» Poradna » Počítačové sítě

30-30-30 pravidlo na router nefunguje

Ahoj.Potřeboval bych poradit a už jsem bezradný.Problém je v neustále nestabilním internetu, zalagované...nejvíc to pociťuji při LoLku...co dodad, ale hlavně kvůli práci přes VPN atd....Zkrátka pinguju a třeba 1-5 za minutu "request time out".Mám router (zyxel NBG6604) do bridge ¨, protože routuje anténa/ příjimač providera. Provider tvrdí, že ke mně do antény leze bezvadný signál a že je to stabilní 40/40mbs (to sedí).Dnes tu byl technik a tvrdl, že je to na mojí straně, že je to routrem zyxel NBG6604( o tom dost pochybuji, protože problém trvá tak tři týdny). Tak si chci vyzkoušet TPLINK WR741nd, jestli je to opravdu routrem . Ten pro změnu nechce se vyresetovat (přístupové heslo atd)...Zkoušel jsem klasický reset přes čudlík od 10-60s a pak i 30-30-30 pravidlo ale prostě router pokaždé naběhne se stejným nastavením ( vidím název wifi, co jsem kdysi nastavoval a to by mít rozhodně neměl).Má někdo ještě radu, jak tplink vyresetovat? Jinak už ho asi mrštím o zeď.Prý jsem jediný kdo si na to stěžuje (na mikrovýpadky).....Jsme opravdu zoufalý, nedá se hrát ani pracovat....Děkuju moc za tipy.

Odpovědi na otázku

"Zkoušel jsem klasický reset přes čudlík od 10-60s a pak i 30-30-30 pravidlo"jaký že pravidlo ?? A proč ho prostě nevyresetuješ tak jak to je napsaný v návodu.. A mimochodem.. až ho resetneš tak ty si to sám umíš nastavit zpátky ?? nepřipadá mi to tak..

V manuálu píšou 8-10s, to jsem zkoušel tak 100000x ...zkoušel jsem i déleReset čudlík sponkou zmáčknout dokážu. A router se tváří že se resetoval..ale pokaždé naběhne staré nastavení.30-30-30 pravidlo je 30s reset, 30s bez napájen, 30s s napájením držet resetano dokážu

routery si nastavuju přes 10 let a nikdy problém nebyl, až teď poslední tři týdny

pokud routery nastavuješ přes 10 let tak jak můžeš mít doma takovej brak když ti vadí ztráta 1-5 pingů za minutu.Skoč so do krámu pro jakejkoliv Mikrotik za 1000 korun a máš za dalších 10 let vystaráno.TPlink 741 je použitelnej s OpenWRT ale rozhodně ne s origo fw od TPlinku. Furt se to sralo.

5 let jsem měl turrise a nebyl problém, turrise jsem si přenesl do nového bytu (nový provider) Druhý den mi volali, že turrise musím dát pryč, že jim dělá bordel po síti.Jediné co jsem měl po ruce byl ten tplink...fungoval skvělě. Pak jsme dostali v práci zyxely a pár zbylo a IT si je mohlo rozebrat...tak proto

to tedy nechápu jak mohl Turris dělat bordel na síti za WANem ?? Co to je za pohádky ?

tak jinakPILSFREE turris okMRAKNET turris musí pryčVíc mi neřekli

Pokud to nemají v podmínkách na které jste podepsáním smlouvy přistoupil, že tam nesmíte provozovat Turris, tak není důvod jim takto jednostranně vyhovět. Maximálně že by se to "Víc mi neřekli" dost změnilo na "Turris nám do sítě posílá to a to, a nám to tady dělá problémy, vypněte/omezte si tuto funkci, prosím" Na nějaké diktování, co za zařízení smí být u zákazníka to ale tak jako tak není. Pokud má poskytovatel s něčím problémy, je v první řadě na něm, aby si je řešil na svojí straně.

Tento od cz.nic https://project.turris.cz/cs/

ten sem měl taky a byl naprosto bez problémů.Pokud to něco dělalo měli ti říct co a ty bys to tam vypnul, ale pochybuju že tam nějakej problém vůbec byl.

Když se dívám na jejich stránky, tak mi to hlásí nezabezpečeno. To bude nějaká divnofirma. Jestli jim Turris naopak nedělá pořádek v nějak pochybně nastavené síti a nepředpokládá, že by ho někdo připojil k nějaké amatérské síti poskytovatele.Bych na ně poštval CZ.NIC, aby vyšetřili co jim ten Turris tak dělá za bordel na síti.

internetovej provider a nemá 250 korun ročně na důvěryhodnej SSL certifikát a nebo lidi na to aby se o to postarali. Profíci.

250Kč? Hahaha, dneska už jsou důvěryhodné SSL certifikáty zdarma. Už tak pět let nebo tak nějak, začal s tím letsencrypt.Stala se mi podobná věc, taky na mě v housingu křičeli, že jsem jim pohebal síť. Měl jsem zapnuté, teď se podržte, spanning tree. To, jak jsme se tam pohádali, jsem nikdy nikde jinde nezažil. Nakonec mi museli dát jiný kabel, protože ani po vypnutí spanning tree to nefungovalo, a samozřejmě to musela být moje chyba. Jiný kabel šel na první dobrou.Byl to Coolhousing. Nikdy jsem neviděl horší datacentrum, které by si říkalo datacentrum, ale za tu cenu se není co divit. Ale ten lidský přístup a odbornost, to bylo to jim nikdy nezapomenu.Zákazník byl kolenovrt a konkrétně žádal Coolhousing. Já o nich nic nevěděl, a tak proč ne. No už mě tam nikdy nikdo nedostane.

Podržel jsem se... a nic. Spanningtree by jim sice nemělo dělat potíže, ale naopak já bych spanningtree směrem ze svojí sítě do cizí nepouštěl a neposlouchal, především kvůli svému vlastnímu dobrému pocitu. Spanningtree dokáže člověku pěkně zkomplikovat život, pokud se BPDU rámce objeví někde kde je nečekáte.

"Spanningtree dokáže člověku pěkně zkomplikovat život, pokud se BPDU rámce objeví někde kde je nečekáte"To každopádně souhlas a proto by switchem na kterém je zákazník nic takového do sítě poskytovatele nemělo probublat. Prostě ať zázkazník porty třeba zakruhuje, posílá do nich třeba černou magii, na straně poskytovatele se má objevit jen růžový obláček s TCP/UDP/ICMP datagramem :D :D :D

Přesně tak...

Tak pokud tvrdí, že routery nastavuje 10 let, nedivil bych se, kdyby měl na straně WAN spuštěný DHCP server. To je jediné, co by mohlo mít vliv na "venkovní" síť. "Pravidlo" 30-30-30 jsem dosud neznal, ale holt se člověk neustále učí.

Vymyšlené kraviny se člověk učit nemusí

Ve skautu jsmě měli pravidlo pět deset. Za sprosté slovo pět kliků a deset dřepů. Tak třeba je 30-30-30 něco podobného Bacha, ono se to sčítalo, když člověk pronesl řádně peprnou větu, mohl klikovat a dřepovat až do večera. S pravidlem 30-30-30 by to mohlo být ještě horší.

Jestli ti tvrdili dat turris pryc (meli by zduvodnit proc, idkyby nejakym blbym duvodem), tak bych sel od nich pryc, takovy poskytovatel za to nestoji. Jsou lepsi nez ocividne napul tzv garazova firma.Navic by bylo dobre si poridit nejaky novejsi router, pripadne soucasny pouzit alternativni firmware.

Mikrotik je hardwarově úplně stejnej krám jako ten TPLink.Akorát má lepší možnosti konfigurace.I Mikrotik ztrátuje, dost jsem si s tím hrál, každej softwarově řízenej router čas od času něco ztratí. A HW router stojí trochu jiné peníze.Na Mikrotiku ale bude mít jiné možnosti diagnostiky, a většinou je vadný jen jeden port. Takže pokud mu to ztrátuje na eth1, může udělat wan z eth2, a bude nejspíš po problému. Switch chipy jim nekravnou, a kdyby, lze to poznat v rámci LAN, a vadné RAM s CPU by se projevovaly mnoha dalšími způsoby.

"Mikrotik je hardwarově úplně stejnej krám jako ten TPLink. Akorát má lepší možnosti konfigurace."A vo tom to je - rozhoduje právě ten FW&SW. BTW i Mikrotik má v levných kouskách sem tam nějakou HW podporu https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Switch_Chip_F...

Pravidlo 30-30-30 je nějaká vymyšlená kravina, nic takového neexistuje. Pokud nefunguje reset dle manuálu, tak je router prostě špatný. To je jednoduché, jak žebřík a není ani zdaleka první. Routerů, které nešly korektně resetovat způsobem dle manuálu, jsem zažil několik. Ještě existuje možnost, že v routeru je nainstalovaný neoriginální firmware (openwrt) a tudíž způsob resetu je jiný, než dle manuálu s originálním FW, případně je v administraci reset zakázaný (v originálním FW to nejde, ale mám pocit, že u neoriginálních to možné je).

100% je ten tplink origo se vším všudy. Ještě před půl rokem normálně fungoval a byl používaný pouze pro bezdrát. připojení.Pak jsem si ho vyresetoval klasickou cestou přes ten zapadlý čudlík kterým máčkám a dokonce to je i stejná sponka ze šuplíku, kterou jsem to dělal před půl rokem a vše bylo OK.Teď najednou prostě toto....

Ano, jak jsem psal, je to poměrně běžná závada. Setkal jsem se s tím několikrát. Mimochodem, proč ho potřebuješ resetovat, nestačí přihlásit se do administrace a nastavit, co potřebuješ i bez resetu?

A jak vlastně zjišťuješ, že se nezresetoval?

Stačí se podívat, že wifi se jmenuje stejně jako dříve podle mého vlastního názvu....

Ok, tak v tom případě prostě odešel. Není to žádná výjimka a ten už na to vzhledem k věku má nárok

to je asi take pravidlo, ako tajomstvo pravej ruky. Keby to dakto nepochopil, je to nejaka vyhonena chujovina.

Nerobí ti to náhodou tá anténa? Pripoj si kábel z antény priamo do PC a tak otestuj mikrovýpadky.

přesně, to by měla bejt první věc co by měl udělat, než šaškovat s různejma routerama

Ještě mi tvrdili, že s Microtikem od nich ( musím ho zaplatit) to dělat nebude, takže si zítra z práce vezmu Mikrotika a znovu si je pozvu ať se předvedou...Děkuji skoro všem za rady

Řeknu ti to takhle. Ten technik tam není od toho, aby zkoušel tvůj různej hardware. Buď si to diagnostikuj a vyřeš sám nebo přijmi řešení co ti nabízí oni a když nebude fungovat tak ho reklamuj znovu. Nebo ty máš v práci taky rád, když tě někdo kdo tomu rozumí míň než ty, otravuje se svýma představama?

Technik je od toho aby diagnostikoval případně zjednal nápravu.Takže to, že mají oni problém se stabilitou sítě je vlastně moje chyba: D

Zkus jestli funguje vypnout router, stisknout resetovací tlačítko a držet. Připojit napájení a pokud se rozbliká Power LED, reset pustit.Inspirováno Mikrotikem, funkční u Asus, pokud nejde resetovat stiskem tlačítka po dobu >10 s.

Jo, konečně to někdo napsal.

a když ten TPlink vypneš tak tu wifi furt vidíš ? Já jen jestli resetuješ správnej router

Tak ta wifi jméno "x", se objeví po zapojení právě TPlinku pod názvem, který jsem tam kdysi dal.Když TPlink vypojím wifi zmizí, když zapojím, wifi X se ukáže.//Zase? Zase nedokážete udržet nick v rámci svého vlastního dotazu? Přijde vám to normální?"SKT T1" = "nwm" (a milion dalších nicků)//

co takhle to zapojit přímo do PC bez routeru a třeba 30minut nechat pingovat třeba na nix.czpokud to nepojede dobře a budou výpadky je to operátorem, doporučuju odejít od nestabilních amatérských wifi providerů a pokud máš možnost aspoň 50mbit VDSL (bonding s terminátorem) tak rozhodně jít do toho

Má ten router SSH/Telnet rozhraní? Nešel by resetovat přes tato rozhraní? Některé routery umožňují restart do factory i přes web gui.

Web gui by to mělo umět:Advanced-> System Tools -> Backup & Restore -> Factory Default Restore

Hádám, že to chce resetovat z důvodu že zapomněl heslo pro přihlášení. Pak je tento postup celkem nereálný.

Tak pak jedině rozebrat a zkusit vyměnit reset tlačítko, popřípadě se připojit na sériový port nebo využít nějakou veřejně známou zranitelnost k získání přístupu do web gui routeru, pokud je tam starý firmware - http://cve.mitre.org/cgi-bin/cvename.cgi

A postupoval si podle manuálu?Tj. najít si produkt stránkách výrobce: https://www.tp-link.com/cz/support/download/tl-wr... Vybrat si verzi kterou máš, otevřít manuál a přečíst si jak se má resetovat, to je nejrychlejší verze.Ale samozřejmně lze náhodně testovat sled různých intervalů a způsobů od jiných výrobců a zařízení, třeba se něco trefí.... když na to máš čas.

Děkuji všem. Ráno mi přijel technik Tmobilu a nechal jsem si zřídit VDSL internet a je po problému.

Kabel je proste kabel :)

A teď pověz, o kolik rychlejší je než připojení od PilsFree? Nejlépe pod novým nickem, protože ani ten neudržíš ani v jednom vláknu.

Proč Pilsfree? Psal o Mraknetu.

nwm 01. 12. 2021 20:07 - psal i o PilsFree a tu anabázi nějak nechápu.

Protože ti jde vždy primárně jen o buzeraci, nikoliv o vyřešení dotazů. Pilsfree měl ve starém bytě, Mraknet v aktuálním.

Tak rozdíl mezi pilsfree a mraknetem je něco okolo 900mbsna PF jsem měl okolo 950/900 (na turrisu) ve špičce, chápu že jsem byl na optice, ale rychlost a stabilita jsou dle mě dvě různé věciKlidně budu mít 10/10 ale prosím ať to je stabilní...u MN jsem měl 50/50 ale stabilita je hluboko pod bodem mrazu, prostě nezahraješ si nic (lag AF), stahování pouštíš na 100x protože pokaždé selže, VPN pro práci vypadává....z 1000pingů se jich vrátilo 837

No bezdrát má obecně vysokou ztrátovost paketů a časté delší odezvy, hlavně pokud IPS používá obecná pásma.V bývalé firmě jsme mívali zkušeného poskytovatele, ale místně to bylo blbě řešené na starém továrním komíně, anténa vedle antény, IPS nastavil pojítko v daném pásmu na daném kanále a běželo to v pohodě tak týden a pak to začlo kolísat až i s totálními výpadky, s tím že se zaplnil vysílací kanál, nakonec to vyřešili pojítkem v úplně jiném vyhrazeném vysílacím pásmu a byl klid, jen si za to nechal drobátko připlatit.

Zyxel NBG6604 vs TP-LINK WR741nd to je z bláta do louže, kup nějaký pořádný router a ne tyhle low-end krabičky.

Ja jenom upresnim vsem co neznaji pravidlo 30-30-30, ze to se samozrejme pouziva.
Tady trebas hned prvni google odkaz:
https://www.lifewire.com/hard-reset-rule-for-route...

Sam jsem ho pouzil nekolikrat na ruzne routery, hlavne kdyz tam byl jiny FW nez original a chtel tam dat original FW zpatky.

Ne, nepoužívá, je to naprostý blábol. Relevantní je pouze postup podle výrobce zařízení.

Ale jo, protože se do něj spousta sekvencí na reset vejde.Sice to není podle návodu, ale jako univerzální postup, když se mi nechce nic zjišťovat, to špatné není.