» Poradna » Mobily

2x25W zesilovač

Dobrý den Chci se zeptat kdyz je zesilovač na 2x25w je mozne zapojit napriklad 4x12w reprduktory?

Odpovědi na otázku

Záleží taky na impedanci repráků a na tom pro jakou impedanci je ten zesilovač.

zesilovač má impedanci 8 ohmů

A repráky?

V tom případě na každý kanál 2 repráky 4 ohmy paralelně.

Děkuji

Neděkuj. Ne paralelně, ale sériově repráky 4 Ohmy.

Aha, zesák 25W a repráky 12W. Takže paralelně, ale to zas bys měl impedanci 2 Ohmy, což na 8 Ohm zesák ne-e. Jakou impedanci mají ty repráky? 4 nebo 8 Ohmů?

sériově...

Ááááááááááá, sypu si popel na hlavu ... samozřejmě SERIOVĚ. Nějak jsem byl duchem jinde.

a kdyz dám na kazdy kanál 8ohm reproduktor tak je to v poradku?

-na 4 Ohm zesák můžeš dát 8 Ohm reprák-na 4 (8) Ohm zesák můžeš dát 4 (8) Ohm reprák s vyšším výkonem (příkonem), než je výkon zesáku. -na 4 (8) Ohm zesák můžeš dát 4 (8) Ohm reprák s nižším výkonem, ALE POZOR na max. hlasitost, reprák můžeš odpálit.Možných kombinací je víc, např. na 8 Ohm zesák můžeš dát SERIOVĚ dva repráky Ohm, ale pokud je zesák 25W a repráky 12W, tak opět pozor na hlasitost, abys repráky neodpálil.

Ta kombinace sériově 2 x 4 ohmy 12 W by právě výkonově vyšla (24 W).

A jo, taktéž si sypu pole na hlavu

Roky jsem provozoval 6 Ohmove bedny na 8 Ohmovem zesilovaci. Ale daval jsem pozor abych nikdy nesel potenciometrem zesileni pres cca. 70 %. A kdyz tak jenom na chvilku. Zesilovac mel vykonovou rezervu oproti bednam a tak vyssi proudove zatizeni koncovemu stupni nevadilo.

Včil se dívám, že jsem ty čísla asi napsal špatně, ale snad si rozumíme. Psal jsem "pozor na hlasitost", laicky řečeno to vybuzení repráků, čili potočení tím poťákem. Ano, jde provozovat zesilovač o vyšším výkonu, než je příkon reproduktorů, ale musí se dávat bacha na to, o čem oba píšeme.

Nechapu jak tuu muzete radit pripojeni repraku seriove. Impedance se tim sice zvysi,a le vite jak civka (coz repro je) ovlivnuje reprak v serii? No to tak ze se chova jako orezavatko vysokych tonu. proste mu zmiznou vysky. repro jedine paralelne s vyhybkou. ale nesnazil bych se delat kockopsa. Co je mysleno reprakem, nejaka reprobedna kde je stredobas a vyskac i s nejakou byhybkou? ci je to jen holy reprak bez ozvucnice? Pokud holy repralk, nechat jeden a kupit zesilovac pro 4Ohm podle toho jakou ma repro impedanci. Ono taky jsem tak zacinal v 8 letech ale pak jsem pricel ze to nema smysl delat taketo pokusy a je s tim vic trapeni.

Pokud jsou to jednotlivé reproduktory, tak se to občas dělá a je to v pohodě. Horší je, pokud se sériově spojují např. 3pásmové soustavy s pasivními výhybkami. V tom případě pracuje soustava s nelineárním impedančním a fázovým průběhem do dalšího zařízení s nelineárním impedančním a fázovým průběhem. Co to udělá dohromady ví bůh (viz Saturnin).

Repráky nezničí, když dá větší hlasitost než snesou, tak to bude tak chrhlat ( ZKRESLOVAT )že to hned zeslabí.

Impedance zátěže, v tomto případě repráků, musí být stejná, nebo vyšší, než je výstupní impedance zesilovače. Při seriovém zapojení se impedance zátěží sčítají, při paralelním zapojení naopak dělí, ovšem v tomto případě vždy platí, že všechny reprobedny musí být stejného typu, pokud mají hrát stejně hlasitě.