» Poradna » Ostatní

12v do 230v

Zdravím, potřebuji poradit, když mám 12v solarní panel a chci do něj zapojit čerpadlo, které je na 230v, tak jakym způsobem to udělat ? Děkuji za každou radu.//Smazán troll aktuálně vystupující pod nickem "Zdeněk Kulhan". Pokud by někdo váhal, o koho jde, zde je přehled jeho přezdívek:https://pastebin.com/BU4wjic9 //

Odpovědi na otázku

Musíš připojit měnič napětí z 12v na 230V se střídačem z DC na AC 50Hz a to bude mít takovou provozní režii, že Ti to s čerpadlem možná ani nehne. Leda že bys měl ten panel o velikosti, které používají v solárních elektrárnách. To by možná šlo.Jinak můžeš pořídit nebo půjčit něco takového https://www.tipa.eu/cz/menic-napeti-12v-230v-... a vyzkoušet. Neznám příkon tvého čerpadle, takže Ti možná bude stačit i se slabším výkonem, případně lze pořídit naopak i silnější.

Aha, kouknu na to díky, konečně normální komentář, a příkon čerpadla je 45W

Na 45W Ti bude stačit i něco úplně malého:https://www.czc.cz/whitenergy-menic-napeti-a...

Ok, takže akorát místo toho konektoru připojím dráty ze solárního panelu pokud se nepletu ?

Ano a na druhou stranu si budeš muset pořídit redukci na 230V, je tam Čínská zásuvka. Tvůj solár musí hlavně měnič dostatečně "nakrmit", počítej tak 5-7A při 12V, počítám jen hrubým odhadem.

Tak hlavně tam chybí obvod pro regulaci napětí a řízení nabíjení akumulátoru.

tim tvim napadem to tak leda oddela, menic musi byt napajenej z nejakeho trochu staleho zdroje s urcitym napetim a ne solarem kterej lita sem tam a nemusi dat ani dostatecnej proud tak radsi nerad

Ne, to opravdu nestačí. Musíš k tomu ještě mít akumulátor a obvod, který to vše bude řídit. Napětí z panelu totiž není stabilní, je velmi závislé na intenzitě slunce.

presne tak

A to čerpadlo jede pořád nebo jen občas? Víš o tom, že v noci slunce nesvítí a solární panel nic nedává? A stejně tak když je zataženo, dostaneš ze solárního panelu možná tak 10% jmenovitého výkonu.

Lepší multifokální, nebo jak se jim nadává, jsou schopné dávat při zatažené obloze i k 60 % jmenovitého výkonu.

To je běžně dostupné? Každopádně ale chybí informace o tom, jakým způsobem bude to čerpadlo provozovat.

Je, ale musí na tomto parametru trvat při koupi.

Máš změřený výkon, který ten panel stabilně dává při horším světle?

vis o tom vubec neco ?

Pokud nebude mít panel dostatečný výkon, tak bude mít problém - prostě ten motor neroztočí, spálí střídač, zničí motor, nebo kombinace předchozích případů.