2 PC + NAS nebo server a virtualizace?

Zdravím, pokud byste si stavěli dům a z dlouhodbého hlediska řešili koncepci jak to provést s HW... , doporučili byste jít přes "servrový počítač" a virtualizaci, nebo stále samostatně přes 2 PC (2 lidi), plus něco malého na obsluhu chytrého domu? (ovládání domu, solární panely, datové úložiště...)

Odpovědi na otázku

Nevim, ja uz dum nestavim, ale asi je to spis na zvyku kazdeho cloveka.Ja mam radej vice pocitacu a vice monitoru nez jeden s virtualizaci (ktera sama o sobe prinasi spoustu slozitosti navic). Ale nekdo treba nema dostatek prostoru a vyhovuje mu virtualizace.Co se tyka "automatizace", tak nevim jestli se tomu da tak rikat, ale to resim zcela oddelene, stejne jako EZS, NAS, kamery, atp. Zatim se mi vzdy potvrdilo, ze jednoucelova zarizeni jsou lepsi nez jedno co "umi" uplne vsechno.

A jak budou ti 2 lidi obsluhovat ty virtuální stroje? K tomu budeš potřebovat další aspoň malé krabičky s monitorem a klávesnicí. Nejsou lepší 2 notebooky?Určitě budeš chtít zálohovat, takže nestačí mít vše na jednom místě (server), ale potřebuješ to uložit i na další místo. K tomu se hodí NAS. Ale zase, pokud budeš mít věci pouze na NAS (typicky fotky), potřebuješ je zálohovat ještě jinam.Mimochodem, co chceš ovládat na solárních panelech?

Barák s IT nemá co společného.Osobně data ukládám na cloudu, to je to nejbezpečnější co je dnes k dispozici a je to ve výsledku za pár šupů.

a cloud zalohujes kam? teda za predpokladu, ze tam mas neco dulezityhoosobne jsou data, co z domaciho NASu zalohuju do cloudu a zaroven jsou data, co z cloudu zalohuju na NAS

myslím že mícháš několik neslučitelných věcí.. Pokud se na virtualizaci musíš ptát tak jí zřejmě nevyužiješ a ani nebudeš umět využít.. Např na žádnym PC nikdo nebude hrát nikdy hry ? Na virualizovany PC přes RDP těžko.Proč zmiňuješ ovlácání domu a server v jedný větě ? To se jako chystáš dům ovládat nějakým swrverovým SW ?? Která firma to tak dělá a nemá vlasní řešení ? Obrazně řečeno.. Zdá se mi že se chystáš řešit dojíždění do práce a uvažuješ o traktoru... v domění že když uveze víc tak se ti vyplatí.

Proč by nemohl hrát hry na virtualizovaném PC přes síť?To v dnešní době není žádný problém.

jo ? přes remote desktop se přenáší 3D akcelerace z grafiky na serveru ? Tak to jsem asi zaspal dobu..

Asi ano, jen to není skrze RDP.Pokud jde jen o akceleraci, některé Intel grafiky se umí rozdělit na více virtuálních a ty pak předat do jednotlivých virtuálek, ale ta rychlost, to je stejně tragédie. Viz Intel GVT-g.Nicméně je možné, postavit si virtualizačního hostitele, na kterém poběží třeba 3x Win 10 s 12GB RAM, dedikovanými jádry na CPU + nějakým tím místem na disku a dedikovanou GPU, ke kterému se připojují jen tencí klienti, co vesměs musí jen stíhat dekódovat obraz. Smysl tohoto řešení je mi sice neznamý, ale sám používám něco podobného z toho důvodu, že Windows se nedá věřit a u Linuxu pod tím si mohu dělat snapshoty/zálohy/vše, co mě jen napadne.

jasně akcelerace grafiky se nějak přenášet z virtuálu dá, ale na hraní her to prostě není - je to nesmysl a ať mi nikdo netvrdí opak.Z VmWare workstation na lokále se dají hrát i na virtuálech hry celkem dobře, ale přes vzdálenou plochu po síti... o tom teda nevím.

Steam link, nic? NVIDIA GameStream, nic?

To by mě zajímalo, jak by se s tím virtuální mašina poprala, musím někdy vyzkoušet. Udělat si třeba 2 virtuály, dám na ně steam a zkusit se na ně připojit ze 2 televizí, jak to poběží

Máš PCIe passthrough?

U CPU je výkonový propad max do 3%, zbytek nemá ani cenu zmiňovat.Pokud budeš mít desku, co má správně IOMMU groupy a dokážeš nastavit hypervizora tak, aby korektně předal GPU virtuálce, máš vyhráno a ten rozdíl ve výkonu ani nepoznáš.Je paradox, že sám pozoruji, jak jsou virtuální Windows běžící pod Linuxem svižnější, než když běží jen na samotném železe. Díky cachování dostává Windows data z SSD/HDD rychlostí 1GB/s(když se trefí do cache), + si cachuje data z HDD na SSD, záleží na nastavení.Na Linuxu je hezký, že si můžeš dodělat naprosto vše, co tě jen napadne.

Vážně by to chtělo, rozšířit si znalosti, pokud totiž budu na tý virtuálce mít Steam a na klientovi taky, tak to funguje out-of-box.Pokud někdo nemá Steam, může využít třeba Parsec.Sám takhle hraju na telefonu/notebooku, ať už skrze 5GHz wifi, nebo i třeba LTE, které zvládne hravě streamovat njaké jednodušší strategie, kde není odezva nic extra důležitého.

Záleží na tom, jestli se ti s tím chce crcat a chceš si to udělat home-made dle sebe, nebo o co ti vlastně jde.Sám mám 2x NAS z RPI 4, boxu na 2x HDD a nějakého AC APčka za pár šupů a běhá to krásně. Všechno je sesíťovaný tak, aby bylo fuk kam se připojíš a hned to bylo dostupný + celá rodina má VPN profily do Wireguard VPN v datacentru, aby na to mohla hrabat z celého světa.Dále mám Ryzen s pořádnou deskou na 3x GPU, 64GB RAM a 10Gbit síťovkou, na kterém mi běží Linux a pod tím virtualizované Windows s dedikovanou AMD grafikou, pár jádry etc.V zásadě je možné, mít nějakej nadupanej comp ve sklepě, co bude mít 3x GPU a 3x virtuálku a lidi na tom budou moc pracovat vzdáleně(dokonce i na ty blbé hry se dá využít parsec a na kabelu ani nepoznáš, že jsi na compu, co je někde pár metrů dál)..

BTW: Na ovládání kotle, žaluzií, dveří, pračky a trouby mám u každého zařízení vždy RPI, které komunikuje po wifi s ostatními zařízeními a jde spravovat z jednoho web-gui.

proboha... Když už, není lepší mít jedno rpi, který bude ovládat všechno? Z něj samozřejmě kabely k jednotlivým zařízením, wifi co nejméně, když už, tak IoT atp. A u rpi samozřejmě PXE.Pak to může mít trochu smysl, zejména co se týče spolehlivosti a přehlednosti systému.

Ehm.. Budu tahat kabely od RPI, ke kotli ve sklepě + ke každé kravině, kterou chci vzdáleně ovládat?¨Ne, koupím RPI za cca 600,- za kus a do každé místnosti či zařízení co chci ovládat dám jedno nezávislé..Kdyby to stálo tisíce, budiž...

Jasně, spolehlivost především. Proto jedno zařízení na všechno

A ty 2 lidi doma delaji co? Aktivni home office 8-20 nebo dorazi ve 20:30 z prace a max si pusti Netflix? Obecne pokud bych stavel a planoval dlouhodobe hledisko, udelam si vhodnou technickou mistnost a odtud roztaham trubky pro strukturovanou kabelaz do vsech mistnosti, abych si tam pozdeji mohl natahat co bude potreba. Server tam muzu dat kdykoli a dalsi zarizeni dle potreby take.Deti mohou mit celkem brzy jine naroky na datovou sit nez rodice :). A za 15 let uz treba bude namisto metalickeho rozvodu optika i doma.

Optiku to chce i dnes.. Kdyby se daly sehnat 2,5G či 5G síťovky na CAT6, možná by se to dalo pozdržet, ale jelikož nejsou k sehnání, tak i doma je potřeba víc, než gigabit.. Však to je cca 110MB/s bez režie přenosu.. To dá kdejakej levnej NAS levou zadní a připojení je jediné úzké hrdlo.

Myslíš server a na něm nasintalovaný hypervizor ESXi, na něm NAS, několik virtuálek (pro tenké klienty) a několik virtualizovaných prostředí pro chytrou domácnost?Potom budeš muset postavit něco na tento způsob, potřebuješ desku s podporou PCIe pass-throughhttps://forums.unraid.net/topic/78046-spartacus-ple... Tencí klienti:https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/wyse-3040... https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/wyse-5070... https://www8.hp.com/us/en/thin-clients/zero/t... Potom samozřejmě potřebuješ natahat kvalitní síť. Nakoupil jsi věci, utratil jsi jako za ojeté auto střední třídy a ještě jsi to nezprovoznil.

Tohle je šerednej overkill. Většina desek s x470 a výše to umí samo o sobě, + umí Ryzeny spolupracovat s ECC paměťmi. Na domácí server, je to ideální.

Kolik desek po upgrade firmwaru nerozseká podporu unbuffered ECC? Kde koupíš Ryzen Pro?5600 Kč Supermicro X10SRM-F https://www.ebay.com/itm/123905570141450 Kč Xeon E5-2620 v3 (QS produkční stepping) https://www.ebay.com/itm/1536163398951 300 Kč 16 GB Reg ECC https://www.ebay.com/itm/153460134528800 Kč SAS HBA + flash na IT Mode https://www.ebay.com/itm/1324762889264000 Kč 4x 4 TB SAS https://www.ebay.com/itm/123916026535Chladič asi nějaká Noctua.Tomuhle Ryzen fakt nemůže konkurovat cenou. Celé to můžeš nacpat do menšího Fractalu 304 (na druhé straně je návod) https://www.ixsystems.com/community/threads/build-r... Tazatel psal o domácím serveru, tak jsem ho navrhl.

A samozřejmě nezničitelné SSD Samsung SM953 https://www.ebay.com/itm/283366224968