» Poradna » Windows (a jiné OS)

2 operační systémy

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně toho jestli jdou nainstalovat na PC dva operační systémy a při spuštění si jeden vybrat. Už jsem o tom něco slyšel, ale nevím jak je dělají ty oddíly. Vlastně ani nevím k čemu to slouží ( oddíly). Předem děkuju za odpověď.

Odpovědi na otázku

Ano, jde to.

Můžete mi prosím teda napsat postup jak se vytvářejí ty oddíly ?

buď přímo při instalaci, kdy instaluješ první systémPokud chceš dodat další systém, pak použiješ nějakého správce disků, zmenšíš existující oddíl, z volného místa vytvoříš další a pak následuje instalace dalšího systému.Pokud se chceš vyhnout problémům, instaluj jako první starší systém a pak novější.

jak chceš ;)1. vyzálohovat data mimo PC (na externí disk, jiné PC do cloudu)2. vygoogli si GPARTED - je to jen jeden z mnoha nástrojů. Vypal si ho na CD (http://gparted.org/livecd.php) nebo nahraj na USB3. prakticky všechny možné scénáře najdeš na Gparted.org -> zmenšení stávajícího oddílu i ostatní možnosti.PS: Fakt to není sranda.

Ahoj Dominiku,základní IT rada: pokud to funguje, nerejpat do toho. Rada číslo 2: postupuj podle rady č. 1.Vytvoření oddílů na disku ti umožní ho rozdělit na menší části. Řekněme, že máš 500GB disk. Pomocí oddílů ho můžeš rozdělit na několik částí - třeba 100GB pro systém č. 1, 100GB pro systém č. 2 a zbytek zůstane pro data (třeba filmy atd..).Práce s oddíly je poměrně nebezpečná, neznalý se může snadno připravit o data a zinvalidnit si počítač. Pokud můžu za sebe poradit, nepouštěj se do toho. Prakticky na každém operačním systému najdeš možnost spustit aplikaci z jiného OS (např. Wine na linuxu).Pokud si chceš "osahat" nějaký jiný OS - u Linuxů (ale nejen u nich) je možnost tzv. LIVE distribucí - kdy nabootuješ (z CD / DVD / USB) - můžeš pracovat ale systém se nezapíše na disk. Po restartu PC (a vyjmutí CD... atd.) jsi zase ve svém původním OS.

Děkuju, za odpovědi po této reakci jsem si to rozmyslel. Nebudu do toho rýpat.

Není to tak složité. Nejlepší a svého času jediný způsob je mít na PC dva na sobě nezávislé harddisky. Jednoduše přes bootování nainstalujete na jeden hdd jeden operační systém (pokud už máte nějaký systém nainstalovaný, nento krok vynecháte a půjdete na následující). Pak ho normálně spustíte, vložíte disk s druhým operačním systémem, vyberete vlastní instalaci a pro další OP vyberete druhý disk. Je to jednoduché, když jsem to dělal poprvé, zvládl jsem to bez jakékoliv pomoci a dokonce to byl mnou první instalovaný OP.

pokud nejsou oba systémy Windows, ale jedno je linux, tak si linux můžeš nainstalovat na přenosný disk, SDHC kartu nebo flash disk aniž bys musel rýpat do oddílů. Dělá se to tak, že odpojíš dráty z HDD ve svém počítači, nainstaluješ linux na přenosný disk, SDHC kartu nebo flash disk - vzhledem k tomu, že je tvůj HDD odpojený, tak nemůžeš nic pokazit ani nainstalovat nikam jinam a po nainstalování lze bootovat z toho přenosného média aniž bys jakkoliv zasahoval do stávajícího PC. Akorát na PC v Biosu nastavíš boot z usb jako první = když restartuješ a bude zapojený disk s linuxem, najede linux, když nebude zapojený, naběhne ti původní systém na PC.

zapomněl jsem dodat, že po úspěšné instalaci linuxu si ten HDD zase připojíš, ale to by tě snad už napadlo

Ty, ty raději nemakej na nic max. virtuálně:http://abload.de/img/snap71605usy5.pnghttp://abload.de/img/snap71588tumv.pngjaký OS je na tobě pokud na něj máš licenci u Linuxu ji nebudeš potřebovat.

Našel jsem článek na Technetu - sice je trochu o něčem jiném.... ale třeba ti to v něčem napoví... http://technet.idnes.cz/zkusili-jsme-co-microsoft...

Samozřejmě, že to jde, ale v dnešní době to tak trochu postrádá smysl.....pokud tedy neuvažuješ o dualbootu Windows/Linux. Ostatní dualbooty (třeba W7/W8.1) postrádají smysl, protože ty systémy jsou prakticky stejné.....poslední dualboot, který jsem provozoval a měl smysl byl W98/W2k (případně XP/W7). Tam to mělo smysl, protože ty systémy byly jiné a kvůli zpětné kompatibilitě se starším SW prostě nebyla jiná možnost.