» Poradna » Počítačové sítě

300m ethernetu

Dobrý den, potřebuji propojit cca 300m vzdálené počítače ethernetem, je to možné a za jakých okolností? Děkuji

Odpovědi na otázku

Norma hovori, ze to ide za definovanej chybovosti linky do 100m. Mam odskusane, ze to funguje este na 180m. Ci to pojde na 300m neviem. Odskusaj a daj vediet. Celkom by ma to zaujimalo.

Asi nebude. Zkoušel jsem celé klubko 305m a nic. I když ono klubko stočené v krabici má taky trochu jiné vlastnosti než kabel natažený..ale fungovat to asi nebude. Ideálně v půlce rozstřihnout a přes pasivní poe tam poslat napětí pro nějaký malý switch.

Ani tych 180m nejde bez problemov. Je potrebne najst take LAN karty s ktorymi to funguje.

A hlavně potřebuješ pořádný kvalitní kabel a případně přepnout na 10Mbps.

Kvalitny kabel ano. Je potrebny co najvacsi prierez zil. 10Mbps nieje nutnost, dokonca to moze byt horsie ako na 100Mbps.

Záleží na podmínkách: Pokud dáš možnost dát co 100M napájený switch, tak to půjde metalikou. POE na 100m nepůjde, budou velké ztráty ve vedení.Při přímé viditelnosti by šel bezdrát, 2x vnější rádio se směrovou anténou, napájení POE z domu. Cena záleží na požadované rychlosti.Jinak ti zbude jen zakopat optiku a na oba konce převodník. Cena kupodivu nemusí být vyšší než u kvalitního bezdrátu.

"Cena kupodivu nemusí být vyšší než u kvalitního bezdrátu" - to je pravda, ale jen pokud počítáš pouze cenu materiálu a výkop provedený vlastníma tlapama. Jinak se i při nejnižší taxe 100 Kč za metr výkopu dost prohneš. A to nemluvím o povoleních nutných k uložení optiky do země...

Jestli tam položí metaliku či optiku, tak "výkopově" je náklad stejný. Stejně papíry. Cena optiky není význačně dražší, než u metaliky, u větších vzdáleností to vyjde jednodušeji a dokonce levněji.

Jenže řeč byla o bezdrátu...

Řeč byla také o zakopané optice.

Tak ještě jednou cituji pro pomalu chápající: "Jinak ti zbude jen zakopat optiku a na oba konce převodník. Cena kupodivu nemusí být vyšší než u kvalitního bezdrátu". Proč do toho motáš zakopanou metaliku, když jsem se o ni a ani já ani VXiQ vůbec nezmínili. Řeč byla o srovnání ceny bezdrátu a optiky. A já jsem jen konstatoval, že cena optiky bude v případě započítání všech nákladů vyšší. Nic víc, nic míň.

Čteš jen konec."Pokud dáš možnost dát co 100M napájený switch, tak to půjde metalikou".A ta metalika by šla půl metru nad zemí?Provozovat metaliku mezi budovami je problém, ať je v zemi, nebo nedejpámbu vzduchem. Před bouřkou to generuje zajímavé efekty. Optika je jistota, tedy pokud se to nenatáhne tak blbě, jako v Gruzii (viz babka s pilkou). U nás máme též milovníky barevných kovů, kteří nepoznají kabel a pro jistotu klofnou všechno. Dráhy by mohly vyprávět. Mikrovlny jsou vždy až poslední možnost. Pokud chce člověk mít jistotu, tak platí ČTÚ za pronájem kmitočtu. Pokud chce ušetřit, tak neplatí, používá sdílené pásmo a modlí se, aby někdo v sousedství neudělal to samé.

Zalezi pro jaky je to ucel, pokud je to do firmy tak bych se na metaliku vykaslal a dal tam optiku. Pro prevedeni z metaliky staci na obou stranach dat media convertor coz je cca krabicka za 2k+ .

Vše záleží na podmínkách. Kabel je do 100m (resp. 90 dle normy) , tedy tři úseky za sebou oddělené switchi. PoE napájené switche existují, zdali to bude chodit na plnou délku nevím, ale mělo by (802.11af).Nebo optika - jakákoli, 300m žádný problém.Nebo WiFispoj v pásmu 5GHz (něco jako Airmax 5 nebo UBNT ) , na 300m žádný problém, ale musí to být nerušené ( mezi paneláky zapomeň) a tempo bude 50-100Mbit dle zařízení. Simplex, nikoli duplex.Nebo nějaké shdsl/dsl/autx apod modemy po dvoudrátu apod.Požadované tempo, podmínky okolí, kde to bude, co tam je a lze natahat, cena apod je třeba upřesnit, jinak jde jen o školní cvičení na téma "čím by se to asi tak dalo propojit".

Jenom bych připodotkl, že čeština má zavedený termín "rychlost"...

OK, sorry , měl tam být termín rychlost.

Simplex by mu byl k ničemu.Myslíte half duplex.

Jaj, rozjela se tady trochu diskuze... :D No, potřeboval bych něco s nízkými náklady, je to přesně 275m, stačí mi cca 10Mbitů, našel jsem si 305m klubko (nestíněný... !) za 720 Kč, ale nejspíš bude problém s tím (ne)stíněním... Je možnost omotat celej kabel alobalem jakožto DIY stínění? Jak by to bylo účinný? I tak by bylo potřeba tam hodit switche?cituji:"Asi nebude. Zkoušel jsem celé klubko 305m a nic.I když ono klubko stočené v krabici má taky trochu jiné vlastnosti než kabel natažený..ale fungovat to asi nebude. Ideálně v půlce rozstřihnout a přes pasivní poe tam poslat napětí pro nějaký malý switch."Takže jeden switch by stačil? Díky za odpovědi :D

A už z důvodu nízkých nákladů a nízkých požadavků na rychlost asi zavrhuji optiku... :´( :D

A kudy to vlastně potáhneš? Pokud to má chvíli fungovat, tak rozhodně nepočítej s tím, že koupíš klubko levného kabelu a hodíš ho na zem, do země nebo ho navěsíš na sloupy. Ten ti ve venkovních podmínkách hodně rychle odejde.Ve výsledku tě možná nejlevněji vyjde ta wifi. Tedy pokud nemáš zarušeno a máš přímou viditelnost.

Počítal jsem tak nějak se zakopáním pod zem... Přímá viditelnost --> možná že i jo...

Předpokládám, že se po celé trase jedná o tvůj pozemek, takže papírování nechme stranou. Pokud by to bylo v zemi, musel bys to dát alespoň do nějaké chráničky nebo koupit rovnou kabel do země (obyčejný + chránička vyjde nejspíš levněji). Náklady na výkop předpokládám také neřešíš, protože to hodláš dát jen těsně pod trávu a vykopeš si to sám.Takže si vyber:a) Wifi - omezená rychlost, možnost rušení, poměrně levné řešeníb) Zakopaný UTP v chráničce + jeden až dva switche ve vodotěsných krabicích - Vyšší rychlost, spolehlivější, ale cenově dražší (a pokud by se započítaly i výkopové práce, tak extrémně dražší).c) Zakopaná optika v chráničce - rychlost 1000Mb/s, odolnější než běžný kabel, cena o něco vyšší než u kabelu (a pokud by se započítaly i výkopové práce, tak opět extrémně dražší).Pokud zohledníš výkopové práce, je rozdíl mezi kabelem a optikou zanedbatelný a pro kabel není žádný důvod. Ale pokud ti stačí opravdu jen základní rychlost 10Mb/s (opravdu to stačí?), tak bych volil a). Být to na mě, volím C), protože 1Gb/s beru jako základ.

K rozdílu ceny mezi metalikou a optikou musíte ještě připočítat zafouknutí do trubky a hlavně navaření konektoru. Pokud by si to tazatel chtěl udělat sám, tak jistě přes 3000 Kč za půjčení svářečky a zafukovačky - u metaliky by těch 100 m provázku mohl zvládnout kompresor a vysavač, ale nikdy jsem neměl možnost to vyzkoušet.

Jen dodám, že určitě souhlasím s optikou už jen z toho důvodu, že odpadají nějaké extendery či switche na trase.

Mne 3000 za takúto vec nepríde ako extrémna suma (ako číslo, nie, že viem čo to stojí)

Ono to bude spíše dražší, a také to vyžaduje nějakou praxi. Většina z nás by si to raději nechala udělat, což cenu ještě znásobí. Optický kabel samotný by byl asi i levnější než metalika, ale cenu navýší právě práce, případně síťové prvky.

U nás ISP (od garážového ISP má poriadne ďaleko) to na dedine rieši s SXT Lite 5. Nestojí 3000 Kč, ale dosah slušný a ide na 5 GHz, v noci púšťajú 48 Mb/s (limit neviem), ale na druhej strane je asi 3m antena a čo je tam za HW nemám tušenia

Aby nedošlo k omylu - vše co jsem psal se týkalo nákladů na zřízení optického vs metalického propoje.

Ja som chcel vedieť názor na takéto riešenie

Díky za rozepsaní se, opravdu mi stačí 10Mbit, už jen proto že můj net je stejně jen 8/0.75 Mbit, takže to je v poho, tady jde jen o to propojení dvou PC... Nejspíš bude opravdu nejlepší možností a) + když si vyrobím antény typu Yagi - http://www.ms-free.net/anteny.html , bude to stačit... Díky

lne pre extra nizke naklady sa hodi wifi s co najlacnejsimi kartami zz 200 korun/ks + podomacky vyrobene smerove anteny a pofici to minimalne 10Mbps. Lacnejsie ako klbko 305m LAN kabla a neistota ci vobec nieco pojde. A je to vybavene.

Jak jako s co nejlevnějšími kartami? Myslel jsem koupit za 350 router s odnímatelnou anténou, připojit tam směrovku, vytáhnout z okna a hotovo... V cílovým PC už wifi karta je... Vzduchem to je 220m, kabelem 275m... Jak hodně by vadilo mít v cestě jeden dům (na tu wifi)?

Naco router ked mas v pocitaci wifi kartu? Chces to super lacne nie?

Na jedné straně je router, který má integrovanou anténu, kde bych také nechtěl narušovat normální provoz wifi, takže jsem přemýšlel o tom dalším routeru, napojit na něj směrovku a hotovo... Nebo bych musel mít na obou stranách anténu?

Jasne, ze na obidvoch stranach. Anteny vystrcis von z okna oproti sebe na nejakej tyci/metle a mozes prenasat o106. Pocitac moze mat aj 10 wifi kariet nielen jednu, tudiz jedna moze ist na router a druha moze ist po vonku k tebe.

Jj, díky. http://www.ms-free.net/anteny.htmlviz zde, když si vyrobím 2 Yaginy a koupím wifi kartu do jednoho ze dvou pc (v jednom už je), mělo by to tedy jít že? :D

Doporucujem ten Quad, alebo BiQuad. Je to super jednoduche na vyrobenie a su s tym velmi dobre vysledky. Pouzivam Quad 8 rokov na vzdialenost 20m, cez tri steny a rychlost mam maximalnu aku dokaze karta, t.j. 150Mbps. Kartu doporucujem nejaku USB s konektorom na ext.antenu, ale aj PCI z bazosa vyhovie.

Do toho druhého PC také musíš dát jinou anténu. Ten základní klacík ti sice přijme signál ze směrovky, ale zpátky už nic nedorazí. U té překážky záleží, jak je velká.

viz: Na jedné straně je router, který má integrovanou anténu, kde bych také nechtěl narušovat normální provoz wifi, takže jsem přemýšlel o tom dalším routeru, napojit na něj směrovku a hotovo... Nebo bych musel mít na obou stranách anténu?

720,-Kč za 305m, tak to bude sotva ocelový poměděný drát a celkově nejlevnější šunt.Normální jedinec by volil optiku už kvůli potenciálu mezi dvěma místy. Ty "nízké" náklady se pěkně prodraží, jen tak dál.

Ano, možná že to bude nejlevnější šunt, s tím bych souhlasil, ale já potřebuju ty dva pc propojit cca na rok, pak to stejně všechno půjde pryč, proto se nechci pouštět do optiky... to bych se teprv nedoplatil... Navíc jak už jsem výše zmiňoval, nepotřebuju žádný extra potenciál, stačí mi 10Mbps a těch 10Gbps, který poskytne optika, opravdu nevyužiju... Jinak od káblu se odstoupilo, nejspíš pudu do bezdrátu, jak mi výše poradil West70, za což mu velice děkuji.Proč by se ty nízké náklady měly prodražit?? :D

Protože je za ty peníze tak akorát kabel CCA, čili poměděná ocel či hliník. Má to neskutečné ztráty, lze použít na krátké vzdálenosti s malou životností a velkou nespolehlivostí (hliník v konektorech teče). Prodraží se ti to proto, protože kabel natáhneš, nakonektoruješ, chvilku možná používáš, několikrát opravíš, smotáš a koupíš normální celoměděný kabel.

Je libo trochu matematiky?Vypocet signalu na vzdialenost 300m (predpoklad priamej viditelnosti anten)- anteny Quad zisk ~12dBi- utlm prostredia na vzd.300m/2.4GHz 90dB- Max povoleny vyzarovaci vykon EIRP 20dBmSignal na druhej strane = Vys.vykon - utlm prostredia + zisk anteny == 20-90+12=-58dBm11n karty maju typicku citlivost pre max.rychlost okolo -65dBm, t.j. malo by ti to fungovat max.rychlostou aspon 65Mbps. Je ovsem potrebne pocitat so zvlastnymi javmi ako su odrazy signalu od predmetov (ludia, auta, kamiony, autobusy, domy...). Tieto javy rychlost znizuju vlivom interferencii. Za takychto okolnosti rychlost dost casto kolise od nejakej takmer minimalnej az po maximalnu.Spojenie cez nejaky dom je problematicke aj keby si nejaky signal chytil. Vadia pohybujuce sa predmety v tom dome (ludia).

OK, díky, nejjednodušší co bude to asi vyzkoušet... Zkusím vyrobit ty antény, jednu další wifi kartu sem doma vyhrabal, tudíž není co ztratit :D

Pokud to mas na rok, tak bych nevahal a zainvestoval do ubiqiti, pokud nemas vyslovene prekazku, pres kterou nevidis na druhy bod, slo by dat body aby na sebe videly a zbytek dotahat metalikou. Nevim jak to mas. vyhoda tohotoje, ze za rok, jak vse pujde pryc uz s optikou udelas maloco, netaliku neodneses do srotu,ale Wifi body muzes vyuzit nekde jinde,pripadne prodat. Zapremyslej nad tim. a das do toho cca2tis, s praci, pokud ma nekdo kleste za 2kila pripadne ti je na obcanku nekdo pujci.

Výše jsem psal, že mám omezený rozpočet, ale nápad je to každopádně zajímavý, díky za tip.

https://m.alza.cz/tp-link-cpe210-d2427719.htmKoupis 2 mas 3tis. Drat ethernet za 700 je blbost. Pouzitelny venkovni a mozna dobre stineny mas za 2600 plus chranicku a vykop a meziclen. Optika je sice lacina, ale musis mit dva mediaconvertory na prevod na lan plus opet prace a vykop. Takze to wifi je paradoxne nejlepsi reseni. S tim ze dobudoucna urcite vyuzijes.

Jj, ten drát byl blbost... Optika je taky moc drahá, tak jako AP za 3k... Je to jen na soukromé účely, wifi karty na obou pc mám, takže nejjednodušší (a hlavně nejlevnější) bude si vyrobit 2 směrovky a hotovo... :D

http://www.suntech.cz/produkt/152884-maxlink-pa... nic nedelej. Kup toto kazdy ty 350 je schopen dat, vyrobite neco co nema spravny zisk, utlum, nebude dobrestinena a muzes delat znova. a budes rat ze ti to neodpali kartu.

To ":D" zjevně vyjadřuje váš mentální stav, nemá tedy cenu ztrácet čas.

:D :D :D :D jsem retard :D :D :D Jak jste to uhodl? :D :DNe, a teď vážně. Vy budete asi pořádně zarytý pesimista.... Jaký normální jedinec by se bránil troše smíchu? Tohle není žádná firemní diskuze... Řekněme, že jsem idiot

Ne.... :D Trochu se mi před klávesnici dostal jeden nejmenovaný vtipálek (Ondra Kulhavý), takže začněme znova:Řekněme, že jsem chtěl trochu odlehčit konverzaci. Tak. Nevím proč by smajlík měl něco vypovídat o mém mentálním stavu, do kterého vám nic není.

Po vážnej otázke smajlík a plus nechajme smajlíky detičkám, ktoré ešte na lepšie vyjadrovanie nemajú

Když myslíte...