» Poradna » Počítačové sítě

2 modemy připojené k sobě: Zyxel VMG1312 a ASUS RT-AC51 - jak propojit

Dobrý podvečer, moc prosím o pomoc. Máme doma v bytě modem od O2 - Zyxel VMG1312. Protože často přetížením a provozem padal, podařilo se mi sehnat ještě jeden modem ASUS RT-AC51. Takže, Zyxel od O2 mi řeší příjem internetu od O2, a ASUS mi řeší provoz domácí sítě. Kupodivu vyřešeno, nepadá už nic. Nicméně, jak tyto dva modemy ideálně a správně k sobě zapojit ? Ze ZYXELu (O2) mi vede jeden jediný kabel z LAN1 do WAN portu ASUSu. ASUS mi to pak přes LAN porty rozvádí do počítačů a přes Wi-Fi do ostatních zařízeních. V nastavení ASUSu je možnost Bezdrátový směrovač (Výchozí) a nebo Režim přístupového bodu (AP). Funguje mi to nyní na Bezdrátový směrovač, ale nemělo by to být spíše na Režimu přístupového bodu ? Pak to po mě ale chce Device Discovery Utility (Nástroj pro vyhledávání zařízení), aby bylo možné rozpoznat adresu IP bezdrátového směrovače. Pak se trochu bojím nastavení všech těch IP adres, aby se to nepralo....

Odpovědi na otázku

Pokud ten ASUS přepneš do AP, bude routovat Zyxel - a to asi nechceš. Můžeš v Zyxelu vypnout DHCP (možná zvolit režim bridge).

Pokud zyxel řeší jenom příjem internetu z ADSL, nevysílá wifi, nevede do něj jiný kabel než do toho nového wifi-routeru, tak to tak můžeš nechat.Přepnutí do režimu AP by bylo důležité v případě, že bys některá zařízení měl připojená k modemu, některá k wifi-routeru a měl jsi požadavek na jejich vzájemnou komunikaci (třeba kvůli nějakému NAS serveru).Samozřejmě se dá síť vylepšovat, buď ten Zyxel přepnout do režimu bridge, nebo wifi-router do režimu AP, ale pokud se na to necítíš, nech to tak. Do věcí, které fungují, se nemá zbytečně zasahovat.

Tak jak to máš to fungovat bude. Nějakou dobu jsem stejnou síť provozoval. Jde o to, že router zkráceně řečeno odděluje dvě sítě od sebe (vytváří podsíť). No a modem zároveň vykonává i funkci routeru (aspoň tak je to defaultně nastaveno). Důvod, proč prosté připojení druhého routeru za modem a přepojení všech klientů do něho vyřeší problém s padáním připojení, můžeme pouze spekulovat, sám mám však vyzkoušeno, že to tak je. Ideální by bylo přepnout modem do režimu "Bridge", kdy pouze převádí mezi VDSL (technologie přenosu dat po telefonních linkách) do Ethernetu. Co jsem pochytil na různých fórech, tak z toho co dává O2 patří Zyxel k těm uživatelsky přívětivějším. Přesný postup pro ten Zyxel VMG1312 neznám, ale spočívá to v tom, že modem se přepne z routování do bridge a následně se v routeru přepne WAN připojení z Automatic/Static IP na PPPoE, jako jméno a heslo stačí zadat oboje "O2", sám mám router od Asusu, takřka stejný, takže jestli při tom procesu nastane nějaký problém, hledal bych ho spíše v nastavení modemu.