» Poradna » Počítačové sítě

2 Gbit LAN

Ahojte, kúpil som si NAS Synology DS920+ ktoré podporuje 2 Gbit rýchlost cez 2x 1Gbit LANChcel by som tuto rýchlost využivať kedže kopirujem 4K videa z GoPro a teraz pri 1x Lan 1Gbit mi to kopiruje rýchlostou len 120mb/sLen ako na to ? Vobec som sa nikdy zniečim podobním nestretol... Ďakujem

Odpovědi na otázku

odpoved je samozrejme nijako, na 1 spojenie sa bude vzdy pouzivat max 1Gbit. Zober si ale, ze mas 2 pocitace a z kazdeho kopirujes 1Gbit, to je spolu 2, ze?

Jestli máš PC připojené jednou 1GBit linkou a NAS používáš sám, tak ti to nic nepřinese. Při vice uživatelích už ano.Abys zrychlil komunikaci s jedním PC, musel bys ho taky připojit dvěma kabely, nebo použít multigigabit switch (rychlost portů i 2,5 a 5GBit), odpovídající NIC v PC a NAS připojit přez QNAP USB3 multigigabit adaptér - že to funguje tvrdí tady: https://www.youtube.com/watch

PC mám pripojený 2.5 Gbit

k comu? Napis presny nazov.

Pripadne by slo vyizit SMB multichannel, ale pokud tazatel o problematice nic netusi, at je rad ze mu to jede krasne 120MB/s Ale osobne bych radsi udelal upgrade na 2,5, 5, nebo nejlepe 10Gbit - ktery lze sehnat za docela rozumne penize.

v PC mám 2.5 Gbit problém je ten NAS synology ktorý má 2x 1Gbit porty a upgrade nieje možný

Lze dokoupit 2.5 GBit síťovky s čipem RTL8156 do USB, jen se musí dopravit do Synology ovládač. Viz. https://github.com/bb-qq/r8152.

S DSM 7 již ne.

V domácích podmínkách, tzn. na domácí levné infrastruktuře, použij pouze jednu linku ethernet (1 port).Zbytečné vysvětlovat ti technické aspekty a problémy které vznikají při nestandardním připojení.

Podstatne je do akeho switchu to mas zapojene, lepsie povedane, zavisi to od moznosti tvojho switchu.

120milibitů za vteřinu? to je opravdu bída. Ale konec srandy, určitě máš na mysli 120 megabajtů za vteřinu (120MB/s).Ty máš v tom NAS zabudované SSD disky, že očekáváš nějaké podstatné navýšení rychlosti? V závislosti na fragmentovanosti disku na NAS a jestli se zapisuje na obvod plotny nebo u středu, ta rychlost se blíží limitům plotnových disků a kolikrát za rok se ti stane, že budeš třeba z jednoho disku číst a na druhý současně zapisovat?

venujme sa podstate problemu.. Niekto kto ma 10Gbit switch aj sietovku by to mohol vyskusat, lebo nikde sa neda najst test.. Keby mal aj 4x1Gbit LAN, aj tak by to pri kopirovani 1 suboru imho islo do 120MBs. O tom je debata..

bolo by to aj namet na clanok, redakcia co vy na to?

Je to jednoduche.
Pokud se pouzije na agregaci portu LACP, tak je tam omrzeni na 1Gbit na spojeni. Pokud se ale aktivuje v sambe multipath, pak samba agreguje porty sama, zvladne u serveru i klienta pouzivat vice adres na vsechny porty soucasne, a tim dojde ke zrychleni, kde uz ten limit neni.
Nevim, od jake verze to ta samba umi, ale v Synology uz to je. Clanek na tom vysel tusim od Jana Sarouna na pctuningu tak rok zpet.

Jen doplnim, ze pri pouziti multichannel zase nelze pouzit LACP a pochopitelne to resi jen a pouze SMB spojeni, ostatnim protokolum omezeni na rychlost jednoho interface zustane.

120mb/s je nesmysl. Vážně je takový problém napsat správně jednotky? Buď je to 120Mb/s nebo 120MB/s a ano, je mezi tím osminásobný rozdíl. Takže to není žádný bezvýznamný překlep, ale zásadní věc. Mám pocit, že už na základní škole ve fyzice se učí, že fyzikální a měrné jednotky je potřeba zapisovat přesně, včetně rozlišení malé/velké písmeno, protože z toho jinak může vyjít úplný nesmysl a nikdo pak neví, co jsi vlastně chtěl napsat. Tak se podívej znovu, co ti to ukazuje.

áno jedná sa o preklep.. 120MB/s

Clovek, co se v tom vyzna vi, co tim myslel a neznalost, ktera se projevuje u vetsiny populace v CR, bez povsimnuti prejde. Nechapu, ze vam to za to stoji psat takovejhle komentar s nulovou hodnotou. Kdybyste radsi odpovedel na dotaz...

Ne, to nemá nulovou hodnotu. Tohle není pečení rohlíků, deset deka mouky sem nebo tam, ale jde o exaktní čísla. Takže mb/s je bezrozměrný údaj k ničemu. Zvlášť když se hodnoty rychlosti přenosu dat můžou udávat v MB/s i Mb/s a rozdíl není zrovna zanedbatelný. Tazatel se určitě nezlobí za upozornění

ne to opravdu jedno není.. v tomhle dotazu se to dá samozřejmě předpokládat že myslí MB, ale když se někdo ptá na rychlost internetu a hází tam s jednotkama MB / Mb / mb tak co tím myslí ? Je potřeba se vyjadřovat přesně a takovej problém to snad není (zvlášť u člověka který už o tom evidentně něco ví když řeší že mu to nejede jak má)

Linux obsahuje bonding driver: "The Linux bonding driver provides a method for aggregating multiple network interfaces into a single logicalbonded interface." Cize dokaze spojit 2 sietovky ktora sa sprava ako jedna virtualna 2GB/s. Windows nieco take nema ?

A zkusil sis to nastavit a pouzivat? Teorie je krasna vec, v praxi se ale stretnes s realitou, kdy zjistis, ze zrychlis komunikaci s vice MAC/IP adresami, nikoli tedy s jednim zarizenim.

Na Synology pokud vím Windows neběží. :)

Synology jednak umi bonding, jednak jeho samba podporuje multipath.

Pokud kopíruješ rychlostí 120MB/s, tak znamená rychlost 0.96Gb/s. To je ti jako fakt málo?

Pokud dnes i mechanické disky dají přes 200 MB/s, tak omezení na 120 MB/s může být "málo".

áno 120MB/s je pre mňa málo keď bežne kopírujem 100 GB súbory... a prečo nevyužiť 2 Gbit LAN keď je to možné ?

A proč jste neodpověděl na otázky, které padly výše:Jakou máte síťovku v PC - přesný typJaký máte switch (router) - přesný typČi jsou obě zařízení připojeny jen do daného switche, nebo i do dalšího.To je k diagnostice také důležité...

A asi hlavní otázka, ten GoPro umí rychlost větší než 1Gbps?

Tahle otazka ma jednoduchou odpoved, ale nikdo nebyl schopnej to tady jeste poradne zminit. Resenim je vyuzit bonding, potrebujes k tomu managed switch, kterej to bude podporovat, oba porty zapojit do toho switche, nastavit bonding a budes mit 1 linku o rychlosti 2Gbps.Nejjednodussi a jedina spravna moznost, ostatni kecy tady kolem jsou uplne na nic. Tohle tema ma resit, jak vyuzit 2 porty na NASu, ne, jestli nejaky dalsi zarizeni ty 2Gbps vyuzije

Tak každý trošku inteligentní jedinec asi bude zvažovat i to, že k čemu je 2Gbps port na NASu, když nemá v síti žádné jiné zařízení, které by to zvládlo. A tazatel evidentně chce ty 2Gbps využít ke kopírování souborů mezi NAS a PC. Tohle má řešit téma, ne jen zprovoznění samotného 2Gbps na NASu, protože to je k ničemu.

A on to chce hlavně z GoPro:"Chcel by som tuto rýchlost využivať kedže kopirujem 4K videa z GoPro a teraz pri 1x Lan 1Gbit mi to kopiruje rýchlostou len 120mb/s"Takže opět dotaz, umí GoPro rychlost vyšší než 1Gbps?

upresním to kopírovanie... videa s GoPro ukladám najprv do PC a následne až do do NAS.

Tazatel má 2,5 Gbps síťovku v PC. Takže pokud se z něj povede vypáčit i switch/router, je šance, že to využít jde.

OK, tak to pak je cajk

Tazatel napsal srozumitelne otazku:Len ako na to ? Vobec som sa nikdy zniečim podobním nestretol...Proc si myslite, ze se pta na neco jineho, nez co napsal, na co se pta?

Jinak po upozornění od kolegy níže vidím, že tazatel má 2,5Gbps síťovku, takže omluva za moji reakci, je bezpředmětná.

Není, ani s bondingen nedosáhne v přenosu 1 klient - 1 NAS rychlosti větší než 1 Gbit.

ty schvalne ignorujes fakt, ze sa ho pytame na switch. Flasa rumu, ze ma 1Gbitovy.. To co pises mu pri 1 kopirovani z 1 stroja NIJAK nezvysi rychlost.

Resenim tveho problemu je SMB multichannel. Ale je to problem rozchodit. Musi to umet NAS i PC, router musi umet bonding, sitovky v PC musi byt podporovane, je treba slozit krvavou obet Billovi a smer vetru musi byt spravny. Pokud tomu rozumis, tak to udelat jde ale kdyz se tak ptas, tak bych do toho nesel. A propustnost bude porad jen ~180 % jedne sitovky protoze ten multichannel ma dost velky overhead.Bezproblemovym "plug&play" resenim vhodnym pro tebe je 10Gbit na obou stranach s realnou propustnosti kolem 1200 MB/s (pokud jsou schopny obe strany tak rychle cist/zapisovat).

Souhlas, az na drobnosti jako, ze router s tim nema vubec co delat, PC ani NAS ve vysledku nic nemusi "umet", jde jen o verzi Samby a Windowsu, pricemz Windows to umi od verze 8.1 a Samba od verze 4.5.xx - tj. hodne let nazpet a tedy to celkem zadny problem nebude. Pruda takove ty dalsi drobnosti okolo - DNS zaznam pro obe/vsechny sitovky, vybiravost Windows pri autodetekci, atd. Takove skrabani se levou nohou za pravym uchem pri jizde na kolobezce.Reseni je proste pouzivat technologie odpovidajici potrebam - 10GbE sitovky se dneska daji koupit za par korun (a to nejen Aquantia odpad) a pokud mu jde o jeden konkretni pocitac, tak neni nic snazsiho nez primy propojeni pomoci DAC. Narazi jen u te NAS krabicky, jelikoz tam sitovku pravdepodobne nevymeni a vymena krabicky za jinou, ktera bude mit 10GbE a zaroven bude vykonostne stihat nebude lacina sranda. Ale kdo chce opici, musi mit na banany.

A on to chce hlavně z GoPro:"Chcel by som tuto rýchlost využivať kedže kopirujem 4K videa z GoPro a teraz pri 1x Lan 1Gbit mi to kopiruje rýchlostou len 120mb/s"Takže opět dotaz, umí GoPro rychlost vyšší než 1Gbps?

Ano, to zase vychází z toho, že tazatel vůbec neuvedl, odkud kam vlastně ta videa kopíruje

První výsledek ve vyhledávači: https://kb.synology.com/en-my/DSM/help/DSM/AdminC...

Tu najdeš návod ;) je to možné https://pctuning.cz/article/domaci-sitovani-k...