» Poradna » Počítačové sítě

2 PC do jednoho LAN portu - současně aktivní jen jeden

Zdravím, pokud už to tu někdy bylo tak se omlouvám, ale nenašel jsem to.Řeším aktuálně problém, kdy mám dva počítače a potřeboval bych je přes "něco" zapojit do sítě tak, aby vždy jen jeden byl k síti připojen. Něco ve stylu KVM, ale pro ethernet.

Odpovědi na otázku

to "něco" se jmenuje UTP kabel - připojen bude vždy jen ten počítač do kterého povede :D

Zkus trošku popsat, jak u tebe ta síť, do které se chceš připojit, vypadá. Kouká ti kabel ze zdi? Máš tam nějaký AP nebo router s jedním jediným portem? Pokud ano, natáhneš z toho kabel do switche a z něj si to už zapojíš do kolika PC chceš.https://www.czc.cz/d-link-dgs-105/103511/pro... (5 portů)https://www.czc.cz/d-link-dgs-108/103512/pro... (8 portů)Ale nejdříve to trochu popiš. Třeba potřebuješ router, nejenom switch.

Hmm hned o patro nize je jeden, co resi uplne to stejne...

Sorry, blbě jsem se vyjádřil. Ty dva kompy budou v uzamykatelné skříni a mají stejnou IP adresu. Takže switch ani přehazování UTP kabelu nepřichází v úvahu.Standardně by měl být zapnut jen jeden počítač a druhý by měl sloužit jako horká záloha, jde jen o to jak vyřešit "přepínání" LAN kabelu (nebo jak to nazvat). Kdyby totiž nějaký všeuměl zapnul oba počítače naráz tak v síti vznikne konflikt adres.

A to je takový problém při výpadku toho jednoho PC tam dojít prohodit kabel?Případně proč nemůže ten druhý PC mít jinou IP? provoz by se pak při nedostupnosti toho prvního směřoval na druhý.Případně se top řeší virtualizací, že v případě když jeden nejede, nastartuje se druhý.A nebo u opravdu HA řešení se dává speciální železo / server který jede jako mirror.

A nebo použít management switch a do něj mít připojený oba PC a aktivovat na switchi vždy ten port s příslušným PC

tak tam pripoj router, ktory na WAN bude mat tu ich IP adresu. a v rozhrani routra si budes nastavovat ktory ma mat aktivny ethernet port, pripadne, ak sa na nich nieco pripaja, tak si len budes menit na ktory presmerujes traffic zvonku.

Pokud nebudou zapnuté oba najednou, tak tam klidně může být i ten switch.

Našťastie sú už tie počítače natoľko inteligentné, že pri dvoch rovnakých adresách funguje len ten, ktorý bol zapntutý ako prvý. Kľudne môžeš mať zapojené obidva počátače do switcha s rovnakou IP adresou.

Jen dotaz, horka zaloha mysslis, jako co? pc jsou jen jako zalozni, kde se delaji zalohy a kdyz vypadne master, tak se delaji zalohy na ten druhy? Jak mate vyresene zalohy? Je to PC jako sdileny a namapovany jako jednotka? nebo je to pres nejake SW. protoze by pak pri kolizi prvniho, mohl zalohovat na ten druhy, pripadne na oba aby vsude byly stejne data. takze reseni Druhe PC pripojit do site s jinou IP klienti budou pracovat na tom hlavnim, a z toho hlavniho se bude replikoat na slave.

Může to být například záložní server distribuující licence k nějakému síťovému produktu (CAD-systému, například). Když by se kousnul, byla by celá firma bez licencí a pak nakluše někdo, jeden server vypne, druhý zapne a je to potřeba udělat blbovzdorně pro případ, že by jenom zapnul druhý.

Tak to znám, také jsem u jednoho zákazníka řešil licencování projekčního sw.Uživatel / stanice s epo síti přihlásila k tomu licenčnímu serveru a aktivovala se licence. Nicméně u zákazníka to bylo řešeno virtuálkou takže nebyl problém to kdykoliv pohodlně na dálko restartovat.Myslím že by to šlo i ve Vašem případě ne? Nebo je nějaký důvod proč musí být ty mašiny 2 ? Pokud vytuhne a stačí restart . A jak už jsem psal, takovéto důležité systémy by měli běhat na serveru tudíž vzdálená správa nezávisle na OS je samozřejmostí. Přeci to nebude restartovat jakákoliv asistentka A firma která dá nemalé peníze za licence sw je ráda investuje i do spolehlivého hw řešení, kterým klidně může být buď ten managovatelný switch nebo třeba UPS kterou lze po síti nahodit. Když už né celý server.

Dva nezávislé počítače s duplicitní funkcí ovšem pokryjí i poruchu zdroje, havárii HDD a podobné problémy na jednom z těch počítačů.(Pokud se jedná o licencování nějakého produktu (CAD), velké firmy to obvykle řeší failover cllusterem tří počítačů, kdy pro funkci distribuce licencí stačí dva z nich. Samozřejmě to musí podporovat licenční softvare daného produktu a mít objednanou licenci tohoto typu.)

takhle se OPRAVDU záložní servery NEREALIZUJÍ. Je to po všech stránkách prasárna, ať už jde o administraci nebo zálohování.Ale k tvému dotazu. Ze skříně bych vyvedl dva UTP kabely - od každého serveru jen jeden za skříní bych obyč spojkou (https://www.alza.cz/spojka-utp-mezi-dva-d4004... ) a jedním kabelem pokračoval D8l. Do spojky vždy ten UTP ze skříně který je potřeba - když už prasit, tak pořádně a levně, ne?

Nebo místo spojky vyvést ze skříně od počítačů dvojzásuvku a kabel od switche zapojovat do ní. Jinak riskuješ, že nějaká lama spojí spojkou ty dva kabely od počítačů a bude se divit, že to nejede.

https://www.delock.de/produkte/G_87673/merkmale... Nejjednodušší řešení: vyvést ze skříně jednu dvojzásuvku a kabel a ten se zastrčí do jedné nebo druhé zásuvky.Nebo pokud to musí být na přepínač, dva nejlevnější switche a nějakým přepínačem umístěným na skříni jim budeš zapínat/vypínat napájecí zdroje.

Nebo hledej v googlu v obrázcíchrj45 switch manual

jak jsem vyrozuměl z textu tak jeden PC bude vždy vypnutý tak co řešíš za problém ? Oba budou mít stejnou IP a budou zapojené do předřazeného switche.. ten který se zapne pojede, vypnutý nepojede - jen je třeba si pohlídat aby nejely oba dva, pak by nastal konflikt IP a jel by jen jeden z nich (pravděpodobně ten prvně zapnutý)

Jenže tazatel zároveň píše: "...jen o to jak vyřešit "přepínání" LAN kabelu (nebo jak to nazvat). Kdyby totiž nějaký všeuměl zapnul oba počítače naráz ..."Nevíme proč to chce takto řešit, ale pokud má na tom PC nějaký důležitý systém / data, tak by k němu neměl pouštět nikoho kdo to bude náhodně zapínat že Ale měl by to obsluhovat někdo kdo tomu rozumí a pro toho asi nebude problém ty kabely přehodit.Případně jak jsem psal použít managovatelný switch a na něm mít aktivní vždy jen ten port ve kterém je připojený ten aktivní PC.Mimochodem jedna česká firmička dělá průmyslové switche které mají ovládané vstupy/výstupy a lze d nimi tak např spínat další zařízeníhttp://www.metel.eu/produkty