32bit Windows a 4GB RAM

Dobrý den,
rád bych si jen ověřil, že nebude možné provozovat nové grafické karty 4870X2 s 2GB RAM v režimu CrossFire pod 32-bitovými Windows XP.

Jestli jsem správně pochopil, tak Windows adresuje paměť všech zařízení, takže v tomto případě by kompletní adresný prostor obsadily grafické karty?

Je-li tomu tak a v počítači by byla jen jedna grafická karta s 2GB mělo by teoreticky stačit dalších 2GB RAM, ale vzhledem k tomu, že počítač má i jiný hardware byly by tyto 2GB ještě sníženy tak o 250 - 500MB na 1,5GB. Je tedy vůbec rozumné provozovat 4870X2 pod 32-bit Windows (XP/Vista)?

Odpovědi na otázku

Tohle plati jenom kdyz mas vice nez 3 GB RAM. Pokud si na desce obsadis maximalne 3 GB, tak je uvidis vzdy cele (minis par MB).

Nechápu...

Mám-li v PC 4GB RAM a obsadím jej grafickou kartou s 512MB RAM, tak mám k dispozici cca 3,5GB. Dám-li tam graf. kartu s 1GB RAM tak mám k dispozici cca 3GB. Ale dám-li tam graf. kartu s 2GB RAM tak mám stále k dispozici cca 3GB? A dám-li tam dvě graf. karty do Crossfire, které mají v součtu 4GB RAM, tak mám stále k dispozici cca 3GB?

Mas 4 GB pameti, karta ma 512 MB - muzes vyuzit 3,5 GB pameti.
Mas 4 GB pameti, karta ma 1 GB - muzes vyuzit 3 GB.

ale

Mas 3 GB pameti, karta ma kline 2 GB - muzes stale vyuzit 3 GB.

A tohle tvrzeni vychazi z ceho?

Je to pravda- pokud bude mit 4GB RAM na 32bit a 512 MB kartu, ukaze se mu 3.5GB. Ale kdyz bude mit napr 3.9 GB RAM, tak se mu ukaze 3.9GB RAM.

a karta muze mit klidne 16GB.

Jakych 3.9 GB? O cem to najednou mluvis?

? Ja se ptam na to, jak je to s tou dvougigovou graf. kartou.

Ja myslim ze omezeni 32bit win je jen u operacni pameti pamet co ma graficka karta tak na tu to snad nema vliv

4 GB je omezeni fyzickeho adrsniho prostoru. K vic fyzicke pameti nemuze pocitac(teda windows pocitac) pristupovat. Co ale nevim je, jestli muze procesor pristupovat k pameti graficke karty. Pokud by tomu tak bylo, pak by znamenalo pouziti dvougigove karty ani ne dvougigovy limit RAM.

... sorry, ale tenhle komentář nechápu ...

Z pravdy.

RAM paměť na grafické kartě se přece do toho limitu který může 32bit WinXP adresovat napočítá. Mícháte jablka a hrušky

Ja teda nevim, ale vsude ctu, ze pamet graf. karty se mapuje na fyzicky adresni prostor procesoru.

To je blbost. Predstav si kdyby na 32b 4GB RAM byla 16GB karta. Kolik by zbylo pameti? -12GB?

A to co jste nahore nepochopily - Rekenme ze nejaky vyrobce pameti udela dualkit po 1 970.5MB RAM (Celkem 3.9GB RAM). V tom pripade uvidis v systemu 3.9GB. Ale jestli do 32b systemu das 4.0GB ram uvidis ~3.5G RAM. Skoda, ze to nikdo nedela

A na zaklade ceho vzniklo toto tvrzeni?

Na zaklade ravdy, nic nez pravdy a jenom ciste pravdy!

A je ta cista pravda a nic nez pravda nekde popsana a zduvodnena?

Jo. Dva posty nad timhle.

Ja mam desku od MSI K9N bez integrovane grafiky a je divna, dam do ni 2,5GB napise 2,5GB a jedu, dam do ni 3GB nebo 4GB nebo 4,5GB nebo 5GB, tak mi to napise 2,98GB a do 5minut stuhne PC.

Bud vadna deska (>reklamace) nebo blben navrhnuta deska, nebo nejspis problem s ovladaci. Taky by mohl byt problem s pametmi nebo se zdrojem.

Pametova karta se pripoji jako mass storage device a pristupuje se k ni stejne, jako k pevnemu disku. Tam se rezervuje pamet jenom pro cteci a zapisovaci buffery.

Myslel jsem grafickou kartu samozrejme... Sis to moh domyslet, chytraku.

32bit OS limituje pouziti pameti na 3,5GB (+/-)
to kolik ma graficka karta nehraje roli.

Klidne muzete mit 4GB RAM v pc a k tomu 2GB grafickou kartu - system si ukroji pouze fyzickou operacni pamet na 3,5GB a 2GB z GPU bude vyuzivat napriklad pro narocne hry, renderovani, zpracovani vizualnich del.

Problem je ovsem u sdilene graficke karty tj. On-Board - tato grafika cerpa RAM z operacni pameti.
Problem je treba v notebooku - kde mate 4GB ram - OS 32bit adresuje jen 3,5GB a v pripade zateze na grafickou kartu si grafika ukroji potrebny kus z volne RAM pameti.

Takze renderujete neco - grafika potrebuje 1GB pameti tu ukroji z 3,5GB - pro system tedy zbyva 2,5GB - system si ukroji pro svuj beh 1GB v zatezi - volnych zbyde tedy 1,5GB - pritom stale facha SWAP soubor.

Takze k dispozici pri 4GB ram vdy budete mit dostatek OP. Nejlepsi je vsak pokud GPU ma svoji vlastni pamet a necerpa tak z OP

pamet graficke kary nesouvisi s pameti ram snad jen kdysi davno slo nastavit AGP aparature size a to znamenalo ze pri nedostatku pameti ukroji neco z ram. Dnes jedine grafiky co poziraji ram sou integrovane a ty co maji hyper memory nebo turbo cache.

to je to co jsem napsal akorad prezvykane

Použij 3 GB paměti.

Tam je režie spojená s MMIO cca 1 MB.

Toho si ani nevšimneš.

Ale u 4 a víc GB nainstalované paměti v 32-bitovém OS je už ta režie obrovská

Tak,tak má pravdu.Osobne mám v PC 3GB a molo by písať pri štarte 3072MB no píše len 3008MB.

hehehe...to je moc...ako neviem kto by si daval 4870 X2 CrossFire a 2 GB ram na X86 os!!!! myslim ze keby som chcel viuzit uplny potencial tychto dvoch dvojjadrovich karticek tak urcite si system neosadim 2 GB ram a urcote si nedam X86 sistem...taka vista ultimate X64 by bola good.

Vzdyt uz jsem si rekli, ze pamet grafiky, pamet systemu neubira. Ale do pocitace na hry jednoznacne 8GB RAM. Uz jenom kvuli tomu ze 64 bit verze her muzou vyuzit vice pameti, ale paradoxne i 32bit, na 32b systemu vyuziji 2GB (coz nekterym hram nemusi stacit), na 64b muzou vyuzit az 4GB.

A zapomnel jsem dopsat Vista x64...

Co je: "X86 "sistem""?
Platforma IBM PC je stále x86 kompatibilní, případně x86 + rozšiřující instrukční sada AMD 64 (i Intel).

Na skutečných 64 bitových procesorem od Redmondu může běžet maximálně potomek Xenixu, nikoliv řada NT, tedy ani Vista HAF jakékoliv verze.