2x 8pin konektor na desce

Na desce ASUS PRIME X299-A II jsou 2 8pinové konektory. Oba slouží pro CPU? nebo jen jeden? A jak poznám který je pro CPU?Mám zdroj, kde je 1x4+4pin.Stačí tedy osadit do každého 1x 4pin?

Odpovědi na otázku

cize mas radovo 300€ na dosku a 400 na najlacnejsi procesor, ale uz nemas 150 na seriozny zdroj ktomu? Inak i7 7800x ma asi 2/3 vykon ryzen3600, takze sa to cele ohromne oplati

navyse 140 vs 65W

V návodu to není?

v navodu to je, ale je papirovy, neni to videonavod, takze pro cast populace je to k nicemupro tazatele: ten druhy 8pin tam davaji jenom pro pripad, kdyby se prvni rozbil

:) to urcite preto pisu v manuale ze ensure to connect both 8 pin under heavy usage = ked mas popichanych vela veci do dosky. Oni niesu debili ze to tam naletovali zbytocne, treba to zapojit.

Ale netřeba.Támhle Pepa to taky nezapojil, a funguje mu to. Takže to tam výrobce dal jenom proto, aby se prodalo víc drahých zdrojů, a uživatel mu na to zase jednou neskočil a přechcal ho.To byla ironie.Pamatuji si část vtipu "3 nejnebezpečnější lidé na světě":- Programátor, co drží v ruce páječku.- Uživatel, který dostal nápad.

Prozradím ti toho třetího: - technik, který dělá změnu v programu

Díky, já to nedokázal už několik let vygooglit a ten třetí mi byl záhadou

Pokud je deska s velkým množstvím pcie slotů, tak má většinou přídavné napájení v podobě pcie/molex napájecího konektoru z boku desky. CPU napájení slouží pouze potřebám procesoru. Viz třeba tadyhttps://www.geeks3d.com/20120103/msi-big-bang-xpo... Mrkni na obrázek s popisem rozložení.

8pin je jen a pouze pro CPU. I když tam jsou 2 nebo 3 jsou jen pro CPU, zbytek desky z toho napájený není.Desky je napájená z 24pinu, případně tam má další napájecí konektor pro přídavné napájení PCIe slotů (běžně je to u "mining" desek), ale na to se nepoužívá 4/8pin pro CPU (viděl jsem desky s "molexem", SATA konektorem nebo 6/8pinem pro grafiky). Ty dva 8 piny jsou na desce spojeny dohromady do +12V a GND. Je to jen o rozdělení proudové zátěže mezi více pinů (fungovalo by to i na dva vodiče, ale ne moc dlouho). Je to tedy hlavně o tom, co v tom bude za CPU a zda bude přetaktované. Pro ty "úspornější" a bez OC nemůže být v jednom 8pinu žádný problém. Ale samozřejmě že pokud tam narve něco pořádného nebo to přetočí, tak je zapojení obou na místě. Stejně tak, pokud to bude nějaká hodně vytížená mašina třeba na render přes CPU, kde pojede CPU na 100% celé hodiny. Určitě lepší než si nechat odletovat ten jeden z desky za provozu.

Ono jde taky o to, co ma presne za zdroj. Jake to ma draty, jestli to ma 12V vetev nejak nesmyslne rozdelenou (kdy uz se konecne vyrobci na tuhle pitomost vykaslou?) atd.Ale ve vetsine pripadu bude urcite stacit zapojit jeden konektor.

S přetaktovaným Core i9-10900K není problém vypálit 1x 8pin. Natož se starší LGA2066.

V návodu to není - ten jsem četl - tam je doslova napsáno:Ensure to connect both 8-pin power plugs under heavy usage.O tom, že by byl náhradní tam nic není..A tuto desku mám z důvodu potřeby osazení PCIe karet a využití CPU lanes přímo procesorem. Takže o výkon ani nejde,ale spíše o propustnost dat.Potřebuju 16+8+4 lanes přímo obsluhované CPU - což ten Ryzer nedá.Deska stojí v přepočtu 250€ a CPU cca 300€. A zdroj jsem měl z jiné sestavy, tak právě řeším jestli je nutný jiný nebo to půjde použít.Takže je obecně dostačující zapojit do každýho konektoru ten jeden 4pin?

tak to mas stastne obdobie, akurat vysli nove threadrippery

Když to chcete takhle ochcat, tak si to chce sednout, zjistit, co vlastně máte za zdroj, kolik budete celkem potřebovat proudu na jaké větvi, a jestli to zdroj i konektory dají, nebo na to bude stačit vyrobit/koupit redukci na zdroj, protože ten to utáhne, ale konektory ne, nebo budete muset vyměnit zdroj, nebo nebudete muset dělat nic.Ale to není něco, co si udělá lajk, ani něco, v čem bych věřil Poradně, protože je tu spousta trollů a lidí, co radí nesmysly, byť třeba ani ne úmyslně, čistě z hlouposti nebo malého rozhledu. A odborníků na zdroje je v ČR málo, jedním z nich je Pavel Boček (Behemot), www.hwworld.cz , můžete mu zkusit zavolat a zeptat se. Ale živí se tím, chtít po něm radu zadarmo, a jako že vám ji i zadarmo možná dá čistě proto, že si svoji cenu moc neuvědomuje, mi přijde jako urážka.A omlouvám se za reklamu, ale je to fakt šikovný člověk.Vypadá to, že potřebujete postavit funkční a spolehlivou věc, tak to chce takové věci rozmyslet, když už nepostupujete podle knihy.

Díky za věcnou radu..Samozřejmě spočítaný to mám.. celkový výpočet je na 615W, takže zdroj 700Wa jednotlivé sekce napětí:+3.3V +5V +12V14.0 A 13.3 A 41.9 A

K normálním zdrojům (Corsair, Seasonic) se dají dokoupit kabely na eBay nebo Aliexpressu. Obvykle se u 500W modelů počítá s osazení 4x 6+2 PCIe a 1x CPU, sice v tom nevidím moc logiku...

Takže asi jistota bude vzít zdroj , který má 2x 8pin..A když se u zdroje uvádí 2x 4+4 pin CPU tak to by mělo jít ..Třeba Corsair RM750x.A k tomu bych měl dotaz, jestli ty odnímatelný kabely nejsou zdrojem poruch ?Přece jen tento PC bude dost cestovat..

niesu, vybral si dobre

Odnímatelné kabely jsou zdrojem poruch a přechodových odporů, špičkové zdroje se tomu často cíleně vyhýbají, a odnímatelné jsou třeba jen některé konektory.Ale není to nic, čeho bych se v tomto případě obával.

PC bude cestovat? To hloupý nápad. Výkonná PC s těžkým chladičem cestování rozhodně dlouho nevydrží, na to si můžeš vsadit.

Ne. Osadit první osmipin. Druhý se používá v případě extrémního OC procesoru. V manuálu to máš napsané.

Vsadím se, že je to v manuálu napsané. Většinou se osazuje jen jeden 8pin, druhý 6/8pin se používá jen při extrémně žravém procesoru.