto posluchne a naozaj ho odvezu do marnice! Fáza v lavo černý, hnedý - modrý v pravo a žltozelemý na kolík. Píšem o 230 V.

Tak to jsi toho ještě nepočul víc. Možná na slovensku to je stále předepsaná nutnost, nicméně v ČR (na 230 v, samozřejmě) již nutnost fáze vlevo neplatí.

Pravdou je ,že fáze vlevo být nemusí. Ale pokud je v pravo,..má tak být zřízen celý objekt né jen jedna zásuvka.

No veľmi pochybujem ,že u vás v Čechách máte lubovolnú inštaláciu. To je podla mňa kravina ako hovado!!!! Máme úplne rovnaké vyhlášky. Tak sa mi ozaj nechce tu polemizovať nad nezmyslami. Fáza alebo dajme tomu L1 na ľavo!!!!!!!!!!! A dopísal som. Ináč premňa zamňa si zapájajte ako chcete. No čo už!! :) Ja to mám na 400 a hotovo.

Nevim jak je to s vyhlaskou, ale faktem je, ze kde je faze musi byt spotrebici jedno, protoze nejlevnejsi rozdvojky kvuli jednodussimu vnitrnimu usporadani fazi prehazuji na opacnou stranu, schvalne si to vyzkousejte...

Co to tady táráš za kokotiny ty chuji chramlavý slovenský!Kdes na to přišel , že fáze musí být vlevo? V jedné ČSN normě je napsáno, že fáze může být vlevo, ale také i vpravo. Důležité je, aby to bylo jednotné. To znamená, když je fáze v jedné zásuvce vpravo, tak musí být ve zbývajících zásuvkách v baráku taky vpravo. A naopak, když je v nějaké zásuvce vlevo, tak musí být vlevo ve zbývajících zásuvkách v baráku. A je to při pohledu zepředu, kdy kolík je nahoře. V další normě ČSN se píše , že se doporučuje zapojit fázi vlevo. Tak si hlavně ty vole uvědom rozdíl mezi slovem "musí" a "doporučuje".

Ne. Sporák má sice všechny sekce na 230 V, ale to rozdělení do tří fází má svůj význam. Teoreticky by šlo všechny fázové vodiče propojit a napájet celý sporák z 230 V, ale pracovní proud by při zapnutí více plotýnek, nebo jedné plotýnky a trouby snadno přesáhl 25 A. A žádný sporák není určen pro připojení do jakékoli zásuvky! Vždy se musí připojit pouze na pevno a přes tzv. sporákovou kombinaci, což je třífázový vypinač s optickou (doutnavka) indikací zapnutí.

Pavle raděj neraď. SPORÁK MUSÍ BÝT PŘIPOJENÝ PEVNĚ a jištěný samostatným jističem, nikoli do zásuvky. Pokud má tazatel 3fázový přívod a sporák s možností 3fáz. připojení, není vůbec žádný důvod to zapojivat na jednu fázi, navíc lze předpokládat, že má i třífáz. jistič, připojovat to na jednu fázi opravdu nemá smysl. To má smysl pouze v případě, že není k dispozici třífáz. přívod.

Haló, to že to má být napevno a s tím jističem vím. Lidi jsou kutili a když napíše že to má na zásuvku jak míchačku nebo cirgulárku tak mu nemám důvod nevěřit. Já jsem napsal že dnes se dělají sporáky na 220V. nepotřebují kravinu škaredou na zdi a zapínaji se do zásuvky na to určenou. Stejně jak pračka. Prostě doba jde dopředu a ne vše je pořád na 380V. Co vás zvedlo? Že jsem dal typ na moderní věc na 220V.

1. Na jednofázové napájení se dělají kombinované sporáky, tj plynové hořáky + el. trouba.
2. Hochu! Jděte se s "moderností" vycpat!

ms - Nevím v jaké době žiješ ale na okazu nic kombinovného s plynem není a napětí je 230V.
Ale klidně si kupte co chcete, já už ty kámy na 380V vyházel.
http://www.bila-vede.cz/zbozi/bosch-hce744350r/...

Hochu, ale vy nevíte co jsem vůbec myslel slovem "jednofázový"! Ta věc má 11 kW, slovy jedenáct kilowatt! Přívode je POCHOPITELNĚ třífázový, vy nádhero! Jen je spotřebič připojen, jako dříve tyto typy spotřebičů, do hvězdy, nikoliv do trojúhelníku!

jj, je to, dá se říct do hvězdy. Ale o hvězdě bych tady asi moc nemluvil, o hvězdě bych mluvil třeba u motorů, kde se vyloženě využívá všech fází, posunu mezi nimi atd., prostě tam, kde je spotřebič vyloženě třífázový. U sporáků jsou to spíš tři samostatné spotřebiče, tři samostatné sekce, které se rozdělí mezi fáze a které lze spojit a napájet z jedné fáze. U méněvýkonných sporáků to i přímo lze tak zapojit, tato možnost bývá i přímo uvedená v návodu. Ale tento 11kW...no nevím, kdyby to mělo brát až 47,8A z jedné fáze...

Ehm.... příkon max. 1100 W, není 11kW

On je tam totiž překlep. Přečtěte si celou specifikaci a opravdu je to 11 kW. 1100W by bylo na takový sporák žalostně málo.

Doporučení přímo od výrobce:

Spotřebič musí být připojen přes vícepólový oddělovací
spínač s mezerou mezi rozpojenými kontakty nejméně
3 mm. Tato podmínka nemusí být dodržena v případě,
že spotřebič je připojen k elektrické zásuvce pomocí
vícepólové a snadno přístupné zástrčky.
Elektrická bezpečnost: Sporák patří do bezpečnostní
kategorie třídy I a smí být používán jen s řádně připojeným
uzemněním.
K připojení spotřebiče se musí použít kabel typ H 05 VV F
nebo jeho ekvivalent.
Spotřebič musí být připojen do správně zapojené síťové
zásuvky pro max 25 A, 3x4 mm2.

Tak tenhle návod je učebnicový příklad nesmyslného překladu a čím dřív ho zahodíš, tím lépe! Přívod musí být třífázový, jištění 3 x B 25 A, (samostatný jistič), průřez vodičů minimálně 4 mm kvadrát měď a, podle platných českých norem, pevný přes patřičně dimenzovaný třífázový vypinač! Cokoli jiného je špatně! Pracovní nulák povinný! (modrý), ochranný vodič minimálně 6 mm kvadrát zelenožlutý, pokud je spotřebič součástí linky, tak je nutné pospojování s ostatními spotřebiči (pračka, myčka) a vodoinstalací.

Kvadrát měď, hmmm. Když zmiňujete české normy, tak se do nich alespoň podívejte. Pro sporák do 10 kW platí: jistič B16, průřez vedení v lištách 4 mm Al nebo 2,5 mm Cu, v omítce 2,5 mm Al nebo 1,5 mm Cu. Vy jste někde viděl kabel, který byl měl současně 4mm pracovní vodiče a 6 mm PE?

Tady bych upozornil, že od konce roku 2000 je možné používat AL vodiče až od průřezu 16mm2. Vyjímku mají domovní přípojky hlavního domovního vedení nebo vedení k bytovému rozvaděči

A ty jsi někdy viděl pospojování spotřebičů v reálu? Nauč se napřed číst a hlavně logicky uvažovat! A také ti uniklo, že ten sporák má 11 kW a 11 je, už dost dlouho, víc, než 10. Pospojování a přívodní kabel jsou dvě navzájem nesouvisející věci.

Pokud mám reagovat, tak snad na poslední větu, protože v případě pospojování, se průřez vodiče pospojování odvozuje právě od přívodního vodiče zařízení.

Minimální průřez je stanoven na 6 mm2. Takže přívodní kabel do 6 mm2 včetně = 6 mm2 vodič pro pospojování. a u třífázových kabelů se doporučuje a u sporáků zvlášť, dávat průřezy o stupeň vyšší, takže ty 4 mm jsou zcela legitimní.

Jistě dovolíte, abych se vás zeptal (a to jako člověk, který se podle vás má učit číst a logicky uvažovat) u čeho je stanoven minimální průřez 6 mm2. U odboček k elektroměru určitě. Nějak mi nejde dohromady vaše tvrzení o průřezu přívodního kabelu do 6 mm2 včetně a 4 mm2 jako legitimní, když sám píšete, že minimální průřez je stanoven na 6 mm2.

Děkuji za optání, pospojování spotřebičů jsem v reálu viděl. Nikdy jsem netvrdil, že ochranné pospojování a přívodní kabel spolu souvisí (až na průřez vodiče na pospojování, který v tomto případě musí mít minimální průřez jako průřez přívodního fázového vodiče). Je snad něco špatně na tom, že jsem uvedl podmínky pro připojení sporáku s příkonem do 10 kW, a předpokládám, že tyto parametry vedení má? Třeba je to byt s elektrickým vytápěním a jistič před elektroměrem má dostatečný jmenovitý proud, aby šlo připojit sporák, u kterého výrobce vyžaduje 25 A a průřez 3 x 4 mm2 Cu. Třeba bude potřeba rekonstrukce vedení. V diskuzi jsem tyto informace nenašel, ale jak píšete, asi se budu muset naučit číst.

ochranný vodič 6mm2 by jsi musel táhnout samostatně, ale stačí stejný průřez jako vodiče pracovní a pro pospojovaání použít 6mm2--zelenožlutý.

Těch 6 mm je pro hliník, pro měď je nejmenší průřez 4 mm. To je ale ochrana doplňujícím pospojováním. Pro připojení sporáku musí být pevný přívod (žádná zásuvka) a nejčastěji se dělá kabelem CYKY 5C x 2,5. Táhnout extra PE přívod, to by asi revizák koukal hodně divně.

V tomto případě zapojení do hvězdy nebo trojúhelníku není dáno typem impedance. Pouze "symetričností" spotřebiče.
Tyto spotřebiče byly vždy zapojeny do hvězdy, tj. přiveden třífázový přívod 400V/230V (380V/220V dříve)...

No, hvězda bych tomu zrovna neříkla, realitě spíš odpovídá termín tři nezávislé jednofázové odběry se společným přívodem.

Přestaň prudit a čti. http://www.bila-vede.cz/popis-vlastnosti/40/...

Poslední, jen deska taky na 230v prostě ty věci jsou a to je všechno. http://www.nakupka.cz/vyrobek/varna-deska-karma... ...

Zase, 7kW, to je 30A! Jak to chceš z jedné fáze, když domovní 230V rozvody jsou do 16A? No? Zase, zcela jistě se to ROZELÍ na několik fází a společně na nulák. Jaké je to napětí ty chytráku? 230V! Plotny jsou na 230V, ale do sporáku/desky se přivedou TŘI fáze, plotny budou mít spoelčný nulák! To je 230V! Kur....va

Můj sporák Mora je taky na 230V, ale má možnost být zapojený na 3 fáze! Že je něco na 230V absolutně neznamená, že doto musí zákonitě lézt jedna fáze! A ten proud, to mi vysvětli. 30A nebo těch 48A, jasně, do normální 1f 230V zásuvky. Bravo....

Já mám troubu pichlou v zásuvce která je originál a mám klid. Vždyď si to zapojte jak chcete. V odkazu se píše jak to jde. Jaké jsou vaše možnosti, podle toho se zařidte. Mě je jedno co si koupíte a z jakým příkonem a napětím.

Když má trouba příkon třeba 3kW, tak proč ne. Klidně k tomu může dávat výrobce i originál jednofázový kabel. Ale ty věci, na které jsi tady dal odkaz v domění, že sednem na zadek, mají odběr až 11kW a 7kW. Si kur...va spočítej ten proud, který to mlže brát! A laskavě se podívej na ten návod k varné desce! A už konečně pochop rozdíl mezi 400V a 230V, pochop význam toho rozdělení ploten na fáze! Fakt douhám, že nemáš el. vzdělání, protože to by byl fakt mazec.

A jak jaký příkon a napětí! Kur... všechny, VŠECHNY sporáky a varné desky jsou na 230V (možná jsou profi výjimky, tři topné tělesa tam vlastně být nemusí). Ale u domácích asi VŠECHNY jsou na 230V, jen je prostě možnost rozdělit příkon na fáze. A u toho, co jsi tu dal jako důkaz své pravdy, to máš max. příkon jako prase na jednu fázi. Tak se uklidni laskavě.

Mezi kombi sporákem (elektrická trouba a plynové plotýnky) a plně elektrickým sporákem je velmi podstatný rozdíl. 3 kW trouba se do běžné zásuvky připojit dá, ale čtyři plotýnky po dvou kW a tříkilowattová trouba v jedné bedně už je o něčem úplně jiném!

Počkej, najdu ti k tomu návod (datasheet) a vsadím se, že to bude mít více svorek na svorkovnici, než jen 3 (L, N, PE)

Hošíčku! Jen doufám, že nemáte elektrotechnickou kvalifikaci, protože to by byla katastrofa...

Přesně tak. Dává sem důkazy v domění, že jsou to důkazy mluvící pro něj, ale opak je pravdou. A jestli má el. kvalifikaci, tak to teda...je ale přesvědčený o svém bludu a absolutně nechápe, co mu tady říkáme. Opravdu doufám, že nemá el. kvalifikaci.

Určitě má, tu za tři hodiny z Liberce.

Tady máš návod k jedné varné desce, asi sice jiná, ale to jedno. Na straně 49 máš možnosti zapojení. Tam jasně vidíš, že do toho můžeš přivést 3fáze! A je to tak opravdu lepší, abys těch mnoho kilowatt rozdělil. 30A max. odebíraný proud je na domovní rozvod fakt hodně! Z toho obrazku snad konečně pochopíš rozdíl mezi zapojením hvězda/trojúhelník a pochopíš co znamená 230V, že to absolutně nemusí znamenat jen a pouze jednu fázi!

http://www.karma-as.cz/content/image.php...

tak zrovna tenhle , co je na něj odkaz, se připojuje buď na jednu nebo dvě fáze. Průser je, že N má dvě barvy modrou a šedou, což u šedé svádí že to patří na 3. fázi...ale to je omyl, co omyl přímo průser...páč to shoří...

chyba se vloudila, můj popois patří k odkazu http://www.nakupka.cz/vyrobek/varna-deska-karma... ...

Ty nepruď Pavle a přemýšlěj! Že "stačí" neznamená, že je to vhodné pokud je k dispozici 3f přívod! Doporučovat, aby tazatel to zapojil na jednu fázi a ostatní vodiče zaizoloval je hovadina největšího kalibru! Tak teda znova. Ten tvůj sporák má max. příkon 11kW. Pokud by to bylo celé napájené z jedné fáze, tak je to skroro těch 48A. Když se to VHODNĚJI rozdělí mezi fáze, jsou méně zatěžované vodiče.
A 400V sporák? Pokud vůbec existuje třífázová plotna (musela by mít tři topné tělesa), tak možná v nějakých profi sporácích do velkých kuchyní. V "normálním" sporáku jsou prostě dvě plotny na jednu fázi, další dvě na druhou a trouba na třetí nebo tak nějak, a všechny plotny společně na nulák. Bylo to někdy u "3f" sporáků jinak?

Už si uvědom rozdíl mezi vyloženě třífázovým spotřebičem (třeba motor, ať už je zapojený do hvězdy nebo do trojúhelníku) a mezi spotřebičem, který má několik sekcí, které je možné rozdělit na fáze. Pokud není k dispozici 3f přívod, lze ten sporák zapojit na jednu fázi. Pokud ale je k dispozici 3f přívod a ze zdi mi trčí 5ti žilový kabel, je HOVADINA to dávat na jednu fázi!

Ano pravda 11 Kw je 11 Kw , kdyz budu pocitat ze 1A je 230W pri 230V, tak na tu 1 fazu by to bylo vic, 1f. zasuvka je na 16A neboli 3700W a tudíž 11 KW je cca 3x více, takže je potreba minimálně 3x16A a to bude delat 11.1 Kw a s rezervou bysem osobne dal 3x20A, kdyby si ten chytrak narval na 1f. zasuvku jistic o hodnite - 50A, protoze to je cca 48A na 3 F, tak by nenasel asi ani zasuvku a ani ty kabely, je jasne na 100% ze je to 3 faz sporak protoze pak je to zatizeni 16A na fazi tudiz jak sem psal tak opravdu aspon 3x20A pokid nechce ten dotycny varit nad ohinkem ze zasuvky.

Dělají se na 3x230V, čili jak jsem psal já i kdosi dole, jednotlivé plotny a trouba je rozdělená na jednotlivé fáze kvůli rozložení příkonu. El. sporáky nevyužívají mezifázové (sdružené) napětí, a někdy snad využívaly? A že je něco napájené třemi fázemi ještě neznamená, že je to na 400V, ty sporáky využívají napětí mezi fází a nulákem a jsou to tři samostatné okruhy (příp. některé možná i dva), každý napájený 230V!

Znova a naposled opakuju, pokud má tazatel sporák s možností rozdělit plotny a troubu do fází (napájí se třemi fázemi, 3x230V proti nuláku), a má i 3f přívod, tak není nejmenší důvod to zapojovat všechno na jednu fázi! Naopak je velmi vhodné to rozdělit. Doba pokročila...kam pokročila? Příkon ploten je stále stejný, ať jsou třeba indukční, ty taky neberou pár miliampér. Prostě při "velkém baření a pečení" se příkon pěkně rozdělí mezi fáze a vodiče budou méně zatěžované.

No a ten odkaz na ten sporák, hochu, ty jsi asi nějaký kutil. Má to příkon 11kW! Spočítej si, jaký by bralo proud, kdyby to bylo napájené z jedné fáze! Skoro 48A! Pokud by to tedy jelo naplno, všechny plotny i trouba. Datasheet se mi hledat nechce, ale určitě to bude napájené TŘEMI fázemi! A plotny a trouba budou rozdělené do sekcí a každá sekce na jinou fázi. Chápeš rozdíl mezi tím, když je něco napájené 400V (tedy že to využívá mezifázové-sdružené napětí) a když je něco napájené 3x230V? Když to je tedy rozdělené do sekcí na samostatné fáze? A 400V není nic zastaralého, jak si ty asi myslíš.

V dnešní době mame v síti 230 V jen pro opravu

Ale jen než shoří těleso..

Ale virábaju sa a normálne. Načo trápít jednu fázu ked máš 3. Je to výhoda ked to máš na 3 fázi. Je to pekne rozložené to zataženie. Aspon nevihoríš. :)

3x230V ma mezi fazemi 400V takze muzes pouzit sporak na 400V.

to sem si presne myslel....

Když se takto ptáš, tak to fakt nech odborníkovi. Jinak 3 fáze, to je sice 3x 230V (dnes už ne 220V) proti nuláku, ale mezi fázema je 400V (mezifázové napětí je odmocnina ze tří krát 230V=398,37V, tedy 400V). A jak tu psali, takové spotřebiče se nezapojují do zásuvky, ale pevně kabelem, který přímo trčí ze zdi. Staré fárové barvy vodičů byly 2x černá a jedna hnědá, dnes je to černá, hnědá a šedá. To jsou fáze L1, L2 a L3, na svorkovnici sporáku bude napsané totéž (ještě bývají fáze označené U,V,W, ale to by se mělo používat jen u motorů, jinde to L1, L2 a L3). Modrý zapojíš do svorky označené N ve sporáku, a žlutozelený do PE nebo svorky označené symbolem zemění. Je to kovovž kryt sporáku. Ale bacha, (některé) sporáky mají možnost být zapojené na 1x230V i na třífáz., pozorně pročíst manuál. Ale raděj bych si na to někoho zavolal, pokud neplánuješ dezintegraci tchýně sporákem

Pokud bys to chtěl zapojit na jednu fázi, tak se ve sporáku projojí všechny fázové svorky, na ně se přivede černý z kabelu, N a PE je stejné, jako v případě 3 fázového připiojení. Modrý vodič-N svorka, ZŽ-PE (nebo symbol uzemění) svorka

Po zapnutí takhle zapojeného sporáku mu budou pěkně smrdět nadproudové ochrany v jističích. Ale je to jeho sporák, jeho jističe a jeho byt.

Po zapnutí takhle zapojeného sporáku, t. j. všechno na jednu fázi, vylítne hlavní jistič, (max. 25 A), který je, naštěstí, zaplombovaný. Takže pokud nekrade proud, tak smrdět nic nebude, ale hřát taky ne.

vim jak se to zapojuje. jen my šlo o to ožnačení takže proste se prodavaj bud jednofazovy ne trřifazovy sporaky.
kdyz mam doma 3x230V, tak se to vlastne muze oznacit i jako 400V

3x220V je něco jiného než 3x400V. Takovéhle rozvody také ve světě existují (nebo existovaly).

takže nemůžu použít sporák s označením 400V?
a jak má být tedy označen když mám doma 3x230V

Co je to za sporák? 400V bude myšlené to mezifázové napětí, to je normální. Ty máš doma 3x230V mezi nulákem a fázema, což je těch 400V mezi jednotlivýma fázema.

sporák teprve vybírám

3x220 už snad v ČR nikde není- pokud vím, používá se ve Francii ve fabrikách.

Celý problem je, že takto se značí druh rozvodné soustavy tj. když mám 3x400V je napětí mezi fázovými vodiči 400V ale fázové je 230V, bráno proti zemi.
A pokud tuto konvenci použiju na soustavu 3x220V mám sdružené napětí 220V tj mezi fázema, ale proti zemi mám 110V a to je určitě rozdíl.
Pokud mně paměť neplete, tak tato soustava se používala ještě v 80tých letech v Praze. Možná si někteří vzpomenou na trafa co měli doma. Amerika je známá tímto rozsahem napětí viz notesy a jejich napájení s rozsahem 110-230V. Nevýhoda je, že vodiči takové soustavy protékají značné proudy a případě sporáku s 11kW příkonem to bude proud, kterým se běžně svařuje. O průřezech vodičů ve zdi ani nemluvím.
Tak že asi tak moji milí.

hmm. pochybuju že bych tu měl 110V asi to bude tedy 3x400V(napětí k zemi 230V)

Napětí, mezi kteroukoli fází a zemí je 230 V a nazývá se napětí fázové. Napětí mezi dvojicí fází v libovolné kombinaci je 400V a nazývá se sdružené. Spotřebiče, vyžadující k práci všechny tři fáze (elektromotory), mohou být zapojeny buď do hvězdy, čili tři cívky na 230 V, nebo do trojůhelníku, kdy cívky jsou na 400 V. Sporáky jsou zapojeny vždy ,,do hvězdy", ty uvozovky jsou proto, že na rozdíl od motorů není nutno, aby se proud odebíral ze všech tří fází současně! Z výšeuvedeného platí, že sporák, na rozdíl od motoru, musí mít VŽDY zapojen kromě fázových i pracovní nulový vodič (modrý) a kostra musí být spojena zelenožlutým vodičem s ochrannou nulovo sběrnicí síťového rozváděče.

Já mám doma sporák s možností zapojit na tři, i na jednu fázi. Ty třífáz. sporáky jsou vlastně 2x230V, protože mám dojem, že topné tělesa jsou zapojené mezi nulák a fáze a jde tam o rozložení příkonu mezi jednotlivé fáze v případě "většího vaření a pečení". Mezi fázi a nulákem je 230V, mezi fázema je 400V.

jednak to není mezifázové nalětí ale sdružené ...takže fázové je fáze proti zemi nebo nuláku=230V. Sdružené napští je mezi jednotlivými fázemi =400V. Takže záleží na tom jakej je přívod do baráku. 3x230 neříká nic, to mohou být také 3 vodiče s jedné fáze....proto jsem tě odkázal na server elektrika.cz aby jsi se vyhnul těmhle dohadům...také je někdy pofiderní značení barev vodičů jdoucích ze zařízení a pak přijde i profi elektrikář a zapojí to to místo na 230V podle barev na 400V a je to v čudu....a někdy se sporáky zapojují jen na fáze dvě...

sdružené napětí=mezifázové.

Např. jedna polovina plotýnek je připojena na jednu fázi 230V, druhá polovina plotýnek na druhou fázi 230V, třetí fáze 230V napájí troubu. Tři fáze jsou použity, aby šlo sporák používat bez omezení. Při zapojení všech tří sekcí na jedinou fázi 230V může dojít k přetížení. Sporák musí být připojen na pevno bez zásuvky. Kabel a jeho vlastnosti musí splňovat podmínky pro připojení.

Přesně tak. Ale někteří (Pavel) to stále nechápou a nepochopí.

Pavel [90.181.46.xxx] | 30. 1. 2011 12:27
Hmmm, jde vidět, že jsi opravdu kutil, tak trochu znalý.
1) V zásuvce není proud, ale napětí, a těma zkoušečkama měříš NAPĚTÍ. Proud tam poteče až po uzavření obvodu.
2) Napětí mezi fází a nulákem (příp. mezi fází a PE) se měří buď voltmetrem (multimetrem) nebo vadaskou
3) Ta zkoušečka "šroubovák" je fázovka, bývá v nich častěji doutnavka, někdy i ta LEDka, a tou zjistíš vodič, který je pod napětím díky tomu, že je celá el. soustava uzemněná a ty spojíš svým tělem el. obvod fáze-fázovka-zem. Proud tebou tekoucí je mizivý, takže neublíží, ale stačí na rozsvícení doutnavky (ve fázovkách s LED jsem viděl dvě malé knoflíkové baterky).
4) Tohle je tazatelovi k ničemu, co jsi mu radil. To podle všeho zná.
5) Ať se na webech Billy nebo kde píše co chce, dle norem MUSÍ být sporák zapojený přímo kabelem, nikoli do zásuvky
6)Běžné sporáky a varné desky mají velký maximální odběr (i to, co jsi tady dal za příkald). Do jedné fáze to sice zapijit lze, ale je to KRAJNÍ případ pokud dotyčný nemá jinou možnost. Proč? Pokdu dojde na větší vaření, budou v provozu třeba tři plotny a trouba, tak 16A jistič nestačí, a 2,5 přívod k té tvojí zásuvce bude přetěžován (no, nebude, vypne jistič). PROTO JE KRAJNĚ VHODNÉ TY PLOTNY A SPORÁK ROZDĚLIT NA JEDNOTLIVÉ FÁZE, POUŽÍT TŘÍFÁZOVÝ JISTIČ A PŘÍVOD KE SPORÁKU MUSÍ BÝT VODIČI O PRŮŘEZU 4mm, protože i v tomto případě rozdělení ploten mezi fáze poteče celkový proud společným modrým vodičem.
Pokud mám sporák s možností připojit na tři fáze (ale je to 230V! Ne 400V, protože se NEVYUŽÍVÁ SDRUŽENÉ (MEZIFÁZOVÉ) NAPĚTÍ, ALE NAPĚTÍ MEZI FÁZÍ A NULÁKEM!) a mám 3f přívod, je totální kravina a krajně nevhodné ten sporák připojit na jednu fázi a zbylé vodiče zaizolovat, jak jsi tady "radil".

Čili třeba ten sporák, co jsi tady dal příklad své pravdy (ale spíš sis ji vyvrátil), může brát až 11kW, kolem těch 10kW je to u sporáků zcela normální max. odběr. Když to dám celé na jednu fázi, může to brát až skoro 48A z té jedné fáze, pokud pojede všechno naplno. Počítejme tak 40A při bežném "velkém" vaření a pečení. Pokud to rozdělím na fáze, dejme tomu na třetiny, pak to vychází na asi 13A v každé fázi, na to stačí 3f 16A jistič, a takový se i používá. Ale přívod musí být tou asi 4kou(?), protože modrým vodičem v tom kabelu teče součet těch proudů, těch 40A.

No teda pozitron, myslel jsem že si chytřejší, protože otom něco víš. Co 3fázový sttřídavý proud (vektor-nápověda)

Posun napětí u 3f se využívá u točivých strojů, u 3f transformátorů..., u sporáku jde jen a pouze o to rozdělení příkonu na jednotlivé fáze, topným tělesům ve sporáku je nějaký fázový posun zcela lhostejný. Proto bude sporák fungovat, i když zapojíš všechny plotny na jednu fázi, i když to rozdělíš na dvě fáze i na tři fáze.

pleteš hrušky s jabkama, reagoval jsem na ten "zpětný proud v modrém vodiči" neteče tudy ve stejný čas třeba 3x10 A tedy 30 A, ale podstatně méně a proto má stejný průřez jako vodiče fázzové.

Jo takhle, ty myslíš ten celkový proud. Přece když jednou fází poteče efektivní proud 13A, další taky ef. 13A, třetí taky ef. 13A, tak nulákem musí téct 3x13Aef.

mezi proudy v jednotlivých fázích je tzv fázový posun a tedy se proudy blbě řečeno v modrém vodiči nepotkají ve stejný čas a proto se nemohou sčítat. Jinak je vidět že víš očem píšeš

Dík, ty taky , no teď jsi mi nasadil brouka do hlavy. Taky jsem na to myslel, když jsem psal ten elaborát, ale pak napadl ten efektivní proud a jen jsem to sečetl. Ale je fakt, že je to blbost, "celkový" proud v nuláku bude menší...počkej, ale fungoval by pak 3f proudový chránič? Myslím že jsou i chrániče, které měří součet proudů ve fázích a nuláku. Teď jsi mně tady znejistil

http://fyzika.jreichl.com/index.php...

máš to tady, najdi si více obrázků s fázovým posunem a průběhem proudů. Mě to to kdysi taky chvilku trvalo, než jsem to pochopil. Jo, to je ta teorie, která jde ruku v ruce s praxí. To není jak si někdo myslí napojovat dráty barvu na barvu a je ze mne elektrikář

Chránič třífazový samozřejmě funguje naprosto normálně

Jo vlastně je to tak

V případě zapojení Y teče nulákem jen vyrovnávací proud rozvážené 3f soustavy, takže teoreticky okud jsou na každé fázi stejné zátěže, třeba jako u akumulačních kamen, je ten proud blízký, nebo roven nule...

Počítá se s tím i u kabelů-např.240-ka má jen 120-ku PeN..

protože je to každou chvíli někde přizeměné....tak může být slabší,

Třífázový chránič hlídá buď napětí na zelenožlutém vodiči, nebo proud, který jím (ne)protéká. Shodu proudu ve všech fázích kontrolují motorové ochrany, což je o něčem trochu jiném.

Tak to zas ne, proudový chránič nemůže hlídat napětí ani proud na/v PE vodiči. Proudový chránič hlídá jakoukoli poruchu, včetně toho, že by se váze spojila třeba s vlhkou zemí, rozlitou vodou na podlaze a podobně, protože v tom případě poteče část proudu i tou rozlitou vodou a vznine rozdíl v celkovém součtu proudů ve fázích (a nuláku). Klidně může téct jednoiu fází 1A, další 2A a třetí 0A, součotvý proud poteče nulákem. V tom je rozdíl oproti motorové ochraně, protože všemi vinutími motoru by měl téct stejný ef. proud.

Proudové chrániče:
http://www.siemens.cz/siemjetstorage/files/1862... ...

A fungovat to bude, i kdyby nulákem netekl žádný proud. Prostě proudový chránič, ať je jedno nebo třífázový, měří součet proudů ve fázích a v nuláku (a viz. to PDFko, může pro kontrolu rozpojení měřit i napětí fází). Motorová ochrana je něco zcela jiného.

Pro méně znalé polopatě- Proudový chránič se používá v soustavě TNS, tedy 3,nebo 5 drátů a funguje tak že u jednofázového obvodu pro příklad elektrika vleze černým drátem do žárovky a modrým vyleze, protože někde v elektrárně se musí uzavřít okruh, jinak by netekl proud, že, no a pokud se vrací méně než tam vlezlo, tak je něco špatně a chránič to zjistí (rozdíl proudů) s vodičem PE to nemá nic společného.

To řekni Krakonošovi

Tohle dohadování nemá cenu, každy se tady chvástá jak tomu rozumí, ale nezná tyhle různé základní věci. Ono je totiž u elektriky problém, že může něco vyhořet, případně někoho zabít, což třeba když práci zfušuje instalatér, tak méte nakřivo kohoutek, nebo vám někde vyteče voda, ale nejsou to tak závažné důsledky jako u té obyčejné elektriky. Tohle by si lidi kteří chcou do elektriky vrtat -fušovat a radit ostatním měli uvědomit.

Hehehe, kuře chce učit slepici, jak snášet vajíčka! Kuře, nastuduj si pořádně vše o třífázovém proudu a pak teprve něco plácej! A hlavně si uvědom, že existují spotřebiče, které se sice připojují do třífázových zásuvek, ale jsou jednofázové, a aby toho nebylo málo, dají se i přepínat na 230 V (jedna z fází/pracovní nulák) nebo 400V (libovolná fáze proti libovolné fázi) A teď mi laskavě vysvětli, jak ten ,,tvůj" chránič pozná, že je spotřebič v pořádku, když při odběru 230 V jde proud jen jednou fází a nulákem zpět a při odběru 400 V jde proud dvěma fázemi a třetí fází a nulákem nejde nic!

správně..

Přesně tak. Proudový chránič hlídá jakýkoli rezidální proud. Měl by vypnout i třeba pokud se spojí nulák s PE, nebo pokud se nulák dotkne té mkré podlahy, ne jen fáze. Prostě kdykoli, kdy část proudu "odteče" jinam, než zpátky do trafa "přímou cestou" drátama (kterýma má odtéct). PE přes chránič jít nesmí a i 3f chránič měří celkový součet ve fázocých vodičích a N.

Omyl, příteli! Třífázový chránič naopak NESMÍ a to si zapiš důkladně za uši, reagovat na rozdíly proudů v jednotlivých fázích, protože jakákoli třífázová zásuvka MUSÍ umožnit odběr proudu z jenom jedné, nebo ze dvou fází ze tří! Ony totiž existují spotřebiče, např. svařovací transformátory, které jsou jednofázové a mají primární vinutí přepínatelné na 230, nebo 400 V přičemž pracovní proud může být až 25 A! Pokud by to, co tvrdíš, byla pravda, nebylo by možné takovýto spotřebič vůbec provozovat! Jenže takovéto transformátory, dokonce označené značkou ESČ, běžně prodávají v každém Bau hausu (maxu)! Na fázovou nesymetrii naopak MUSÍ reagovat tzv. spouštěče, nebo motorové ochrany, ale to jsou přístroje, které se předřazují před konkrétní motor, s nímž jsou spojeny pevným přívodem a vyrábějí se motorům ,,na míru".

Ne, v takovém případě poteče nulákem nula nula nic! Jenže u sporáku by to byla dost velká náhoda. Něco jiného jsou akumulační kamna, nebo elektromotor. Pozitrone, zkus si něco nastudovat o tom, jak třífázový proud vzniká a jak je to u něj s fázovými posuvy. Ono totiž v každém okamžiku je v každé fázi jiné napětí, jinak by nevzniklo točivé pole a motory by se netočily.

Vždyť o tom jsem mluvil, když jsem psal, že u sporáku se nevyužívá fázovch posunů mezi fázemi, ale je to jen čistě z důvodu rozdělení příkonu mezi fáze.

Na vektory a ostatní vyšší matematiku klidně zapomeň, protože sporák je čistě ohmická záležitost a navíc nejde o třífázový, ale tři různé jednofázové odběry! Klidně se může stát, že z jedné, nebo dvou fází nebude vůbec odebírán výkon!

Když do 3-f sporáku připojenýho 5x1,5 pustíš 3x stejnou fázi,hřát bude všechno, ale shoří N,protože skrz něj poteče součet proudů. Když normálně 3 fáze, poteče jen vyrovnávací proud, který je roven maximálně proudu nejvíc zatížený fáze,protože proudy se sečtou vektorově-jsou posunuty proti sobě navzájem bez ohledu na to,jak je posunuto I proti U. Nejjednodušeji se to vyzkouší obyčejným ampérmetrem na modrým drátu-pokud bude ve všech fázích stejný odběr,ukáže 0. Stejnou hodnotu musí ukázat ,pokud ho cvaknem na všechny fáze.

Ach jo...
Je šumafuk jakou impedanci představuje spotřebič! Pokud třífázově připojený spotřebič "použije" jednu fázi, pak pracovním nulovým vodičem se uzavře okruh a podle charakteru impedance je též i "vracející" se proud. Jakmile se "přidá" druhá či všechny, pak proud pracovním nulovým vodičem je dán vektorovým součtem počítajícím s vektorovým posuvem oněch fází!

Ty tři fáze jsou již vektorově posunuty "od výroby"...

To je pravda, já jsem si prve neuvědomil (za což se teda fakt stydím), ale je to tak. Nulákem poteče jen vyrovnávací proud a jedno jaké povahy je impedance, teoreticky může mít až hodnotu nula A.

Ve skutečnosti je to vektorový součet fází s pousunem 120 stupňů, tj více či spíš méně úplná hvězda.

Šmarijááá, tohle je zase téma. Pro elektrický sporák má každý normální člověk nachystaný třífázový přívod cca 16 A dle návodu ke sporáku, To jestli jede na dvě fáze, nebo na jednu nebo na D/Y, nebo třeba na tři, je věc výrobce sporáku a konkrétního vnitřního zapojení.

zrejme jste si delali sami elektriku anebo ji delal ,,znamy" ja bych to tam nedaval, pokud to nema byt sporak pro celou zavodni jidelnu ! kdyztak prodluzovackou z jine 230 V zasuvky, jen jde o Ampery, ale ono to pujde, zvlaste pokud to bude moderni sporak, doma jsme meli hodne dlouho konvici, mikrovlnku, tv-crt + dvd a sporak
na jednu zasuvku, jeden okruh (a mozna na ten jisti jeste sla lednice, ale nejsem si jisty)
a jistic to vahazovalo (a vyhazuje i dnes) jen semtam kvuli mikrovlnce,
jinak se sice namate ceho bat, sam jsem dostal 2X zasah el proudem
(+ pak dobrovolne na soustredeni Teaser, coz se nepocita) ale jistota je jistota - zvlaste pokud to (predpokladam) neni poradne provereno revizorem

Zásah filmovou upoutávkou, to asi muselo bolet. Patrně ale máte na mysli Taser. Ten tady zkoušela pouze jedna státní organizace, vy u ní pracujete?

Ježíšmarjá to je věta. Připadá mi jako první (poslední?) projev člověka, který se rukou držel vodovodní trubky a čelem se dotkl jím nainstalovaného elektrického sporáku.

Revizorem z vlaku nebo z tramvaje? Já bych spíš doporučoval revizáka.

Ahoj můžete mi poradit jak zapojit el.sporák Beko.
Jsem naprostý laik a přítel bohužel taky.
Máme šnůru která ma 5 drátků, bohužel nejsem doma tak si nemůžu vybavit všechny barvy drátků.

Tady mám odkaz na sporák kde jsou jaké si tabulky jak zapojit str. 5 http://files.nakupka.cz/elektro/eb-71170.pdf...
Ale stejně to nějak nechápem hlavně já.

Můžete mi prosím poradit ? Moooc děkuji

Rada jediná - nechat sporák připojit kvalifikovaným elektrikářem. Ostatně v návodu k použití je to zmiňováno.

Ano ja vím.

Už sem volala elektrikáří ale může až za týden. A tak dlouho se mi nechce čekat.
No asi budu muset počkat , hold budou studená jídla

Maas tam draty
Cerny, hnedy, sedy, modry, zlutozeleny.
Ted zalezi jak mas provedenou elektroinstalaci jestli v siti TN-C nebo TN-S.
Ono to je celekm jedno v kazde siti to pojede skoda ze jen na jednu je to urceno(doporuceni vyrobce-poruseni=neuznani reklamace=koupeni dalsi nove desky za svoje penize)
Doporuceni pokud nejsi doktor nikoho neoperuj, pokud nejsi elektrikar nesahej na draty.
V kazdem pripade doporucuji nechat si vystavit fakturu na odborne zapojeni.

A jeste jedna perlicka, Pokud je dum/byt pojisten. Chce pri vyhoreni domu/bytu od elektroinstaalce pojistovna videt revizní zprávu(platnost zpravy je 5let). Doporucuji se na toto zeptat toho elektrikare. To obdobne plati pro komin, hromosvod atd. (neber to jako ztraseni jen informaci)

Plně souhlasím s tím, že odborné práce by měl dělat odborník. Ale pokud je vaše situace taková, že nemáte jinou možnost si uvařit jídlo, tak by neměl být až tak velký problém provizorně zprovoznit alespoň nějaký vařič. Pokud máte nějakého přítele a ten se v tom nevyzná, dejte mu kopačky (čím víc pruhů, tím víc adidas a pořiďte si schopnějšího.

L1 - Cerny
L2 - hnedy
L3 - sedy
N - modry
PE - zlutozeleny

L1-hnědý, L2-černý, L3-šedý. Alespon u většiny RZ.

kostitras777 - při vší úctě - kdyby jsi tady týden nemudroval, a použil ihned radu od
sádra [90.183.71.xxx] | 29. 1. 2011 16:41
Určitě máš 3x400V a nech si poradit a připojit odborníkem.
Tak už jsi dneska vařil.
Takhle jedinej guláš nemáš na plotně, ale v hlavě.
Elektrika není sranda, blbě zapojíš, něco vyhoří, a Pojišťovna potom odpojí tebe - od vyplacení škody.

Zjistuji zajimavou vec dve faze jsou spojene u topne spiraly do sebe jakoby paralelne u sporaku. Topna spirala ma jen dve pripojeni ten druhy drat je nulak. Obcas zkouseckou sviti paklize sviti svetlo v troube ale zajimave je kdyz nesviti to jest zapina se jen ta spirala tak mezi nulakem v jednom bode a dvema zdruzenymi fazemi v druhem bode je rovnez cca 400 V. Takze ne jenom mezi fazemi je 400 V ale i takto spojenim dvou fazi zatez spirala nebo nezapojeno oproti PE je cca 400 V. Neni to tak spravne? Asi je. Vlivem toho fazoveho posunu je na nulaku pak napeti a jelikoz jsou ty faze spojene tak na te druhe fazi jak je to fazove posunute tak proto je to jako mezi 2 fazemi to napeti. A jestli muzu poprosit jeste jednou o ten vzorec nekde to tady zaznelo ale nepresne pochopitelne jak vlastne faze oproti fazi da 400 V drive 360V diky zmene napeti v jedne fazi na 230 V. Tak aby to slo zadat treba do kalkulacky.Diky. Relativne s elektrinou umim. Noo s 1 fazi.

Jeste doplnek topna spirala je asi prerusena asi je vadna a je studena proto zkouseckou nesviti na PE vodici nulaku pri zapnuti jen teto spiraly nulakem tedy nic netece. Ale napeti je tam zjistene cca 400 V. Dve faze na jednom bode a nulak na druhem. Pred par dny jeste 12 let fungovala. Jak toto napeti vznikne nejak souctem dvou krivek stridaveho proudu v nejvetsim maxu jedne k druhe, takze kdyz krivka u jednoho proudu je na 230 V max ampitudy a druha je kde. A kde druha faze v danem bode kdyz je jedna v bode 0. Pak druha muze byt pouze na max asi stridavy merak meri jen max. hodnoty proto vlastne nelita hodnota do plusu a minusu. Asi zmeri u jedne faze max 230V a u druhe uroven max 170 V jako nejvyssi u obou ve stejnem okamziku a pak toto i na opacne polovine aby sedelo to 400 V zhruba. Dik.

jsi asi dorý nemehlo, pro pořádek vyhledej nějakýho šikovnýho elektrikáře, který ti to připojí a nehrab se do věcí kterým0 nerozumíš

Nevím jak zapojit el. sporák, který má 5 vodičů? doma mám jen 4 vodiče, nemám světle modý vodič . poraďte děkuji

k čemu slouží světlemodrý vodič ?

Dříve byli rozvody pen a ne pe+n jak je tomu ted. svetle modry vodis mas lajcky receno v zeleno zlutem... dnes se pouziva modrý střední vodič N +žlutozelený PE. Dříve byl jen žlutozelený který se používal pro oba tyto pokud máš 4vodiče a potřebuješ 5 tak z jednoho zelenožlutého uděláš klemou modrý a zemnící. Ale nefunguje proudový chránič

Zdravím, chtěl jsem se také zeptat. Bylo by možné takovéto zapojení trouby a sklokeramické desky do jednoho jističe, když počítám s tím, že mi nikdy nepojede všechno naplno?hnědý - 1. fáze pro desku a troubučerný - 2. fáze jen pro deskušedý - 3. fáze jen pro deskužlutozelený - pro desku i troubumodrý - pro desku i troubuJistič bych použil 400V/20A. Díky za odpověď

Doporučuji se obrátit na odbornou firmu.http://www.elektrikar-praha.eu

no jasně to dá rozum . Máš 3 fáze a stále 1 nulu . Ave