» Poradna » Ostatní

2 otazky z metalografie

zdravim. mam 2 otazky,skuste kto sa vyzna

skusky mechanickych vlastnosti sluzia na zistenie stavu struktury materialu?
zlepsenie plastickych vlastnosti po tvarneni za studena sa da dosiahnut:
-naslednym tvarnenim,
-ohrevom na teplotu rekrystalizacie,
-ohrevom do oblasti zmeny modifikacie krystalovej mriezky materialu.

potrebujem to ku skuske, google nepomohol,s knihy to neviem vycitat nejak je tam vsetko mozne len akoby sa tomuto vyhybali... skuste. diky

Odpovědi na otázku

Tu odpoved u prvni otazky mas v otazce samotne. Nezjistuje se struktura, ale mechanicke vlastosti. Zakladnich zkousek je jedenact a nejde odpovedet tak jednoznacne jak si myslis. Na to se chodi do skoly, abychom se to vse casem naucili. Pokud umis anglicky, doctes se neco zde:

http://www.iso.org/iso/iso_catalogue/catalog... ...

Na druhou otazku je druha moznost: Ohrevem na teplotu rekrystalizace. Jde o zihani nebo normalizovani, kdy se hruba, popripade nestejnomerna struktura oceli zmeni na jemnou stejnomernou strukturu. Ziha se v oblasti austeniticke a teplota se ridi obsahem uhliku v oceli. Po ohrevu nasleduje pomale ochlazeni, aby doslo k uplne prekrystalizaci. U vetsiny oceli je to chladnuti mimo pec na klidnem vzduchu. Cau, Bob

diky ludia !