» Poradna » Počítačové sítě

2.4 GHz vs. 5 GHz v paneláku

Zdravím, vybírám ke stoláku WIFI adaptér. Doma mám dualband router, chtěl jsem využít 5ky, ale dost často jsem četl, že 5GHz blbě prochází zdí. Adaptér bude od routeru vzdálen asi 8 metrů, bude procházet asi 1-2 zdmi (panelovými). Kromě mé WIFI jsou tu asi další 4. JAkou frekvenci doporučujete? Uvažuji o adaptéru TP-LINK Archer T2U.Díky za radu :)Adis

Odpovědi na otázku

Vsetky USB wifi, ktore nemaju pripojku na ext.antenu chodia akurat tak v tom istom priestore, kde je AP/Router. TP-LINK Archer T2UH by mohol byt lepsi.

5 GHz

0,45 GHz (jediná sieť)

Zajímalo by mě, kdo z mínuskářů opravdu zkoušel 5GHz síť v paneláku. Já ano, jedu na ní denně - průměrná reálná rychlost komunikace s NASem je kolem 400-450 Mbps. Chci vidět, jak tohle uděláte s 2,4GHz sítí.

Minus som Ti nedal, ale odpoveď taká jasná nie je. Ak má viac stien, bude to ťažšie, ak mobily s podporou 2,4GHz, tak neviem či lacnejšie routery vysielajú zároveň v 2 pásmach a je to možnosť aj káblu, takže odpoveď nie je 100%

Tak já mám v bytě taky jaksi více než jednu stěnu. Domácí routery budou určitě vysílat v obou pásmech.

Vysílá v obou pásmech!

Je pravda, 5GHz horsie prechadza prekazkami, ale TP-LINK Archer T2U je dualband. Router mas ties dualband, takze vyskusas.2.4GHz bude lepsie, ked hned za stenou neni susedove Wifi AP-cko.Ale neda mi nenapisat ze k stolaku je Wifi blbost.

Pokud ho máš v jiné místnosti, tak je otravné tahat kabely, k powerline je nutný stejný okruh. Už jsem adaptér měl (bez antény) a fungoval mě v jiných místnostech, než tam kde je router, ale po záruce odešel. Soused má právě APčko hned za zdí. Ptám se proto, že se mi kdyžtak nechce utrácet za 5GHz, kdyby to bylo k ničemu...

Otravné to je, ale rozhodně ne nemožné. Používat wifi ke stolnímu počítači je pitomost. S kabelem UTP se pracuje pohodlně, je dostatečně tenký, že se dá táhnout podél zdí a snadno se provrtá prahem.

Ptal jsem se na doporučenou frekvenci! UTP tahat nechci!

2.4GHz je zarusene, 5GHz cez jednu stenu prejde a je tam cisto.

OK, a bral byste radši Edimax, nebo TP-LINK?

Ja beriem cokolvek co ma Ralink, pretoze u mna chodia najlepsie. U teba to moze byt ovsem prepadak.

Takže ani jedno?

Ani jedno. Natáhni kabel a budeš mít do smrti klid (tedy pokud nemáš křečka).

2,4GHz můžeš mít zarušené a 5GHz ti nemusí přes dvě železobetonové stěny projít. Co bude lepší ale zjistíš až tím, že to zkusíš. Každopádně WiFi u desktopu je kravina a nepoužití kabelu je pouhá lenost. Já si tahal po bytě asi 60m UTP ke všemu, k čemu to šlo (desktop, NAS, TV, tiskárna) a wifi (2,4 + 5) mám jen na noťasy a mobily. A rozhodně to za těch pár hodin práce stálo, přes kabel je to nesrovnatelně rychlejší (až 125MB/s, přes wifi max cca 20MB/s, jedno na kterém pásmu). Kabely jsou pěkně za lištami (místy i 4 najednou) a nikde nekoukají. Mohu tedy naplno používat jak gigabytový net, tak NAS.

Mám kabely i ke dvěma noťasům - na místa, kde se nejčastěji používají.

To je chyba. Časem na to přijdeš, že ta lenost vede ke špatným výsledkům...

 | ChromeOS Chrome 48.0.2564.116

Doporucujem vyskusat obidva.Mne funguje je 5 Ghz ovela lepsie ... tiez som to riesil. U mna 2.4Ghz ma silny signal ale je nestabilny, 5Ghz ukazuje nizsiu hodnotu signalu ale video sa nikdy neseka !!!

Samozřejmě Dual 2.4GHz/5GHz, ať si klient vybere.

OK, ale jakej adaptér tedy?