» Poradna » Windows (a jiné OS)

1,5 minutová prodleva při startu Windows

NTB Lenovo E520 s přepínatelnou grafikou. Nedá mi to, už jsem se ptal a nic nepomohlo. Po startu Windows 10 Pro se objeví na pár vteřin logo Win a běžící kolečko, pak obraz zmizí (prázdná obrazovka) na cca 1,5 minuty aby opět naběhlo logo "Vítejte" a proběhl normální náběh systému. Vypínání programů "Po spuštění" ani jiné zásahy do bootování systému nemají žádný vliv. Jediná vypozorovaná souvislost je s přepínatelnou grafikou (ATI+integr.Intel) kdy po jejím zákazu v UEFI BIOSU a nastavení používání pouze té integrované se prodleva podstatně zkrátí na několik sekund, to ale není přijatelné řešení. Zjevně je něčím na 1,5 minuty přerušen normální průběh bootování Windows a probíhá něco mezi UEFI BIOS a HW. O příšerném ovládání přepínatelné grafiky přes AMD Catalyst Control Center se zde raději ani nebudu zmiňovat, jen můžu AMD Switchtable Graphic vřele nedoporučit. Ještě dodám, že systém je po čisté instalaci a problém se vyskytuje po každé čisté instalaci (či z tovární zálohy) bez ohledu na řadu Windows (7, 10), pouze v původní tovární instalaci (po zakoupení) se uvedený problém nevyskytoval.Ne že by se takový start Windows nedal "přežít", ale moc by mě zajímalo co tento stav způsobuje. Díky za každou reakci.

Odpovědi na otázku

Zapni si boot logging. Výpis (ntbootlog.txt) pak najdeš v %SYSTEMROOT%

to samé na nb HP DV7 6B80,proto jsem zůstal u win8.1pro/64.pochybuji,že hp vydá nové ovladače pro win10,aby přepínání jelo korektně jak na win8.1pro/64.

Zdravím Tome,1) S podobným problémem se rovněž potýkám, ale jen při restartu a ta prodleva mezi načítáním(po najetí loga W10 a kratičkého kroužení kolečka a po té hned s následnou černou obrazovkou té zmíněné prodlevy) a vítejte je mnohem kratší, cca 10 sekund. Čili každý restart není plynulý jako počáteční start ntb. Tedy po úplném vypnutí Notebooku a jeho opětovném zapnutí najíždí W10 naprosto plynule bez prodlevy a dokonce i o něco svižněji než tomu bylo v předešlém OS W7. 2) Zajímalo by mne, jestli počáteční zapnutí(po vypnutí ntb) tvého ntb jede plynule svižně, čili bez té prodlevy..??? U mě se ta prodleva projevuje jen při restartu.3) Doporučuju proštudovat tento web, kde jsou různé návody na úpravu všech současných OS Windows, čili od W XP až po W10. Mimo jiné je tam i návod na vypnutí některých vybraných služeb MS, což by možná nějaký pozitivní efekt při spuštění pc přinést mělo. Osobně bych chtěl některé spešl úpravy v nejbližší době na W10 otestovat.. http://www.askvg.com/category/windows-10/

Prodleva (prázdná obrazovka) je vždy stejná, start či restart. Vypnutí služeb má vliv na část startu s obrazem, nikoliv na prodlevu. Pokud bych vynechal čas prodlevy pak je start Windows velmi rychlý.

Teď ještě zjišťuji, že v Catalyst Control Center sice jde k aplikacím přiřadit běh na silnou grafiku ATI, při jejich spuštění ale daný program běží na integrovanou grafiku. Čili silnější grafika z nějakého důvodu nezapíná. Lenovo zatím ovladače přepínatelné GK k Windows 10 nevydali, byly staženy automaticky při instalaci Windows z WEBu Mirosoft.

Ja to popravdě nechapu, proč jsou ty NB tak hloupe? U PC se vlozenim dedikovane GPU proste ta interni "vyradi" z provozu.

Na NB máš možnost použít interní pro úsporu energie / prodloužení výdrže akumulátoru nebo dedikovanou pro vyšší grafický výkon.

Tak jsem to vzdal a v BIOSu přepnul "natvrdo" používání pouze integrované grafiky a mám klid, start je o mnoho rychlejší. Za vyhozené dva tácy kvůli lepší grafice tímto děkuji výrobci NTB Lenovo, výrobci GK AMD a společnosti Microsoft. Nikdo z nich si s tímto nedořešeným problémem nedělá těžkou hlavu. Hlavně že uživatelům cpou horem dolem Windows 10 do bedny, ale ovladače pro nový systém je absolutně nezajímají. Na WEBu Lenovo chybí to podstatné - ovladače přepínatelné grafiky pro Windows 10. Díky všem.

Nikdo tě nenutí používat W10. Alespoň do té doby než budou odladěny a budou k dispozici ovladače.

To je přinejmenším diskutabilní, tvrdím že Microsoft vnucováním se uživatelům do PC viditelnými upozorněními a prováděnou agresívní kampaní s výčtem všech možných výhod Windows 10 uživatelům agresívně vnucuje.

Sám MS doporučuje (hlavně tedy v podnikové sféře) přejít na W10 až v listopadu po opravném balíčku. Teď je to zatím pro nadšence.

Ovšem vydávat polotovar do oběhu široké veřejnosti a současně jej doporučit k užívání až po vychytání problémů je na hlavu postavené. Tohle si může dovolit pouze monopol typu Microsoft.

Instalaci Visty nutil výrobcům PC zcela natvrdo. Kdyby neměl praktický monopol, tak by skončil.

Visty byly ve své době daleko pokrokovější, než nyní W10. Však také nechodily na každém šrotu, jako nyní W10. Často se mi zdá, že čím starší a hardwarově jednodušší PC, tím si s W10 lépe rozumí. W10 jsou tak ořezané, že zde není ani možnost volby ovlivnění celé řady užitečných či praktických funkcí, které bylo možno měnit už i na W98. Vše běží automaticky, na požadavky uživatele nikdo nehledí.Vista byla nabízena Microsoftem zcela standardně, tak jako před tím Win. XP a potom W7. Vše se začalo ubírat divným směrem až s příchodem W8. Zde Microsoft začal očividně přehlížet potřeby řadových uživatelů např. vypuštěním nabídky Start a přidáním Metra. Přechod z W8 na W8.1 přes Store byl také průserový, stejně jako nyní způsob upgrade na W10 ze starších verzí Windows. Řadě méně zkušených uživatelů to zjevně způsobuje problémy. Nakonec dotazy v poradně jsou toho důkazem. Ale škoda času psát o někom takovém, jako je současný Microsoft....

Microsoft tvrdil, že podle jeho zjištění nabídku "Start" většina uživatelů nepoužívá a proto byla odstraněna. Mně by ale spíš zajímalo, jak to zjistil. Problémy s Win10 mi naopak nevadí. Je to celkem slušný zdroj příjmů a bezradní uživatelé se jen hrnou. Nestěžuji si. ☺

Tak to blahopřeji . Aspoň někdo má z chování Microsoftu prospěch.

Pepo,s tím naprosto souhlasím, páč je vše naprosto srozumitelně a pravdivě v kostce vyjádřeno.. Jsi skvělej spisovatel..

Ačkoliv Microsoft nemohu vystát vzhledem k jeho chování v souvislosti s W10, ve Vašem případě je v tom určitě nevinně. On totiž opravdu nemá vliv na vydávání/nevydávání ovladačů výrobců notebooků. Váš problém je totiž způsoben nekompatibilitou ovladačů grafiky. Vzhledem k tomu, že dedikované grafiky notebooků jsou specialitou jejich výrobců, má zde Microsoft opravdu velmi málo možností, jak se s tím vypořádat.

Microsoft nutí a přesvědčuje majitele k instalaci nejnovějšího motoru do starého Favorita. To mi nepřijde zodpovědné ani slušné.

Ano, Microsoft skutečně protlačuje W10 nechutným způsobem. Ovšem vydání/nevydání patřičných ovladačů výrobců hardware je věc jiná. Kdyby se na ně měl stále ohlížet, byly bychom v nejlepším případě stále u Win. XP. Pravdou je, že by svět točil stejně, jako nyní a nikomu by nechyběl DirectX 10, 11, 12....., tak jak dnes nikomu nechybí třeba DirectX19.

a nebo až se vyřeší problémy s odposlechem

Co se týka tohoto Lenova, tak Win10 není výrobcem podporován. Tedy minimálně do doby, než výrobce nějaké ovladače vydá a zdali vůbec. Tím to v podstatě můžeme uzavřít. Každý by si měl před takovým zásadním úkonem, jako je instalace nového OS, zjistit, jestli bude vůbec funkční a jestli jsou k dispozici všechny potřebné utilitky a ovladače. ☺

Přesně tak, jak píšeš. A víš proč řada lidí nezjišťuje, zdali má kompatibilní HW s W10? Protože politika upgrade na W10 je taková, jaká je. Masové vnucování upgrade na W10 všemi prostředky i lidem, kteří netuší např. o souvislostech mezi ovladači a systémy. Díky takovému přístupu Microsoftu lidé nabyli dojmu, že může provádět upgrade systému každý, kdo má do zadele otvor. Takže nyní upgraduje kuchařka od sporáku či kominík na střeše, atd. Ano, záměr Microsoftu se naplňuje - dostat W10 mezi širokou veřejnost. Bravo, jen tak dále.

Zde je seznam podporovaného HW. To je první věc, kterou jsi měl hledat. A to platí i pro všechny ostatní majitele laptopů a tabletů. https://support.lenovo.com/us/en/documents/ht103535

K tomu bych měl takovou malou poznámečku. Je to výčet jen testovaných strojů, čili nejsou otestovány všechny modely.. Desítky např. běží bez problémů na Ideapad Z565, G580(nejsou v seznamu testovaných).. a mohl bych pokračovat...A zde je výčet modelů, které Lenovo k upgrade na W10 nedoporučuje.. https://support.lenovo.com/us/en/documents/ht103611A teď tedy babo raď.. Dle mého názoru je na každém, aby si libovolně bez depresí otestoval desítky s tím, že si před upgrade zajistí zálohu stávajícího operačního systému, který je zdravý a funkční, aby se měl bezproblémově kam vrátit ..!

Chybí jen ovladač prepinatelnych.grafik, vše ostatní funguje ve win 10 bez problémů. Tak doufejme, že se Lenovo pochlapi a ovladač pro E520 časem vyda.